Na Slovensku platí nový zákon: Svojho psa už nesmieš dať na reťaz, no pozor na určité výnimky

  • Legislatíva zakazuje udržiavanie psov na reťazi v domácnostiach a miestach určených na chov
  • Existujú však výnimky z tohto pravidla
Psík
Ilustračné foto Canva/Chivi Yiulia
  • Legislatíva zakazuje udržiavanie psov na reťazi v domácnostiach a miestach určených na chov
  • Existujú však výnimky z tohto pravidla

Na Slovensku platí od januára 2024 nový zákon, ktorý zakazuje uväzovanie psov vo dvoroch. Ako však uvádza denník SME, zmena zákona je účinná už dva roky, no ľudí sa to dotklo až v januári tohto roka. Doteraz plynulo prechodné obdobie, aby sa chovatelia mohli pripraviť.

„Bolo to najmä pre ľudí na dedinách, kde je pomerne významná konzervatívne ladená časť spoločnosti, ktorá tým mohla byť dotknutá,“ povedala pre SME právnička z iniciatívy Zvierací ombudsman Zuzana Stanová.

Legislatíva zakazuje udržiavanie psov na reťazi v domácnostiach a miestach určených na chov. To zahŕňa byty, domovy, dvory alebo iné priestory, kde sú zvieratá trvalo alebo dočasne umiestnené.

„Pod pojmom chovné zariadenie rozumieme miesto určené pre domáce zvieratá, ako sú psie búdy, prístrešky a podobne,“ podotýka právnička.

Existujú však výnimky z tohto pravidla. Zákaz neplatí pre psov, ktorí sú považovaní za nebezpečných po tom, čo zaútočili na človeka. Ostatné výnimky zahŕňajú sučky v pokročilom štádiu tehotenstva, dojčiace sučky, choré psy alebo šteniatka mladšie ako šesť mesiacov.

Psa je možné na krátky čas pripútať, ale len pod dohľadom, napríklad počas upratovania, kŕmenia alebo veterinárnej starostlivosti. Zo zákona vyplýva, že psa nie je možné držať uviazaného prostriedkom na uväzovanie. Je teda jedno, či ide o reťaz, povraz, lano či niečo iné.

Pozor na ublíženie na zdraví

Vzhľadom na to, že tento zákon sa vzťahuje aj na tie psy, ktoré žijú v príbytkoch, ktoré nemajú oplotenie, môže to spôsobovať čiastočné problémy. Ako uvádzajú noviny.sk, domy v osadách nie sú oplotené a keďže psy nemôžu byť na reťazi, tak sa voľne pochybujú po obci.

„Pravidelne robíme odchyt psov cez útulok. Ale keď príde odchyt psov z útulku, tak oni ich schovajú,“ povedal pre portál Dušan Vilenik, starosta obce Čičava. 

Za psa a rovnako aj za škody, ktoré napácha, je zodpovedný jeho majiteľ, alebo osoba, ktorá sa o neho v tej chvíli stará. Poškodená osoba musí túto škodu vyčísliť a rovnako aj preukázať zavinenie škodcu.

„Je možné dokazovať, či už svedeckými výpoveďami okoloidúcich svedkov, prípadne poškodeného. Tiež výpoveď samotného páchateľa, ktorý sa môže priznať alebo môžu to byť aj kamerové záznamy,“ povedal advokát Milan Ficek.

Na snímke je pes
zdroj: Unsplash/Mel Elías

Ak dôjde ku škode po uhryznutí psom, poškodená osoba má právo žiadať od osoby, ktorá vykonávala dozor nad psom, odškodné. Ak ide o bolestné, výška škody sa určí na základe obodovania spôsobenej bolesti. Vlastník psa môže v určitých prípadoch skončiť vo väzbe.

„Za určitých okolností môže zviera spôsobiť ublíženie na zdraví a pokiaľ sa takéto niečo stane a tá práce neschopnosť je minimálne v rozsahu 7 dní, tak potom ten vlastník zvieraťa sa môže dopustiť trestného činu. Pôjde o trestný čin ublíženia na zdraví, hrozí mu trest odňatia slobody v trvaní jedného roka,“ dodal Ficek.

Zdroje: SME, noviny.sk

Najnovšie videá

Trendové videá