Na Slovensku sa mohol budovať obrovský korupčný systém, varuje Xénia Makarová
Autorka komentáru je bývalá novinárka a pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu
Uplynulé dni médiá aj sociálne siete zahltili informácie o vznesení ďalšieho obvinenia exministrovi Robertovi Kaliňákovi. Tentoraz mal navigovať bývalého šéfa daniarov Františka Imreczeho, aby si išiel u IT podnikateľa Jozefa Brhela vybaviť „dorovnanie platu“.
Imrecze totiž k daniarom prešiel z vysokej manažérskej pozície v súkromnej firme. Štátny plat bol viditeľne pod jeho dovtedajším príjmom. Treba rešpektovať prezumpciu neviny a nie je ani jasné, či sa celá kauza dostane až pred súd.
Čo ale je podstatné, že doterajšie obvinenia smerujúce k top politikom naznačujú systémový problém s korupciou. A to už riešiť treba. Pretože korupcia sa rýchlo šíri cez rôzne úrovne riadenia. Vo štvrtok si svoj prvý verdikt vypočul na špecializovanom súde napríklad samotný Imrecze. Súd ho uznal vinným v kauze, kde mal sám sprostredkovať úplatky svojim podriadeným na finančnej správe.
Signály z minulosti
Je zjavné, že predošlá garnitúra a jej ministri urobili veľa preto, aby Slovensko fungovalo na princípe osobných návštev úradov a čakacích lístočkov. Namiesto prenesenia čo najviac povinností do online sveta, kde je všetko zaznamenané, pravidlá platia pre všetkých rovnako, a tým sa výrazne eliminuje korupcia. Nehovoriac o komforte, že si povinnosti voči štátu vybaví občan či podnikateľ vtedy, keď to vyhovuje jemu.
Nie vtedy, keď sú otvorené úrady. Niekoľko príkladov. Najväčšia reforma verejnej správy ESO pod taktovkou Kaliňáka. Stála nás desiatky miliónov eur, no nie na presunutie úradov do online sveta, ako je to napríklad v Estónsku. Kde cez internet vybavíte na pár klikov od vlaňajšieho decembra už aj sobášny list. A online služby pretláča aj Európska únia.
Namiesto toho sme na Slovensku mali „reformu“ sprevádzanú množstvom káuz. Najmä o odkúpení nevyužívaných budov od ľudí s podivnou históriou. Budovy sa aj za štátne peniaze opravili a úrady sú v nich otvorené v stredu síce aj do 17. hodiny. Iné dni sa ale treba poponáhľať, lebo zatvárajú už o štrnástej.
Stimuly vybraným firmám
Ďalší príklad sa týka firiem. Namiesto celoplošnej podpory podnikateľom v podobe nižších daní a odvodov predošlé vlády radšej podporovali vysokými úľavami vybraných podnikateľov. A to nielen nových zahraničných investorov, ale aj domáce etablované firmy. Podľa čoho sa podpora vyberala, treba zistiť v každom jednom prípade osobitne.
Žiadny jednotný vzorec alebo pravidlo totiž neexistovali. Vyberalo sa podľa „aktuálnej potreby a okolností“. Toľko k odpovedi, či všetky úľavy boli férové. V neposlednom rade tu máme podporu poľnohospodárom. Cez rôzne vládne nariadenia, interné predpisy a iné „obchádzky“ sa dosiahlo, že namiesto prehľadných a transparentných pravidiel je systém odklepávania agrodotácií taký komplikovaný, že ho nikto ani nechce kontrolovať.
A ak predsa len nejaká kontrola príde a zistí pochybenia, podľa interných pravidiel aj tak mohol byť projekt podporený. Výsledkom je okrem iného kauza Dobytkár, ktorú sudca už v začiatkoch opísal ako „mega stroj korupcie a prania špinavých peňazí“.
V trestnoprávnej rovine skúsenosť s úplatkom musí byť preukázateľne potvrdená a odsúdená. V morálnej rovine máme s nimi na Slovensku jasnú skúsenosť.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie