Na Slovensku pribudlo 550 nových prípadov. V Číne testujú na koronavírus aj ulovené ryby
- Počet hospitalizovaných ľudí na Slovensku mierne klesol
- V Číne sa okrem rýb sa musia otestovať aj rybári
- Počet hospitalizovaných ľudí na Slovensku mierne klesol
- V Číne sa okrem rýb sa musia otestovať aj rybári
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 63,32 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 550 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 257 707, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 830 756 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 519 pacientov, je to o 8 menej ako predošlý deň. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 331.
S cieľom zabrániť vzniku nového ohniska nákazy začali v čínskom pobrežnom meste Sia-men testovať na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 nielen rybárov, ktorí sa vracajú z rybolovu, ale aj ulovené ryby. TASR správu v piatok prevzala od agentúry DPA a televízie BBC.
V Sia-mene doteraz zaznamenali okolo 40 prípadov nákazy. Úrady v okrese Ťi-mej vydali koncom júla smernicu, v ktorej upozorňujú na nebezpečenstvo nákazy prostredníctvom nezákonného obchodu so zahraničnými rybármi na mori a nariadili pri návrate na pevninu testovať nielen ľudí, ale aj tovar.
Tento krok si však na sociálnych sieťach vyslúžil posmešky, píše DPA. Na internete sa objavili videá, ktoré zachytávajú zdravotníckych pracovníkov, snažiacich sa urobiť výtery na PCR testy živým rybám a krabom.
„Čo robia s blízkym kontaktom? Pôjdu ryby v mori do karantény?“ spýtal sa jeden z používateľov.
Miestni predstavitelia však tvrdia, že si vzali ponaučenie z juhočínskeho dovolenkového ostrova Chaj-nan, kde od začiatku augusta zaznamenali viac ako 10 000 nových prípadov nákazy. Tamojšie úrady sa domnievajú, že nové ohnisko ochorenia je prepojené práve s miestnou rybárskou komunitou.
Čína aj po rozšírení vysoko nákazlivého koronavírusového variantu omikron neustupuje od svojej politiky nulovej tolerancie Covidu, čo pri každom výskyte ochorenia znamená prísne lockdowny a hromadné testovanie. Postihuje to však ekonomiku a prudký pokles nastal najmä v domácom cestovnom ruchu.
Nové prípady sú na ústupe
Prípady nákazy novým koronavírusom vo svete počas minulého týždňa klesli o takmer štvrtinu, úmrtia o šesť percent. V častiach Ázie však boli stále vyššie. Vyplýva to zo štvrtkovej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o pandémii.
Minulý týždeň vo svete hlásili 5,4 milióna nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je oproti predošlému týždňu pokles o 24 percent. Infekcie klesli po celom svete, v Afrike a Európe napríklad o takmer 40 percent a na Blízkom východe o tretinu.
Úmrtia na COVID-19 rástli v západnom Tichomorí a juhovýchodnej Ázii, a to o 31 a 12 percent. Na iných miestach vo svete buď klesli, alebo zostali na stabilnej úrovni.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu na brífingu uviedol, že za uplynulý mesiac úmrtia na koronavírus vzrástli o 35 percent a len v ostatnom týždni ich bolo 15-tisíc.
Tiež upozornil, že počet sekvencií vírusu zdieľaných každý týždeň klesol o 90 percent, takže pre vedcov je mimoriadne ťažké sledovať, ako môže COVID-19 mutovať.
Poradná skupina WHO pre očkovanie vo štvrtok po prvý raz odporučila, aby ľudia najzraniteľnejší voči COVID-19, vrátane starších ľudí, ľudí so základným ochorením a zdravotníckych pracovníkov, absolvovali druhú posilňovaciu dávku.
Rovnaké odporúčanie pred mesiacmi vydalo množstvo ďalších zdravotníckych agentúr a krajín. Skupina tiež uviedla, že po preskúmaní dát týkajúcich sa vakcín konzorcia Pfizer-BioNTech a spoločnosti Moderna, dospela k záveru, že tínedžeri a deti sú skupiny populácie s najnižšou prioritou na očkovanie proti koronavírusu, keďže je u nich nižšie riziko vážneho ochorenia.
Zdroje: TASR, SITA, NCZI