Na Slovensku radikálne zdražieva ten posledný akt vôbec. Pohrebníctva ponúkajú splátky
- Výdavky pohrebných služieb sa zdvihli
- Cena za pohrebné služby by mala stúpnuť aj o 15 %
- Výdavky pohrebných služieb sa zdvihli
- Cena za pohrebné služby by mala stúpnuť aj o 15 %
To, že zdraželi všetky služby od nechtárok cez kaderníčky, potraviny, stavebný materiál až po samotné energie, nijako neovplyvníme. Môžeme len dúfať, že inflácia nebude naberať na obrátkach, ale „upokojí“ sa a ceny vyššie stúpať už nebudú.
Okrem vyššie spomenutých služieb zdraželi však aj pohrebné služby.
Portál TV Noviny informuje, že výdavky pohrebných služieb sa zdvihli. Respondent z prešovskej pohrebnej služby pre portál povedal, že ako sa zdvihla kremácia v priemere o 80 eur, cena bude premietnutá aj do ich služieb.
Za pohreb človeka si jeho rodina zaplatí od 600 do 1 200 eur, pričom všetko záleží aj od regiónu. Predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž pre TV noviny povedal, že s nárastom cien u zahraničných dodávateľov musia zdražovať aj oni. Budú sa musieť zvýšiť ceny rakiev a iných komodít, ktoré patria k tomu.
Cena za pohrebné služby by mala stúpnuť aj o 15 %. V niektorých pohrebníctvach dokonca ponúkajú pohreby na splátky podľa dohody s klientom.
Riešením by mohol byť v tejto situácii aj vyšší príspevok na pohreb od štátu. Momentálne je to príspevok vo výške 79,67 eur, no zvýšený nebol od roku 2007. Poliaci dostávajú podľa portálu TV Noviny príspevok vo výške 900 eur a Česká republika dostane od štátu 200 eur.
Prírodný cintorín – Les spomienok
Samozrejme, okrem klasickej kremácie či pohrebu sa aj na Slovensku nájdu alternatívy.
Na prírodnom cintoríne Les spomienok v Košiciach, ktorý otvorili v novembri 2021, je aktuálne obsadených 30 miest z celkového počtu 119. TASR o tom informoval hovorca Správy mestskej zelene (SMsZ) Peter Sasák s tým, že záujem o tento spôsob pochovávania počas prvého roka jeho fungovania prekročil ich očakávania. Sezónu ukončili v závere októbra, s pochovávaním začnú opäť v úvode vegetačného obdobia v apríli.
„Záujem o alternatívne pochovávanie počas prvých 12 mesiacov existencie Lesa spomienok ukázal, že otvoriť pietne miesto fungujúce prírode blízkym spôsobom, bez produkcie odpadu a bez tradičných kamenných náhrobných kameňov, malo zmysel,“ povedal. Počas prvého roka tu našlo miesto posledného odpočinku 20 zosnulých. Ďalších desať miest si záujemcovia zarezervovali a prenajali.
Záujem prekvapil aj koordinátorku projektu z Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica Moniku Suchánsku. „Vnímame to ako signál, že stále viac ľudí myslí na ekológiu v každodennom živote a aj po smrti chcú minimalizovať svoju ekologickú stopu,“ uviedla.
SMsZ pripomína, že prevádzka prírodného cintorína nevytvára odpad. Na pietnych miestach môžu byť umiestnené iba prírodné kompostovateľné materiály. Popol zosnulých sa ukladá do zeme v špeciálnej kompostovateľnej urne alebo vsypom do vyhĺbenej jamy.
Hrobové miesta sú sústredené v kružniciach okolo stromov a mená pochovaných sa dajú nájsť na kovových tabuľkách z cor-tenu. Nenachádzajú sa tu klasické kamenné náhrobky a ani chodníky. K dispozícii sú chodníky z drevnej štiepky.
Podľa Sasáka je ekologické pohrebníctvo na Slovensku stále málo známe, preto v spolupráci s CEEV Živica ponúkli počas roka niekoľko podujatí, na ktorých bolo možné bližšie sa zoznámiť s fungovaním Lesa spomienok a podobných pohrebísk. Pripomenul, že ide o prvý prírodný cintorín na východe Slovenska. Nachádza sa v blízkosti areálu krematória.
Zdroje: TV Noviny, TASR