Na Slovensku môžeš voliť aj mimo trvalého bydliska. Zisti, ako požiadať o voličský preukaz

  • Voliť sa dá aj mimo trvalého bydliska
  • Zisti, ako požiadať o hlasovací preukaz
Hlasovací preukaz a volebná urna
Ilustračné foto TASR/František Iván, TASR/Roman Hanc
  • Voliť sa dá aj mimo trvalého bydliska
  • Zisti, ako požiadať o hlasovací preukaz

V septembrových parlamentných voľbách má právo voliť občan Slovenskej republiky, ktorý dovŕši najmenej 18 rokov najneskôr v deň konania volieb. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia, ak osobitný zákon v čase pandémie neustanoví inak. Volič môže hlasovať na území Slovenska, aj zo zahraničia poštou, ak o to vopred požiadal. 

Ak máš trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nebudeš môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov sa nachádzaš, zažiadať môžeš o vydanie hlasovacieho preukazu. Zisti, ako na to. 

Spôsoby požiadania o vydanie hlasovacieho preukazu

Ako informuje portál slovensko.sk, v Slovenskej republike sú pravidlá týkajúce sa výkonu volebného práva stanovené v zákone č. 180/2014 Z. z. Tento zákon podrobne definuje postupy pri voľbách prezidenta SR, voľbách do Národnej rady SR, voľbách do Európskeho parlamentu, voľbách do miestnych vlád a pri referende.

Občan Slovenska má právo požiadať miestnu samosprávu, kde má trvalé bydlisko, o hlasovací preukaz. Ten mu umožní hlasovať v inom mieste, ako je jeho trvalé bydlisko.

Občan Slovenskej republiky môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu nasledovnými spôsobmi:

  • osobne počas úradných hodín na miestnom úrade (obec/mesto) svojho trvalého pobytu, a to najneskôr na posledný pracovný deň pred dňom konania volieb,
  • listinným podaním, ktoré musí byť doručené na adresu obce alebo mesta trvalého pobytu najneskôr 15 pracovných dní pred dňom konania volieb,
  • elektronicky, pričom žiadosť musí byť doručená na elektronickú adresu obce/mesta trvalého pobytu najneskôr 15 pracovných dní pred dňom konania volieb,
  • prostredníctvom splnomocnenej osoby, ktorá môže žiadosť podať najneskôr posledný deň pred konaním volieb (je potrebné mať úradne overené splnomocnenie a splnomocnená osoba musí potvrdiť prevzatie preukazu svojím podpisom).

Žiadosť a splnomocnenie

Pri podávaní žiadosti o hlasovací preukaz je potrebné uviesť nasledujúce informácie: meno a priezvisko, dátum narodenia, národnosť a adresu trvalého pobytu (obec, ulica a číslo domu). Ak je to potrebné, je možné uviesť aj adresu pre korešpondenciu žiadateľa.

Čo sa týka splnomocnenia, občan SR musí uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, národnosť a adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu) osoby, ktorá udeľuje splnomocnenie.

Rovnako je potrebné uviesť meno a priezvisko, číslo občianskeho preukazu a národnosť osoby, ktorá je poverená prevziať hlasovací preukaz za osobu, ktorá splnomocnenie udeľuje.

Elektronická služba

V prípade využitia elektronickej služby je potrebné, mať občiansky preukaz vybavený čipom, známy ako eID kartu, a k nemu priradený bezpečnostný osobný kód, skratka BOK. Tento občiansky preukaz budeš musieť vložiť do čítačky čipových kariet.

Ďalej je potrebné mať na čipe občianskeho preukazu uložené podpisové certifikáty, pomocou ktorých vytvárate kvalifikovaný elektronický podpis, označovaný ako KEP.

K tomu všetkému budeš ešte potrebovať nainštalované aplikácie, ktoré umožňujú prihlásenie, podpisovanie a ovládanie čítačky čipových kariet. Všetky tieto aplikácie môžete nájsť na webovej stránke slovensko.sk.

Nezabudni na občiansky preukaz

Volič vo volebnej miestnosti preukazuje svoju totožnosť výlučne občianskym preukazom (OP). Upozorňuje na to Ministerstvo vnútra (MV) SR. Nestačí sa teda preukázať napríklad cestovným pasom. Voliči by si mali skontrolovať platnosť občianskeho preukazu.

Voľby a urna
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní.

„Ak volič disponuje potvrdením o občianskom preukaze alebo žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu od orgánu Policajného zboru, takýto dokument nahrádza občiansky preukaz pri legitimovaní voliča vo volebnej miestnosti,“ uviedla pre TASR hovorkyňa MV Zuzana Eliášová.

Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom. Kandiduje v nich 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia.

Zdroje: slovensko.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá