Na Slovensku objavili tri nové druhy pavúkov: Prekvapí ťa, čo jeden z nich robí (MAPA VÝSKYTU)

  • Na Slovensku máme tri nové druhy pavúkov
  • Podľa zoológov majú obrovský význam
pavúky na Slovensku výskyt
Pavúk Mimetus laevigatus, Mapa Slovenska SAV/Google Maps
  • Na Slovensku máme tri nové druhy pavúkov
  • Podľa zoológov majú obrovský význam

Napriek všeobecnej neobľube zohrávajú pavúky kľúčovú úlohu v našich ekosystémoch. Ako predátori aj ako korisť prispievajú k prírodnej rovnováhe a v poľnohospodárstve či lesníctve a sú cenené pre schopnosť regulovať populácie škodcov. Ich význam podčiarkuje aj fakt, že slúžia ako indikátory kvality životného prostredia.

Systematický monitoring na Slovensku priniesol pozoruhodné výsledky. Arachnológ Pavol Purgat z Ústavu krajinnej ekológie SAV informuje, že sa doteraz podarilo identifikovať viac ako 1 000 druhov pavúkov. Najnovšie objavy, publikované v odbornom periodiku Check List, rozšírili tento zoznam o tri nové druhy.

Nájdeš ich v týchto lokalitách

„Pohoria Burda a Slovenský kras patria k najteplejším územiam Slovenska, a práve preto sú z faunistického hľadiska veľmi zaujímavé. Tieto pohoria totiž tvoria nárazníkovú zónu, ktorá umožňuje prílev rastlinných a živočíšnych druhov zo Stredomoria. Práve tu boli zistené nové druhy pavúkov, pričom väčšina z nich patrí k stredomorským druhom a svoje ťažisko rozšírenia majú južnejšie,“ vysvetľuje arachnológ Pavol Purgat z Ústavu krajinnej ekológie SAV.

Mapa výskytu nových druhov pavúkov

Pavúky, ktoré boli novoobjavené, zatiaľ nemajú slovenský názov. Medzi novými prírastkami svojou veľkosťou vyniká Mimetus laevigatus, pavúk živiaci sa inými pavúkmi. Ďalšie dva objavené druhy, Trichoncyboides simoni a Altella aussereri, fascinujú svojou miniatúrnou veľkosťou – merajú tesne nad jeden milimeter.

Obzvlášť pozoruhodný je nález druhu Altella aussereri. „Než sa nám ho podarilo zaznamenať na Slovensku, bola Altella aussereri považovaná za druh, ktorý okrem južnej časti talianskych Álp nežije nikde inde na svete. Takže teraz vieme, že nejde o endemit. Ide o druh, ktorý je veľmi drobný, žije skryto v pôde a ľahko tak unikne pozornosti vedcov,“ uviedol vedec.

Tieto objavy sú súčasťou rozsiahlejšieho výskumného projektu zameraného na štúdium špecifických prvkov biokultúrnej krajiny, ktorý podporila grantová agentúra VEGA. Výsledky tohto výskumu nielen rozširujú poznanie o biodiverzite Slovenska, ale aj zdôrazňujú dôležitosť ochrany a štúdie aj tých najmenších obyvateľov našej prírody.

Materiál zbierali odborníci medzi rokmi 2017 – 2023, počas ktorých aj objavili tieto nové druhy, a to pri náhodnom individuálnom zbere pavúkov. Ako uvádzajú vedci vo svojej publikácii, viaceré druhy majú bizarné tvary samčieho panciera s rôznymi výrastkami, hrbolčekmi či tŕňmi, ktoré majú významnú úlohu pri párení.

Novoobjavený Trichoncyboides simoni je rozšírený v strednej Európe, Taliansku, Rumunsku a Bulharsku. Zo Slovenska však akékoľvek záznamy o tomto druhu chýbali.

Jedovatý pavúk na Slovensku

Ako uvádza Národné Toxikologické Informačné Centrum na svojej webovej stránke, na Slovensku sa vyskytuje iba jeden jedovatý pavúk s názvom Pradiarka pestrá. 

„Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak len v sebaobrane. Väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné. Pri uhryznutí nemusí pavúk vypustiť do rany jed (tzv. suché uhryznutie). Ranu tvoria dve bodky vzdialené od seba 1 – 10 mm,“ uvádza centrum. 

Spomína pritom prípad zoológa, ktorý sám na sebe testoval uštipnutie jediným jedovatým pavúkom na Slovensku. Po polhodinovom dráždení samička pavúka uhryzla zoológa do predlaktia. Popisoval intenzívnu bolesť, ktorú porovnával k bolesti pri uhryznutí sršňom, rana okamžite sčervenala. Bolesť odznela do 20 minút.

Večer sa príznaky vrátili, ruka opuchla a začala tŕpnuť až do oblasti ramena. Zoológovi stúpla telesná teplota na 37 °C.

Zdroje: SAV, Check List, Národné Toxikologické Informačné Centrum

Najnovšie videá

Trendové videá