Na Slovensku rozkvitá syfilis. Mladí striedajú sexuálnych partnerov a kašlú na riziká, tvrdí sexuológ

  • Mladí ľudia by mali spozornieť a byť ostražití
  • Odborníci poukazujú na zvýšené riziko šírenia pohlavných chorôb
  • Takto to vyzerá v jednotlivých krajoch
Na snímke je kamión a ľudia na diskotéke.
Wikimedia/Edinia, TASR/Lukáš Grinaj
  • Mladí ľudia by mali spozornieť a byť ostražití
  • Odborníci poukazujú na zvýšené riziko šírenia pohlavných chorôb
  • Takto to vyzerá v jednotlivých krajoch

Národné centrum zdravotníckych informácií vyzýva Slovákov, aby si dávali pozor na pohlavné choroby, pretože počet osôb so syfilisom vzrástol medziročne o desiatky percent.

Ako sme ťa nedávno informovali, NCZI eviduje za rok 2021 celkovo 294 prípadov syfilisu, čo je 76-percentný nárast oproti roku 2020 (167 prípadov). Avšak v porovnaní s priemerom za roky 2015 až 2019 ide o pokles počtu hlásených prípadov o 16,8 %. Rovnako ako aj v minulých rokoch, syfilis sa častejšie vyskytoval u mužov (215). Žien so syfilisom bolo 79, z toho 13 tehotných. Hospitalizovaných so syfilisom bolo 58 osôb. 

„Pohlavné choroby sa v súčasnosti považujú za prevažne sexuálne prenášané choroby a infekcie (STI), ktoré významne vplývajú na zdravie populácie. Na Slovensku sa v súlade s legislatívou povinne hlási syfilis, kvapavka, LGV a mäkký vred. Samostatnú jednotku tvorí HIV/AIDS infekcia,“ vysvetľuje Prof. MUDr. Danka Švecová, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UNB.

V 96,6 % nahlásených prípadoch išlo o syfilis diagnostikovaný po prvýkrát v živote. Najvyšší výskyt syfilisu bol podľa NCZI v Bratislavskom kraji, zo 100-tisíc obyvateľov diagnostikovali chorobu 20 ľuďom (celkovo 144 prípadov).

Oproti pandemickému roku 2020, kedy bolo 12 infikovaných, pribudlo v tomto regióne 132 infikovaných. V Košickom kraji bolo hlásených 5,8 prípadov na 100-tisíc obyvateľov (celkovo 45 osôb).

V Žilinskom kraji medziročne vzrástol počet infikovaných syfilisom o 50 % (v roku 2020 bolo 20 prípadov; v roku 2021 bolo 30 prípadov). Najmenej pacientov so syfilisom bolo minulý rok v Banskobystrickom kraji (0,8/100-tisíc obyvateľov; celkovo 5 osôb;) a Prešovskom kraji (1,7/100-tisíc obyvateľov; celkovo 14 prípadov).

V Nitrianskom kraji medziročne poklesol počet prípadov syfilisu o 42,2 % (zo 45 prípadov v roku 2020 na 26 v roku 2021). V roku 2021 bol syfilis najrozšírenejší vo vekovej skupine 25 až 34 rokov (84 osôb), taktiež medzi 45- až 54-ročnými (56 osôb) a 35- až 44-ročnými (60 osôb).

Infikovaných pribudlo vo všetkých vekových kategóriách oproti roku 2020, okrem detí od 0 do 14 rokov, kde nebol zaznamenaný žiaden prípad ochorenia.

„Vyvolávateľ syfilisu je tkanivový parazit a vniká do organizmu cez malú ranku, odreninu alebo porušený kožný alebo slizničný povrch. Nie každý pohlavný styk s infikovaným jedincom, ktorý je v infekčnom štádiu, musí vyvinúť syfilis u zdravého sexuálneho partnera. Pravdepodobnosť infikovania je vysoká, keďže pri pohlavnom styku obyčajne dôjde k nejakej mikrotraume.“

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: NCZI, unb.sk, uvzsr.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá