Na Slovensku nevieme, kto bol včera v Indii a priniesol sem najnovšiu verziu vírusu, varuje Richard Kollár

  • Matematik Richard Kollár tvrdí, že mechanizmy uvoľňovania sú veľmi neflexibilné a zmeny v nich robíme úplne nesystémovo
  • Podľa neho existuje šanca, že dvojitú mutáciu vírusu z tvrdo zasiahnutej Indie už máme aj Slovensku
  • Navrhuje niekoľko riešení, ako predísť ďalšej vlne pandémie nového koronavírusu
richard kollar
TASR/AP/Pavel Neubauer
  • Matematik Richard Kollár tvrdí, že mechanizmy uvoľňovania sú veľmi neflexibilné a zmeny v nich robíme úplne nesystémovo
  • Podľa neho existuje šanca, že dvojitú mutáciu vírusu z tvrdo zasiahnutej Indie už máme aj Slovensku
  • Navrhuje niekoľko riešení, ako predísť ďalšej vlne pandémie nového koronavírusu

Skúsený matematik Richard Kollár na sociálnej sieti upozorňuje, že v posledných dňoch videl a počul o aktivitách, ktoré sú neprimerané súčasnej pandemickej situácii.

Spomína veľkú svadbu s pár stovkami ľudí, ktorí vychádzali zo stredne veľkého kostola. Upozornil aj na reštauráciu s terasou, ktorej obsluha a zákazníci boli bez rúšok, či plné obchodné centrá.

Konštatuje, že kostoly sú vo veľkej miere otvorené, avšak kiná či divadlá zostanú zatvorené nariadením vlády ešte aspoň týždeň. Podľa jeho slov sa ukazuje, že nie je kultúra, ako kultúra. Pripomína, že vo svete nebolo počas celej pandémie pozorované žiadne výrazné šírenie infekcie v kine alebo divadle.

zdroj: TASR/Miroslav Košírer

V kostoloch a na náboženských stretnutiach sa však vytvorili niektoré z najväčších super-šíriteľských klastrov. Nejde podľa neho o útok na vieru, ale o kritiku epidemiologického nezmyslu.

India

Kollár poukazuje na kritickú situáciu v Indii, ktorá v ostatných dňoch prepisovala globálne rekordy v počte nových prípadov nákazy koronavírusom. V celosvetovom meradle je podľa štatistík Johns Hopkins University na druhom mieste v počte prípadov a na štvrtom v počte úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19, informuje BBC.

V hlavnom meste Naí Dillí pre zlú situáciu predĺžili lockdown a nemocnice naďalej otáčajú pacientov žiadajúcich pomoc späť, pretože sú preplnené a dochádza im kyslík potrebný v závažnejších prípadoch nákazy koronavírusom.

Situácia je zlá aj v ďalších častiach krajiny. Indická vláda schválila plány na 500 závodov na výrobu kyslíka po celej krajine, aby posilnila zásoby.

zdroj: TASR/AP/ Spopoľnovanie tiel obetí ochorenia COVID-19 na pohrebných hraniciach v indickej metropole Naí Dillí v nedeľu 25. apríla 2021.

Nárast infekcií v Indii, ktorý vedci pripisujú nákazlivejším variantom, viedol k tomu, že viacero krajín zrušilo lety s Indiou.

Okrem iných tak spravili Spojené kráľovstvo, Spojené arabské emiráty, Kanada, Nemecko a Holandsko. Susedný Bangladéš zase od pondelka zatvoril hranice s Indiou, aby zamedzil šíreniu vírusu.

„Cestujúci z Indie, ktorých cestujú do sveta zrejme plné infikované lietadlá, majú síce u nás povinnosť sa registrovať v e-Hranici, ale nik to nekontroluje, nemáme vlastne šajnu, kto bol včera v Indii a priniesol nám najnovšiu verziu vírusu,“ tvrdí matematik Kollár.

zdroj: TASR/AP/ Ľudia zoraďujú telá obetí COVID-19 v krematóriu v indickej metropole Naí Dillí v nedeľu 25. apríla 2021

Európska komisia už potvrdila, že do Indie plánuje poslať kyslík a lieky. Predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že zhromažďujú „zdroje na rýchlu reakciu na žiadosť Indie o pomoc“.

Diskriminácia pri očkovaní

Richard Kollár je tiež toho názoru, že na Slovensku naďalej pokračuje diskriminácia ľudí pri podávaní vakcín.

„Tí, ktorých starí rodičia sa zaočkovali, sa očkovať nemôžu, ale tí, ktorí sa nezaočkovali sa môžu, v rámci programu 1+1, ako v Lidli. Priznajme si to, viaceré opatrenia a pravidlá nedávajú absolútne žiaden zmysel, nedokážeme ich ani kontrolovať, vyvolávajú len väčšiu frustráciu a menšiu dôveru v štát.“

senior Covid-19 očkovanie koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

V princípe to podľa neho vyzerá tak, že štát do veľkej miery vníma pandémiu ako údel. Chýbajú nám podľa neho niektoré kľúčové opatrenia.

Tvrdí, že v exteriéri stačí obmedziť najrizikovejšie činnosti ako sú hromadné podujatia, kde sú ľudia dlhšie na jednom mieste alebo kde sa podáva strava či nápoje.

„Vo vnútorných priestoroch potrebujeme zrejme ešte pomerne prísne obmedzenia, najmä kapacitné obmedzenia, aby sme čo najskôr mohli umožniť fungovať všetkým tým, ktorí stále nemôžu vykonávať svoju činnosť a už sú na úplnom dne.“

Ako znášaš lockdown ty?

Podľa Kollára stačí „jedna pekná svadba“ a už sa môžeme rýchlo viesť ako „surferi na ďalšej vlne“, ktorá nás napokon znovu pomelie. Preto je potrebné urobiť všetko preto, aby bolo prípadne šírenie len drobné a vedeli sme naň dobre reagovať, najmä lokálne. Myslí si, že na veľké akcie by sme si mali počkať ešte mesiac.

„Dovtedy viac uvoľnime menšie veci, poriadne sledujme situáciu a vyhodnocujme ju promptne. Nedočkavosť sa tu skutočne nemusí oplatiť, ani keď je niektorá záujmová skupina extrémne vplyvná a nedočkavá. Mnohé opatrenia z ružovej či oranžovej (fázy pandemického semaforu, poz.red.) môžeme zaviesť takmer hneď, iné zase musia počkať, najmä tam, kde sa situácia teraz veľmi nezlepšuje,“ hovorí.

Ako ďalej?

Kollár je presvedčený, že existuje niekoľko vecí, ktoré by sme mali ihneď urobiť. Ide napríklad o obmedzenie počtu dospelých osôb za stolom na terasách na maximálne štyri dospelé osoby.

Zvýšiť by sa mala aj kontrola stravovacích prevádzok a za zmienku stojí tiež zvýšenie kontrol miest, kde sa ľudia hromadne stretávajú. Posielať by sa podľa neho mali uvítacie SMS s pokynmi ako sa registrovať v eKaranténe každému, kto prekročí slovenské hranice, a zároveň okamžite monitorovať účastníkov prichádzajúcich z Indie.

„Prvý prípad už našli v Hradci Králové, našťastie ho dobre lokalizovali, môže ich však byť už viac, je šanca, že aj na Slovensku. Treba sekvenovať čo najviac ľudí, ktorí sa objavia v klastroch, alebo prichádzajú z cudziny,“ tvrdí.

Otvoriť by sa mali základné a stredné školy v plnom rozsahu tam, kde internáty nepredstavujú limitáciu. Poukazuje na to analýza CERGE-EI ktorá ukázala, že jeden týždeň zatvorených škôl stojí dlhodobo Česko 33 miliárd českých korún, teda viac ako miliardu eur.

Okamžite by sa mal ukončiť „testovací nezmysel“ v okresoch, kde je situácia lepšia, žiadne 14 či 21 dní platné testy, tvrdí Kollár.

„Toto bol nezmysel už dávno, dnes je to len stroj na míňanie ľudských a finančných zdrojov. Uskutočnime niektoré tieto veci skutočne už dnes alebo zajtra. No a hlavne potrebujeme čo najskôr navýšiť kapacitu očkovania výjazdovými tímami, budeme ich potrebovať už zakrátko. Ako hlavný problém sa ukazuje to, že mechanizmy uvoľňovania sú veľmi neflexibilné a zmeny v nich sa robia úplne nesystémovo,“ dodáva.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Facebook/ Richard Kollár, BBC, CERGE-EI

Najnovšie videá

Trendové videá