Na Slovensku si môžeš rodinu z Ukrajiny už aj „adoptovať“

  • Donio dnes rozbieha novú iniciatívu Adoptuj si ukrajinskú rodinu
  • Prostredníctvom nej môže každý pomyselnou adopciou podporiť konkrétne rodiny i jednotlivcov 
Ukrajina, utečenci
TASR/AP/Rodrigo Abd
  • Donio dnes rozbieha novú iniciatívu Adoptuj si ukrajinskú rodinu
  • Prostredníctvom nej môže každý pomyselnou adopciou podporiť konkrétne rodiny i jednotlivcov 

Ukrajinské ženy, deti a seniori boli nútení opustiť svoje domovy na Ukrajine kvôli vojnovej agresii Ruska. Na Slovensko prišlo takmer 300-tisíc z nich hľadať bezpečie s jedným kufrom, dokladmi a bezcennými hrivnami. O dočasné útočisko požiadalo takmer 56-tisíc utečencov z Ukrajiny.

Vďaka dobrovoľníkom, organizáciám či iniciatívam ako Kto Pomôže Ukrajine sa im dostáva základná pomoc s ubytovaním, potravinami, úradmi, zdravotnou či psychologickou starostlivosťou. Ukrajinky a Ukrajincov, ktorí sa rozhodnú na Slovensku zostať, však je už teraz potrebné zapojiť do spoločnosti a jej bežného života.

Donio preto ohlasuje novú iniciatívu na podporu integrácie ukrajinských rodín počas ich pobytu na Slovensku, a to prostredníctvom drobných výziev, na ktoré môže prispieť každý. Či už jednorazovo, alebo pravidelným darom pre konkrétnu rodinu.

„Iniciatívu Kto pomôže Ukrajine pravidelne žiadajú o podporu jednotlivci, ďalšie menšie iniciatívy, ale aj mimovládne a neziskové organizácie, s ktorými pomáhame alebo s nimi spolupracujeme. Časť peňazí sme na ich pomoc už rozdelili, no nevieme financovať všetko. Dobročinná výzva na Donio pre nich môže byť riešením,” uvádza v tlačovej správe Zuzana Suchová, správkyňa Donio, n. f., a spoluzakladateľka iniciatívy Kto pomôže Ukrajine. 

Dobročinné výzvy môžu vytvárať aj ľudia, ktorí priamo poskytli ubytovanie, napríklad prostredníctvom iniciatívy Kto Pomôže Ukrajine, alebo Ukrajincom a Ukrajinkám inak nezištne pomáhajú. Výzvy si môžu vytvárať aj samotné ukrajinské rodiny alebo ich známi. Formulár je síce v slovenčine, no Donio má k dispozícii prekladateľku z ukrajinčiny.

Po vyplnení základných informácií, krátkom popise príbehu a účelu využitia prostriedkov tím Donio overí všetky potrebné dokumenty, vrátane občianskeho preukazu či pasu.

Pre vyplatenie získaných príspevkov bude nutné doložiť vlastníctvo slovenského bankového účtu, na ktorý Donio po ukončení dobročinnej výzvy prevedie 100 % získanej čiastky. Zakladateľ výzvy následne musí do 90 dní doložiť využitie prostriedkov, v súlade s účelom uvedeným vo výzve.

Donio hneď na začiatku konfliktu spolu s viac ako 40 mimovládnymi a neziskovými organizáciami iniciovali finančnú časť výzvy Kto pomôže Ukrajine, prostredníctvom ktorej jednotlivci aj firmy doteraz prispeli sumou 1,6 milióna eur.

„Aj preto novú iniciatívu Adoptuj si ukrajinskú rodinu považujeme za prirodzené pokračovanie pomoci Ukrajinkám a Ukrajincom. Na Slovensko ich v týchto dňoch prišli desaťtisíce a my im spoločne musíme podať pomocnú ruku,“ dodáva na záver Ivan Zaťko, country manager Donio Slovensko.

Donio je fundraisingová platforma, kde má každý možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Jednoducho. Na pár klikov. Prepájame dobročinný, verejnoprospešný a komerčný svet. Od tvorcov príbehov neberieme žiadne provízie a hradíme im aj poplatky za bankové transakcie.

Marshallov plán

Zdá sa, že Ukrajina bude potrebovať po vojne s Ruskom aj aktualizovanú verziu Marshallovho plánu, aký Spojené štáty ponúkli Európe po skončení druhej svetovej vojny. Vyhlásil to eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Hahn si myslí, že Ukrajine by takýto plán pomohol rýchlo sa zotaviť zo škôd spôsobených ruskou vojenskou agresiou a tiež by prispel k jej zblíženiu sa s EÚ. Opravy zdevastovanej krajiny by podľa neho bez poskytnutia primeranej pomoci mohli trvať desaťročia. Informuje Reuters.

V rámci Marshallovho plánu poskytli Spojené štáty európskym krajinám po druhej svetovej vojne v priebehu štyroch rokov sumu, ktorá by pri dnešných cenách predstavovala približne 200 miliárd dolárov. Išlo o hospodársku a technickú pomoc.

Eurokomisár pre rozpočet neuviedol, koľko peňazí bude potrebných na obnovu Ukrajiny, avšak povedal, že financie by mala okrem EÚ poskytnúť aj skupina G20 vrátane Ruska.

Hahn informoval, že EÚ zatiaľ neplánuje spustiť pre členské krajiny ďalší spoločný program pôžičiek na riešenie ekonomických a sociálnych dôsledkov vojny na Ukrajine.

Poznamenal, že na pokrytie niektorých výdavkov súvisiacich s riešením situácie s utečencami z Ukrajiny by členské štáty mohli použiť časť finančných prostriedkov, ktoré im boli pridelené v rámci rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027.

Zdroje: Donio, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá