Na Slovensku o pár hodín udrú intenzívne búrky. Pre tieto okresy vydáva SHMÚ výstrahy (PREDPOVEĎ)

  • Búrky budú dnes ešte silnejšie než včera
  • Vieme, v ktorej hodine sa majú začať rozširovať
búrky, predpoved
Ilustračná fotografia TASR/Dano Veselský, Canva/WKIDESIGN
  • Búrky budú dnes ešte silnejšie než včera
  • Vieme, v ktorej hodine sa majú začať rozširovať

Meteorológovia varujú pred intenzívnymi búrkami, ktoré dnes zasiahnu väčšinu Slovenska. Situácia nadväzuje na búrlivé počasie z uplynulých dní, pričom dnešné búrky majú byť ešte intenzívnejšie. Zvýšenú pozornosť by mali obyvatelia mať najmä v západnej a strednej časti krajiny, pre ktoré Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy.

Situácia z pondelka sa má teda podľa portálu iMeteo opakovať. Búrky budú intenzívnejšie ako včera a budú stacionárne, na čo si treba dávať pozor, keďže ich nebezpečenstvo spočíva v prívalových zrážkach. Majú tiež zasiahnuť väčšiu časť územia Slovenska.

Búrky na Slovensku

Búrky sa rozšíria popoludní

Búrková aktivita sa začne formovať okolo poludnia v oblasti Nízkych Tatier a postupne sa rozšíri na väčšinu stredného Slovenska. Počas popoludnia, približne od 16.00, sa búrková činnosť presunie smerom na západ. Večer by mali byť búrky sústredené najmä nad západným Slovenskom, kde budú pretrvávať do neskorých večerných hodín.

Teploty dnes opäť presiahnu 30 °C, pričom v najteplejších oblastiach môžu vystúpiť až na 34 °C. Tieto vysoké teploty súvisia s rozpadom frontálneho rozhrania v nevýraznom tlakovom poli nad naším územím, čo vytvára ideálne podmienky na vznik intenzívnych búrok.

Výstrahy pre tieto okresy

SHMÚ vydal výstrahy 1. stupňa vo viacerých okresoch. Na juhozápade (napríklad okresoch Galanta, Dunajská streda, Nitra, Nové Zámky) sa výstrahy týkajú vysokých teplôt. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uvádza SHMÚ.

Medzi rizikové skupiny obyvateľstva pritom patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia – najmä osoby so srdcovo-cievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami či osoby s nadváhou. Dôležitou zásadou pri vysokých vonkajších teplotách je podľa SHMÚ dôsledné dodržiavanie pravidelného pitného režimu a to aj v prípade, že nepociťuješ smäd. Mal by si obmedziť fyzickú námahu a nezdržiavať sa na priamom slnku.

Čím ďalej na stredné Slovensko (napríklad v okresoch Brezno, Zvolen, Banská Bystrica), tým viac sa výstrahy týkajú búrok alebo aj vysokých teplôt spojených s búrkami. SHMÚ pri výstrahe pred búrkou píše, že sprievodné javy búrky môžu byť škody v menšom rozsahu.

„Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.),“ varujú meteorológovia.

Škody menšieho rozsahu môže spôsobiť aj vietor, a to na porastoch a na stromoch. Môže totiž dôjsť k lámaniu ich konárov alebo k pádu slabších stromov. Vietor môže poškodiť aj strechy budov. „Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku,“ uvádza SHMÚ.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo, SHMÚ

Najnovšie videá

Trendové videá