Na Slovensku pokračovali opozičné protesty. Na námestiach boli desaťtisíce ľudí
- Po celom Slovensku pokračujú opozičné protesty
- Konajú sa až v 14 mestách
- Startitup sledoval situáciu na mieste
- Po celom Slovensku pokračujú opozičné protesty
- Konajú sa až v 14 mestách
- Startitup sledoval situáciu na mieste
Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS zvolali na dnes (11. 1.) ďalšie protesty proti zámeru vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Konajú sa v Bratislave na Námestí SNP, ako aj v ďalších 14 mestách po Slovensku. Startitup sledoval situáciu naživo.
Konkrétne išlo mestá Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Levice, Banská Bystrica, Považská Bystrica, Žilina, Prievidza, Piešťany, Liptovský Mikuláš, Prešov, Spišská Nová Ves a Košice.
Predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka v stanovisku pripomenul, že naďalej čelíme „škandalóznej legislatívnej smršti“, ktorú táto vláda spustila okamžite po svojom nástupe k moci.
„V zrýchlenom konaní, s vylúčením odbornej diskusie a verejnosti, chcú prijať desiatky zásadných zmien, ktoré drasticky menia podobu slovenskej legislatívy. Kompetenčný zákon a promafiánsky balíček sú toho najhorším príkladom. Prvý z nich predstavuje de facto únos štátu, ten druhý im zas prináša beztrestnosť a pomstu,“ zdôraznil Šimečka.
Vysoká účasť
Podľa Denníka N sa v Bratislave zišlo približne 20 000 ľudí. V dave stál aj prezidentský kandidát Ivan Korčok. Relatívne vysokú účasť zaznamenávajú aj ostatné mestá, v Košiciach sa nachádza okolo 2 000 ľudí, v Trnave vyše 1 000.
Niektorí protestujúci držali transparenty s nápismi, ako napr. „Práva aj pre prírodu“, „Rozmohl se nám tady takový nešvár“ alebo „Veď si vravel, že v 2014 už v politike nebudeš“, čo je narážka na slová predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý to v minulosti tvrdil.
Protesty organizujú opozičné politické subjekty Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita. Bratislavská polícia na sociálnej sieti informovala o uzavretej premávke na Námestí SNP od Hodžovho námestia pre individuálnu dopravu a pre mestskú hromadnú dopravu pre konajúce sa zhromaždenie.
Bratislavský protest moderuje herečka Kristína Tormová. Zdôverila sa, že po poslednom ňou moderovanom proteste jej prišlo niekoľko výhražných správ. „Jeden pán mi napísal, že by na nás mali používať vodné delá, a verí, že o nás bude čoskoro postarané a nás všetkých vykynožia,“ prezradila.
Protestujúci počas jej prejavu spoločne kričali heslá „Zastavme zlo“ a „Nebudeme ticho“. Medzi prvými rečníkmi na proteste bol podpredseda KDH Marián Čaučík či Jarmila Koteková, manželka policajta Ladislava Koteka z policajnej inšpekcie. Počas prejavu Kotekovej ľud skandoval „Gašpar do basy“.
Išlo už o štvrtý opozičný protest v poradí. Šimečka už v minulosti ďakoval občanom za vysokú účasť a protesty označil za silný verejný tlak a signál toho, že si ľudia neprajú, aby vláda takto „prevalcovala“ zmeny.
Predstavitelia koalície sú podľa Šimečku nervózni. „Sú pod tlakom, lebo vidia, že to, čo si predstavovali, že pretlačia promafiánsky balíček – zrušenie špeciálneho prokuratúry – narýchlo, bez diskusie pred Vianocami, že to sa im nedarí a tlak funguje,“ skonštatoval.
Poukázal aj na predĺženie stredajšieho rokovania parlamentu do polnoci. Šimečka si myslí, že predsedovi Národnej rady (NR) SR Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) sa situácia rozpadáva pod rukami.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Startitup, Denník N, SITA