Na Slovensku sa udomácnil jedovatý pavúk: Našli ho v týchto okresoch, spoznáš ho podľa hororového symbolu

  • Má rozpätie nôh až 6 centimetrov
  • Zoropsis spinimana pochádza zo Stredomoria
Pavúk Nosferatu
Ilustračné foto: Wikipedia/Hectonichus
  • Má rozpätie nôh až 6 centimetrov
  • Zoropsis spinimana pochádza zo Stredomoria

Má rozpätie nôh až 6 centimetrov, desivý vzhľad s charakteristickým vzorom na tele a jeho nohy majú škvrnitú hnedú farbu. Reč je o pavúkovi Zoropsis spinimana, ktorému sa pre jeho výzor hovorí aj pavúk Nosferatu.

Tieto pavúky často hľadajú útočisko v ľudských obydliach a pravidelne sa nachádzajú v domoch, kde je miernejšia teplota a väčšia šanca na zisk potravy.

Usadil sa v našich končinách

Tvory, pre mnohých s hrozivým výzorom, pochádzajú z oblasti Stredomoria, avšak rozšírili sa aj do Nemecka, Poľska a spozorované boli aj v Česku, informuje portál iMeteo.sk. Podľa portálu bol pavúk len nedávno spozorovaný už aj v Bratislave. Vidieť ho mali aj na západnom Slovensku.

Ako píše Der Spiegel, pavúk sa v posledných rokoch rozšíril po celom Nemecku. Prvýkrát ho tam spozorovali v roku 2005, avšak v priebehu niekoľkých týždňov na jeseň 2022 bolo podľa nemeckého zväzu ochrancov prírody (NABU) hlásených viac ako 25 000 nálezov tohto druhu. 

Prezývku „Nosferatu“ dostal pavúk vďaka svojmu vzoru na tele, ten pripomína filmového upíra z legendárneho filmu režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua s názvom Upír Nosferatu z roku 1922. Napriek svojmu vzhľadu nie je pavúk pre človeka nebezpečný. Jeho uhryznutie síce môže byť bolestivé, avšak jed je obvykle neškodný. Nebezpečným však môže byť v prípade, že si alergik.

V Európe sa rozšíril pavúk ako z Harryho Pottera

Len nedávno sme ťa informovali o tom, že jeden z najväčších pavúkov v Európe, ktorého veľkosť sa často porovnáva s myšou alebo ľudskou dlaňou, sa opäť vyskytuje vo svojom prirodzenom prostredí. Lovčík mokraďový, v angličtine označovaný ako Raft Spider, bol donedávna ohrozený vyhynutím. Dnes sa postupne vracia do európskej prírody, čo môže u niektorých ľudí vyvolať zmiešané reakcie.

Tento fascinujúci, no pre mnohých ľudí desivý pavúk dosahuje veľkosť až 7 centimetrov. Jeho domovom sú predovšetkým vlhké oblasti v blízkosti vôd, močiarov a mokradí. Vďaka schopnosti pohybovať sa po vodnej hladine dokáže loviť priamo na vode a živí sa menšími pavúkmi, bezstavovcami a dokonca aj malými rybami.

Tim Strudwick, správca rezervácie v Norfolku, kde tieto pavúky žijú, pre denník The Independent uviedol: „Samice sú pôsobivé, čo sa týka veľkosti, ale aj krásy – je naozaj výnimočné ich vidieť.“  Napriek tomu, že pre človeka nepredstavuje žiadne reálne nebezpečenstvo, jeho veľkosť môže vyvolať značný strach, najmä u osôb trpiacich arachnofóbiou.

Úspešný návrat tohto pavúka je výsledkom intenzívnych ochranárskych opatrení. V Británii sa podarilo výrazne zvýšiť jeho populáciu, pričom sa odhaduje, že tam žije viac ako 10-tisíc samíc. Tento úspech dokazuje, že cielené ochranárske programy môžu priniesť pozitívne výsledky aj pri druhoch, ktoré sú na pokraji vyhynutia.

Situácia v strednej Európe je iná. V Českej republike je Lovčík mokraďový stále považovaný za kriticky ohrozený druh, pričom za posledných 70 rokov bolo zaznamenaných len 26 nálezov. Na Slovensku chýbajú presné údaje o jeho výskyte, no predpokladá sa, že sa vyskytuje len v obmedzenom počte, vzhľadom na podobné prírodné podmienky ako v okolitých krajinách.

Zdroje: iMeteo, Der Spiegel, Archív Startitup, The Independent, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá