Na Slovensku padol teplotný rekord. Meteorológovia varujú, tieto rieky sa zdvihnú a môžu prísť záplavy

  • Dnes boli prekonané teplotné rekordy
  • Na hranici Maďarska a Rakúska bolo ešte teplejšie
  • Problémy však môžu spôsobiť dlhodobé zrážky
teplota počasie shmú povodeň
Ilustračný obrázok Facebook/reprofoto/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), TASR/Roman Hanc
  • Dnes boli prekonané teplotné rekordy
  • Na hranici Maďarska a Rakúska bolo ešte teplejšie
  • Problémy však môžu spôsobiť dlhodobé zrážky

Osemnásty februárový deň roku 2023 bol mimoriadne teplý, pričom na juhu Slovenska teplota miestami vystúpila už na 14 – 16 °C. Táto teplota na niektorých staniciach znamená prekonanie teplotných rekordov platných pre dnešný deň, uvádza SHMÚ na Facebooku.

Tieto vysoké teploty sa však netýkajú iba Slovenska, ale aj niekoľkých krajín strednej Európy vrátane Nemecka či Česka. Juhovýchodne od nás, teda na maďarsko-rakúskom pohraničí, bola dnes dokonca nameraná teplota 19 °C, píše Miroslav Šinger z Odboru Meteorologických predpovedí a výstrah.

Minulý rok bol mimoriadne teplý

Rok 2022 bol na Slovensku na základe priestorovej priemernej ročnej teploty vzduchu od roku 1931 tiež piaty najteplejší s hodnotou 9,5 °C, pričom ešte teplejšie bolo v rokoch 2014 (10 °C), 2018 a 2019 (9,8 °C) a 2015 (9,6 °C).

Všetky hodnoty priestorovej priemernej ročnej teploty vzduchu vyššie ako 9,4 °C boli zaznamenané v posledných deviatich rokoch, informuje SHMÚ na svojom webe.

Na základe priestorového ročného úhrnu atmosférických zrážok vypočítaného metódou dvojitého váženého priemeru bol rok 2022 piaty najchudobnejší na zrážky od roku 1881 s hodnotou 569 mm. Mal iba o niekoľko milimetrov viac zrážok ako rok 2003, ktorý na konci jari a v lete bol podobne mimoriadne teplý, s nedostatkom zrážok a suchom, rovnako ako rok 2022.

Ako však meteorológovia uviedli včera 17. februára na Facebooku, situácia ohľadom dažďov sa v dôsledku vyšších teplôt začína dramatizovať. Vyššie úhrny dažďových zrážok v teplom vzduchu spôsobia rýchle topenie snehu a výrazné vzostupy vodných hladín. 

Začiatkom februára nám severozápadné synoptické situácie priniesli výdatné zrážky najmä na severe Slovenska. Naše územie sa vtedy nachádzalo v chladnej časti zvlneného frontálneho rozhrania, a zrážky tak boli od stredných, prechodne aj v nižších polohách snehové a na severe a na horách sa vytvorila hrubá snehová pokrývka.

Teraz nám severozápadné situácie, naopak, zapríčinia výrazný úbytok snehu.

Hladiny riek sa budú podľa meteorológov dvíhať

Najbližšie dni sa bude synoptická situácia od tej zo začiatku februára líšiť v tom, že prúdenie bude západné až severozápadné a naše územie sa bude nachádzať väčšinou v teplej časti zvlneného frontálneho rozhrania. Jednotlivé frontálne systémy a frontálne vlny tak budú prinášať zrážky, ktoré budú v nižších a stredných polohách zväčša dažďové.

Snežiť bude len na horách, aj to väčšinou len vo vysokých polohách.

Vzhľadom na prevažujúce prúdenie meteorológovia očakávajú, že najviac zrážok spadne v Žilinskom kraji a blízkom okolí. Do nedele večera väčšinou 20 – 40, ojedinele aj viac ako 50 mm zrážok.

V priebehu viac ako 48 hodín nejde o vysoké hodnoty, no vzhľadom na to, že budú padať v teplom až mimoriadne teplom vzduchu a v oblastiach so snehovou pokrývkou, lokálne výrazne ovplyvnia situáciu na vodných tokoch.

Vzhľadom na predpokladané úhrny zrážok a hydrologickú situáciu počas víkendu, predovšetkým v druhej polovici soboty a v nedeľu, tiež očakávajú výrazné vzostupy vodných hladín s možnosťou dosiahnutia stupňov povodňovej aktivity, najmä na tokoch v povodiach severozápadného Slovenska, ojedinele aj inde.

Ide najmä o povodie horného a stredného Váhu, hornej Nitry, horného a stredného Hrona a čiastočne aj Hornádu a Popradu.

Hydrologickú situáciu okrem zrážok do veľkej miery ovplyvní avizované oteplenie spojené s topením existujúcich zásob snehu v povodiach. Snehová pokrývka by spočiatku mala dažďové zrážky absorbovať, neskôr však jej topenie s ďalšími zrážkami prispeje k pokračujúcemu vzostupu hladín na tokoch.

Oteplenie a zvýšené vodné stavy spôsobia ústup ľadových úkazov, ktoré sa nahromadili najmä na menších tokoch v horských povodiach, s potenciálom ovplyvniť priebeh vodných hladín.

Na piatich tokoch bol dosiahnutý stupeň prvý stupeň povodní. Ako informoval iMeteo, tok Handlovky v Handlovej dosiahol výšku 100 cm, čo predstavuje 1. stupeň povodňovej aktivity. Rovnaký stupeň dosahuje rieka Čierňavka v Čadci, Zázrivka v Párnici, Bitarovský potok v Žiline či Rajčanka.

Na Považí, Kysuciach a Orave majú k prekonaniu 1. stupňa povodní veľmi blízko. Vodné toky tak môžu dosiahnuť 2. stupeň povodňovej aktivity.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Facebook, SHMÚ, Facebook 2, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá