Na Slovensku sa šíri „letné“ infekčné ochorenie. Vieme, ako sa môžeš vyhnúť nákaze

  • Ochorenie spôsobujú vírusy, nie baktérie
  • Konzumácia zmrzliny na ňu nemá vplyv
na snímke je žena s chorobou - Na Slovensku sa šíri „letné“ infekčné ochorenie. Vieme, ako sa môžeš vyhnúť nákaze
Ilustračná fotografia – infekčná choroba Canva/DamirCudic
  • Ochorenie spôsobujú vírusy, nie baktérie
  • Konzumácia zmrzliny na ňu nemá vplyv

Už niekoľko týždňov sa po Slovensku šíri nepríjemný narušiteľ letnej pohody – takzvaná letná angína. Toto ochorenie dokáže znepríjemniť letné dni ako dospelým, tak aj deťom. Informujú o tom tvnoviny.sk.

Aj keď sa angína bežnejšie vyskytuje v chladnejších mesiacoch, môže sa objaviť aj v lete. Teplé počasie a klimatizácia do domu síce znižujú riziko prechladnutia a chrípky, no neeliminujú ho úplne.

Letnú angínu spôsobujú vírusy 

Chladné a sychravé počasie síce praje chrípke a nachladnutiu, no nepríjemné prejavy ako horúčka a bolesť hrdla nás vedia potrápiť aj v horúcom lete. Dôkazom je aj letná angína, ktorá sa v posledných týždňoch rozšírila po Slovensku.

„Letná angína nie je tá typická angína – až v 95 % ju spôsobujú práve vírusy, nie baktérie. Za posledné dva týždne evidujem zvýšený výskyt,“ hovorí všeobecný lekár Michal Nemec pre televíziu Markíza. 

Príznaky angíny v lete:

  • Silná bolesť hrdla
  • Horúčka
  • Kašeľ
  • Bolesti hlavy
  • Bolesť svalov
  • Zväčšené a červené mandle
  • Biely povlak na mandliach

Zmrzlina angínu nespôsobuje 

Lekárka Ľubica Šuchová pre portál aktuality.sk uvádza, že konzumácia zmrzliny nemá žiadny vplyv na vznik angíny ani chrípky. Tieto ochorenia sú spôsobené infekčnými agensmi, ako sú vírusy a baktérie, s ktorými sa organizmus musí stretnúť, aby ochorel.

Podľa Šuchovej, aj keby ste zjedli 10 litrov zmrzliny, nemôžete z nej dostať angínu. Dôležitý je kontakt s infekčným agensom, nie konzumácia studených potravín. 

„Či už budete jesť mrazené výrobky za horúceho leta, alebo v mrazivej zime, dávajte si pozor hlavne na prudké zmeny teplôt. Nekonzumujte zmrzlinu pred alebo po horúcom jedle a vyvarujte sa prudkých zmien teploty okolitého prostredia,“ odporúča Šuchová. 

Ako sa vyhnúť letnej angíne

1.Dodržiavaj hygienu

Časté umývanie rúk mydlom a vodou je kľúčové pre prevenciu šírenia vírusu. Dôkladne si umývaj ruky po použití toalety, pred jedlom, po kontakte s chorými osobami a po návrate z verejných miest. Vyhýbaj sa dotyku očí, nosa a úst neumytými rukami. Nepoužívaj spoločné predmety, ako sú uteráky, riad a príbory, s chorými osobami.

2. Posilňuj imunitu

Zdravá strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné produkty dodá tvojmu telu potrebné vitamíny a minerály, ktoré posilnia tvoj imunitný systém. Dopraj si dostatok spánku, aby sa vaše telo mohlo dostatočne zotaviť a regenerovať. Pravidelný pohyb a fyzická aktivita posilnia tvoje srdce a pľúca a celkovo zlepšia vaše zdravie. Zváž užívanie doplnkov stravy s obsahom vitamínu C, zinku a echinacey, ktoré podporujú imunitu.

3. Vyhýbaj sa kontaktu s chorými

Ak sa v tvojom okolí vyskytuje letná angína, obmedz kontakt s chorými osobami. Ak si chorý, zostaň doma a vyhýbaj sa kontaktu s ostatnými, aby si predišiel šíreniu vírusu. 

4. Dodržiavaj zdravé návyky

Vyhýbaj sa fajčeniu a nadmernému konzumácii alkoholu, ktoré oslabujú imunitný systém. Pi dostatok tekutín, aby si zostal hydratovaný a predišiel dehydratácii, ktorá môže oslabiť imunitný systém. V horúcich dňoch sa chráň pred slnkom a nadmerným teplom, ktoré môže oslabiť tvoj organizmus.

5. Včasná diagnostika a liečba

Ak máš podozrenie na letnú angínu, navštívte lekára, ktorý vám stanoví diagnózu a odporučí vhodnú liečbu. Dodržiavaj pokyny lekára a užívaj lieky podľa predpisu. Dbaj na dostatkový odpočinok a hydratáciu.

Priebeh a liečba letnej angíny

Letná angína zvyčajne trvá 7 až 10 dní. Priebeh ochorenia je individuálny, u niekoho prebieha mierne, u iného s ťažšími príznakmi. Liečba je symptomatická, zameraná na zmiernenie príznakov.

Odporúča sa:

  • Dodržiavať pokoj na lôžku
  • Piť dostatok tekutín
  • Užívať lieky proti bolesti a horúčke (paracetamol, ibuprofén)
  • Kloktať slanou vodou
  • Používať pastilky na cmúľanie
  • Vyhýbať sa dráždivým jedlám a nápojom

V prípade silných bolestí, vysokej horúčky alebo hnisavého výtoku z mandlí je potrebné navštíviť lekára, ktorý môže predpísať antivirotiká.

Zdroje: aktuality.sk , tvnoviny.sk , zoznam.sk

Najnovšie videá

Trendové videá