Na Slovensku sa to hemží syfilisom, experti varujú pred prudkým nárastom. Najhoršie je na tom jeden kraj
- Na Slovensku nastal v minulom roku prudký nárast počtu prípadov pohlavných chorôb
- Upozorňuje na to Národné centrum zdravotníckych informácií
- Na Slovensku nastal v minulom roku prudký nárast počtu prípadov pohlavných chorôb
- Upozorňuje na to Národné centrum zdravotníckych informácií
NCZI eviduje za minulý rok 294 prípadov syfilisu, čo je 76-percentný nárast oproti roku 2020. Hospitalizovaných s týmto ochorením bolo 58 osôb. V takmer 97 % nahlásených prípadov išlo o syfilis diagnostikovaný prvýkrát v živote.
Rovnako ako aj v minulých rokoch sa syfilis častejšie vyskytoval u mužov. Najvyšší výskyt syfilisu bol podľa NCZI v Bratislavskom kraji, zo 100-tisíc obyvateľov diagnostikovali chorobu 20 ľuďom.
V roku 2021 bol syfilis najrozšírenejší vo vekovej skupine 25 až 34 rokov s infikovanými 84 osobami, medzi 45- až 54-ročnými bolo nakazených 56 osôb a medzi 35- až 44-ročnými to bolo 60 osôb.
Za minulý rok zaznamenalo NCZI 424 osôb s gonokokovou infekciou, ktorej sa hovorí aj kvapavka. Oproti roku 2020 vzrástol počet prípadov gonokokovej infekcie o 35,9 %. Ochorenie sa podobne ako pri syfilise častejšie vyskytovalo u mužov. Najviac infikovaných bolo v Bratislavskom kraji, a to až 135 osôb. Medziročný nárast v tomto regióne bol 75,3 %.
Syfilisom sa možno nakaziť:
- pohlavným stykom alebo sexuálnym stykom (medzi mužmi a ženami, ako aj medzi ženami navzájom, aj medzi mužmi navzájom),
- kontaminovanými (znečistenými) predmetmi, ktoré používa chorý na syfilis v čase, keď sa z jeho tela baktéria vylučuje (zubnými kefkami, príbormi, riadom, uterákmi, oblečením a pod.),
- z nakazenej matky na plod počas tehotenstva (vrodený syfilis).
Syfilis môže byť vrodený alebo získaný. Väčšina nakazených ľudí má získaný syfilis. Keď sa ochorenie včas rozpozná, dá sa úplne vyliečiť. Neliečený syfilis však vedie až k smrti. Informuje Úrad verejného zdravotníctva.
Vrodený syfilis sa môže preniesť z matky na plod počas tehotenstva. Ak sa tehotná žena nakazená syfilisom nelieči, môže sa jej narodiť choré alebo mŕtve dieťa, alebo dôjde k predčasnému potratu.
Štvrtina nakazených detí sa rodí mŕtvych alebo umiera krátko po narodení. Až polovici neliečených žien so syfilisom sa rodia deti nakazené syfilisom, takéto deti majú vážne poškodené srdce, mozog a oči.
Získaný syfilis prebieha v 3 hlavných štádiách
Prvé štádium: V mieste, kde vnikla do tela baktéria spôsobujúca syfilis, vzniká nebolestivá, hladká a vypuklá vyrážka. Do týždňa od vniknutia infekcie sa objavuje nebolestivé zdurenie lymfatických uzlín v blízkosti miesta vniknutia nákazy. Môžu, no nemusia sa objaviť ďalšie príznaky: slabosť, únava, zvýšenie teploty, bolesti: svalov, kostí, hlavy. Žena, ktorá je tehotná, môže syfilis preniesť na plod aj na svoje dieťa pri pôrode.
Druhé štádium: Typické pre toto štádium syfilisu je zdurenie lymfatických uzlín na niektorých častiach tela (napr. na vnútornej strane rúk, spodku chodidiel, hrudníku, bruchu), na celom tele sa objavujú vyrážky, fľaky na koži a na sliznici v ústach. Syfilis spôsobuje ochorenie aj iných orgánov (zápal kostí, zápal oka a iné). Dochádza k vypadávanie vlasov, stráca sa pigment – dochádza k zosvetleniu pokožky.
Tretie štádium: V tomto štádiu sa u chorých na syfilis objavuje poškodenie srdca a ciev, poškodenie kože, kostí a kĺbov. Postihnutý je aj mozog a nervová sústava, čo často neskôr vedie k neurologickému zlyhaniu až demencii (strata pamäte, zmätenosť, nervozita, porucha schopnosti vyjadrovať myšlienky a pod.). V konečnom štádiu syfilisu človek slepne, stráca všetky reflexy, trpí únikom moču a stolice. Ochorenie končí smrťou.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: SITA, Úrad verejného zdravotníctva