Na Slovensku pribudne nový jadrový blok. Fico zverejnil, kde by mohol stáť

  • Slováci údajne spotrebujú do roku 2040 o 40 až 80 percent viac elektriny, ako je tomu doteraz
  • Ficov kabinet predstavil plán záchrany, chce začať stavať
fico, výroba elektriny
Ilustračná snímka TASR/Jakub Popelka, Henrich Mišovič
  • Slováci údajne spotrebujú do roku 2040 o 40 až 80 percent viac elektriny, ako je tomu doteraz
  • Ficov kabinet predstavil plán záchrany, chce začať stavať

Slovensko má pred sebou veľký plán, ktorý by mohol našu krajinu posunúť vpred v oblasti energie, informuje spravodajský portál tvnoviny.sk. Predstav si, že by mal vzniknúť nový jadrový blok, ktorý má vyriešiť budúce potreby elektriny pre Slovákov.

Premiér Robert Fico poodhalil plány na jeho výstavbu. Vláda sa chystá postaviť veľký jadrový blok, ktorý by mal silu viac ako tisíc megawattov. Okrem toho je už isté, kde by mal stáť.

Už siedma vláda po sebe sa zhoduje, že nová elektráreň je pre Slovensko nevyhnutná. A to hlavne preto, že naša spotreba elektriny bude podľa všetkého rásť.

Nový jadrový blok má „zachrániť“ Slovensko

Do roku 2040 by sme mohli spotrebovať o 40 až 80 percent viac elektriny, než máme dnes, píše portál. Veterné elektrárne či solárne panely to samé zabezpečiť nedokážu.

Premiér Fico hovorí, že najlepšie bude, keď sa vybuduje jeden veľký blok práve v Jaslovských Bohuniciach. Dôvod? „Jaslovské Bohunice nám kvôli infraštruktúre, ktorú už majú, umožňujú ľahší a jednoduchší prístup k tejto téme, ako by to bolo v prípade, že ideme stavať na zelenej lúke,“ tvrdí premiér.

Teraz si možno hovoríš, že jadrové elektrárne a Slovensko, to je stará pieseň. A máš pravdu. Už dnes máme reaktory v Mochovciach a aj v Jaslovských Bohuniciach, ktoré nám dodávajú elektrinu. A aj keď ich postavili Rusi a bežia na ruské palivo, doteraz sme s tým nemali nejaký extra veľký problém.

Akým palivom by mal byť tento nový jadrový blok poháňaný, sa však ešte presne nevie. V Mochovciach práve dokončujú štvrtý blok, ktorý by mal byť hotový v prvom kvartáli 2025. Hovorí to generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Ale upozorňuje, že postaviť novú atómovú elektráreň nie je len tak. Môže to trvať roky, dokonca desaťročia.

Keď sa pozrieme po Európe, nie sme v jadrových plánoch sami. Napríklad Francúzi majú z jadrovej energie skoro dve tretiny svojej elektriny. A my? My sme hneď za nimi. Vďaka jadrovej energii na Slovensku mohli zatvoriť staré uholné elektrárne a teraz sa vyrába elektrina takmer bez emisií.

Takže, hoci to možno znie ako veľký a komplikovaný plán, v skutočnosti ide o dôležitý krok pre budúcnosť našej krajiny. S novým jadrovým blokom sa Slovensko posunie bližšie k čistej a bezpečnej energii.

Vláda vymenila hasičský autopark

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá