Na Slovensku sa prevalí silná vlna horúčav, teploty vystúpia k +35 °C (PREDPOVEĎ)

  • Dnešným dňom sa začne dostávať na naše územie vlna horúčav
  • Extrémne počasie sužuje aj iné časti Európy
  • Klimatológ upozornil, ako to ovplyvní Slovensko
Deti sa ovlažujú vonku počas horúcich dní a žena ukazuje teplomer.
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Mindaugas Kulbis, TASR/Matthias Bein/dpa
  • Dnešným dňom sa začne dostávať na naše územie vlna horúčav
  • Extrémne počasie sužuje aj iné časti Európy
  • Klimatológ upozornil, ako to ovplyvní Slovensko

Letné prázdniny sú v plnom prúde a nás čaká poriadne horúci víkend. Po krátkom ochladení sa horúčavy vrátia, a už od zajtra zažijeme opäť tropické teploty.

Tlaková výš sa presúva nad Balkán a ovplyvňuje počasie na Slovensku. Nachádzame sa na jej okraji, čo prinesie intenzívny prúd tropického vzduchu. Ako informuje portál iMeteo.sk, teploty stúpnu až o 5 °C oproti dnešku.

Extrémne počasie pritom trápi celú Európu. Horúčavy striedajú prudké dažde a búrky, čo spôsobuje veľké škody. Klimatológ upozornil, ako môže počasie v niektorých európskych krajinách ovplyvniť Slovensko.

Kde dnes bude najhorúcejšie?

V piatok ešte teploty nedosiahli +30 °C, ale cez víkend a nasledujúci týždeň túto hranicu určite prekonáme na mnohých miestach Slovenska.

Z juhozápadu k nám prúdi horúci vzduch. V sobotu aj nedeľu sa teploty vyšplhajú až na +33 °C, miestami aj vyššie, pričom najhorúcejšie bude na juhozápade Slovenska. Ako informuje portál Počasie & Radar, nočné teploty klesnú na 21 až 11 °C, ale v prvej polovici noci bude teplejšie na celom území.

Na Šariši, Spiši, Liptove a Orave očakávaj silnejší južný vietor, ktorý dosiahne nárazy až 40 km/h a miestami bude ešte silnejší. Tento vietor so sebou ale prinesie teplý a osviežujúci vzduch. Budúci týždeň prinesie ešte vyššie teploty a miestami aj silný vietor.

Horúci víkend uzavrú búrky, ktoré dorazia v nedeľu večer. Hoci sobota prinesie búrlivé počasie do strednej Európy, naše územie búrky ešte obídu, ale v nedeľu sa im už nevyhneme.

Prvé teploty nad +35 °C

V nedeľu večer dorazí studený front a prinesie prvé búrky.

Vlna večerných búrok zasiahne západné a severozápadné Slovensko. Očakávaj silnejší vietor a miestami aj menšie krúpy. V Česku sa po prechode frontu výrazne ochladí.

Začiatok budúceho týždňa prinesie ešte vyššie teploty. V strede týždňa môžu na Slovensku padnúť prvé teploty nad +35 °C.

žena pije vodu počas horúčavy
zdroj: Ilustračné foto: Freepik

Budúci týždeň prinesie okrem horúčav aj búrky.

Aký dopad bude mať extrémne počasie v Európe na Slovensko?

Predpovedať počasie na dlhšie obdobie je veľmi náročné a často nepresné. Na základe dlhodobého sledovania však meteorológovia a klimatológovia vedia odhadnúť, čo by nás mohlo čakať v najbližších mesiacoch.

Európa je podľa analýzy Európskej služby pre zmenu klímy Copernicus, o ktorej informuje portál Euronews, najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete. Očakáva sa, že teploty v júli, auguste a septembri budú nad priemerom.

Niektoré európske krajiny už v júni zažívali nezvyčajne vysoké teploty, čo je skôr, než je bežné. Koncom júna britské ministerstvo zahraničia vydalo varovania pred vysokými teplotami v Turecku, Španielsku, Grécku a na Cypre.

Klimatológ Pavol Faško vysvetlil pre tvnoviny.sk, prečo horúčavy zasiahli južnú a juhovýchodnú Európu skôr, ako sa očakávalo.

„Súvisí to s predchádzajúcim vývojom. Celé obdobie od leta v roku 2023 až do súčasnosti sa vyznačovalo nadpriemerným teplým počasím. Má to však globálny charakter a súviselo to tiež s vplyvom fenoménu El Niňo, ktorý vrcholil v decembri 2023, ale jeho pôsobenie stále pretrváva v prejavoch počasia po celom svete.“ 

Vysoké teploty v Stredomorí môžu ovplyvniť počasie na Slovensku. Klimatológ tvrdí, že morská voda vo východnom Stredomorí môže v lete dosiahnuť až 30 stupňov Celzia.

Horúce moria podľa klimatológa ovplyvňujú vzduch, ktorý prúdi k nám: „Vzduchové hmoty z horúcich morí prinášajú teplo aj k nám. Keďže je tam už teraz teplo, aj ďalšie obdobie bude pravdepodobne teplé.“

Vzduch sa môže krátko ochladiť, ako sa stalo v prvom júlovom týždni. Faško vysvetľuje, že sa bude otepľovať, no môže nastať krátka prestávka v horúčavách. Chladnejšie dni však neznamenajú koniec horúčav. Aj napriek krátkym chladným obdobiam bude leto u nás horúce.

Nadnormálny až silne nadnormálny mesiac

Tento jún bol na Slovensku výrazne teplejší ako zvyčajne. Lomnický štít zaznamenal najväčšiu odchýlku priemernej mesačnej teploty, ktorá bola o 3,0 stupňa Celzia vyššia ako normál z rokov 1991 – 2020. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Rimavská Sobota mala najnižšiu odchýlku teploty, len 1,0 stupňa Celzia. Hurbanovo zaznamenalo najvyššiu priemernú mesačnú teplotu 21,9 stupňa Celzia, zatiaľ čo v obci Vyšná Boca to bolo 14,8 stupňa Celzia.

Väčšina Slovenska zažila normálne až mimoriadne vysoké zrážky. Na niektorých miestach, ako Hurbanovo a Nitra, boli zrážky rekordne vysoké. SHMÚ uviedol: „Percento normálu 1991 – 2020 mesačného úhrnu zrážok bolo najvyššie 390,9 percenta v Nitre a najnižšie 78,1 percenta v Brezne.“ 

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, Euronews, tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá