Na Slovensku o prácu v roku 2021 príde ďalších 10 000 ľudí. Ekonomika bude raketovo rásť, no aj nezamestnanosť
- Čaká nás najrýchlejší ekonomický rast za minimálne 10 rokov
- Straty z korony by sa mali podľa odborníkov vymazať už o niekoľko mesiacov
- Napriek tomu prídu o prácu ďalšie tisíce ľudí a nezamestnanosť môže dosiahnuť 8 %
- Čo môže situáciu zvrátiť a ešte viac skomplikovať?
- Čaká nás najrýchlejší ekonomický rast za minimálne 10 rokov
- Straty z korony by sa mali podľa odborníkov vymazať už o niekoľko mesiacov
- Napriek tomu prídu o prácu ďalšie tisíce ľudí a nezamestnanosť môže dosiahnuť 8 %
- Čo môže situáciu zvrátiť a ešte viac skomplikovať?
Banky, analytici, odborníci potešili Slovensko i svet. Rok 2021 sa ponesie v znamení oživovania ekonomiky, jej veľmi rýchleho rastu a naprávania toho, čo spôsobila korona.
„Globálna ekonomika by v budúcom roku mala rásť vyše päťpercentným tempom, najrýchlejším minimálne od roka 2010. Všetky pandemické straty by mala vymazať v základnom scenári už v prvej polovici roka. Firemný sektor čaká odraz ziskov rádovo o 25 až 30 percent,“ predpovedá analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Viac-menej rovnaké, pozitívne znejúce predpovede majú aj ostatní. „V ďalšom roku by mal rast hospodárstva dosiahnuť 5,6 %,“ vyjadrili sa guvernér i viceguvernér Národnej banky Slovenska.
Avšak analytici a odborníci sa zhodujú ešte v jednej veci, ktorá tak ružovo, bohužiaľ, nevyzerá. Napriek ekonomickému rastu sa v roku 2021 očakáva ďalšie prepúšťanie, strata zamestnania a teda rast nezamestnanosti.
„Predpokladáme, že čistý prírastok počtu nezamestnaných bude zhruba 10-tisíc ľudí. Miera nezamestnanosti tak stúpne z 7,4-7,5 percenta na takmer 8 percent,“ pokračuje v predpovediach budúceho roka pre Startitup Stanislav Pánis. Prečo bude ekonomika rekordne rásť a ľudia budú strácať prácu?
Spamätávanie sa zo šoku a opatrnosť
Nie je ničím zvláštne, že hoci ekonomika rastie, trh práce sa ešte správa inak. Je jednoducho pomalší a trvá mu dlhšie, kým sa spamätá zo šoku, aký mu uštedrila koronakríza. Obzvlášť dlhšie sa budú spamätávať najviac postihnuté odvetvia ako gastro či napríklad ostatné typy podnikania patriace pod cestovný ruch.
„Priemyselné podniky v USA, Číne a aj v Európe vyrábajú akoby skoro žiadna kríza nebola. Sú tu odvetvia, ktorým sa darí viac a ktorým menej. Služby, ktoré sú naviazané na domácnosti, to majú zlé, presnejšie povedané katastrofálne,“ opisuje situáciu analytik Tatra banky Juraj Valachy.
Práve týmto priam rozdrveným odvetviam potrvá oveľa dlhšie, kým sa spamätajú a naskočia na vlak, keď sa už ekonomike bude dariť. Zatiaľ sa budú ešte nejaký čas topiť v súčasnej kríze a ďalej prepúšťať. Pripomíname, že pre koronu prišlo u nás o prácu už približne 60 000 ľudí.
„Trh práce sa začne zlepšovať s určitým oneskorením. Taktiež aj z dôvodu opatrnosti zamestnávateľov, ktorí zvyknú počkať, či sa ekonomické podmienky trvale zlepšili. Navyše, v kríze často hľadajú vnútorné rezervy, preferujú napríklad nadčasy u existujúcich zamestnancov, čo znižuje dopyt po novej pracovnej sile,“ vysvetľuje ďalšie dôvody, prečo trh práce hneď neporastie spolu s ekonomikou Stanislav Pánis.
Vysoký rast ekonomiky sa očakáva už od prvých mesiacov roka 2021. Na našu otázku, kedy sa začne zlepšovať situácia aj na trhu práce, odpovedajú analytici na základe svojich prognóz jasne: zlepšovať by sa mal začať už v druhej polovici roka 2021 a do predpandemického stavu dostať v druhej polovici roka 2022. Spomínané zlepšovanie sa pritom podľa nich nemá týkať len zamestnanosti, ale aj situácie v mzdách.
Vyhraté ešte úplne nie je
Ide o prognózy, teda predpovede na základe faktov a informácii. Samozrejme, existujú aj prvky, ktoré ťažko presne odhadnúť a predpovedať.
Jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo majú banky a analytici pre roku 2021 ružové okuliare, je vynájdenie a už aj očkovanie vakcínou proti Covid-19. „Ani si nechcem predstaviť, čo by nás ďalej čakalo bez vakcíny. Bez nej by to bol opäť ponurý rok plný ekonomického úpadku,“ hovorí Valachy z Tatra banky. Podľa neho by sme všetci mali za úspešnú vakcínu daným vedcom ruky bozkávať a ďakovať vládam, ktoré ju podporili.
Rovnakého názoru sú aj ostatní. „Hlavným rizikom je pomalý proces vakcinácie svetovej populácie proti COVID-19 a neochota kritickej masy ľudí byť zaočkovaný, čo by mohlo výrazne skomplikovať a spomaliť oživenie hospodárstiev, špeciálne na západe,“ vidí najväčšiu hrozbu pre rast ekonomiky Pánis z J&T Banky.
Ak sa nákazu vďaka vakcíne nepodarí zatlačiť, opatrenia a obmedzenia budú pokračovať a tým aj ekonomická kríza, ktorá obzvlášť postihla niektoré odvetvia. Nielen že sa posunie naštartovanie ekonomiky, ale predĺži sa aj doba, za aký čas by sa mohla ekonomika spamätať a vrátiť do obdobia pred pandémiou.
Okrem vakcíny je tu ešte zopár ďalších prvkov, ktoré môžu rast a všetky predpovede do istej miery ohroziť. „Problémom môže byť aj neschopnosť vlád dodať dostatočne veľké fiškálne stimuly. Iným výkričníkom môže byť tzv. tvrdý brexit,“ dodáva Pánis.
Analytici sa k pomoci štátu na Slovensku – čo je teda jeden z faktorov, ako bude vyzerať ekonomika i trh práce aj v roku 2021 – vyjadrujú pomerne neutrálne. Rozhodne vládnu pomoc neoznačujú za dobrú či dostatočnú, no uznávajú, že nebyť aspoň tejto, situácia by bola ešte horšia a namiesto 60 000 ľudí, ktorí prišli o prácu, by sme mali dvojnásobne väčšie číslo.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy