Na Slovensku si zdravie za peniaze nekúpiš. Patríme medzi najhorších, len dva štáty ostali za nami
- Tohoročný index Zdravie pre peniaze ukázal, že Slovensko má v oblasti zdravotníctva vážne medzery
- Naša krajina skončila medzi poslednými krajinami, prvenstvo patrí Islandu či Fínsku
- Dôvodov na tento neúspech je hneď niekoľko
- Tohoročný index Zdravie pre peniaze ukázal, že Slovensko má v oblasti zdravotníctva vážne medzery
- Naša krajina skončila medzi poslednými krajinami, prvenstvo patrí Islandu či Fínsku
- Dôvodov na tento neúspech je hneď niekoľko
Okrem školstva sa na Slovensku pomerne často rozpráva aj o zdravotníctve. Minulý rok vtedajší minister financií Ján Počiatek prehlásil, že slovenské zdravotníctvo je katastrofálnom stave, informuje denník SME. Jeho slová sa napokon potvrdili v tohoročnom indexe Zdravie za peniaze, kde Slovensko neskončilo v TOP 10 a dokonca ani v TOP 20.
„Index Zdravie za peniaze je zostavený zostavený pre 25 európskych štátov a sleduje 23 ukazovateľov ako sú doba dožitia, miera úmrtnosti na mozgové príhody, počet dní strávených v nemocnici a iné,“ informuje výsledná správa. Index pozostáva z troch sád výsledkov, pričom najdôležitejšie sú nominálne výsledky, vysvetlili autori Martin Vlachynský a Katarína Barteková z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Čím bohatší štát, tým lepšie zdravotníctvo
Nominálne výsledky sú vážené nákladmi. Na prvom mieste skončil Nórsko, druhú priečku obsadil Island a tretiu zase Švédsko. V prvej desiatke sa objavili krajiny, ako Španielsko, Taliansko, Švajčiarsko či Holandsko. V TOP 20 skončili aj naši štátni susedia – Rakúsko obsadilo 14. priečku, Česko 18. priečku a Maďarsko 21.
Slovensko skončilo na 23. mieste. Za našou krajinou sa umiestnila už len Litva a Lotyšsko. „Nominálne výsledky indexu prichádzajú s neprekvapivým záverom, že v bohatších štátoch je vyššia kvalita zdravotníctva ako v chudobnejších,“ konštatujú autori indexu.
https://www.facebook.com/iness.slovakia/posts/10157497268155906
Ďalšie zaujímavé výsledky sú aj v ďalšom indexe, kde je kľúčovým hodnotením index vážený minutými eurami v zdravotníctve na jedného obyvateľa. Prvé miesto patrí Islandu, druhé Taliansku, tretie Španielsku, štvrtú priečku obsadilo Poľsko a piatu Estónsko. Slovensko ani tu neskončilo s obdivuhodným výsledkom. Naša krajina sa totiž umiestnila na 21. mieste.
Podľa autorov indexu si Slovensko oproti minulému roku polepšilo o tri priečky. Na poslednom mieste skončilo Švajčiarsko. „Hoci má táto krajina nadpriemerné nominálne výsledky (vysokú kvalitu), dosahuje ich za cenu veľmi vysokých výdavkov, ktoré sú najvyššie v celej Európe,“ píše sa v správe.
Pandémia Slovensko neprekvapila
Napriek nie príliš pozitívnym výsledkom Slovensko predsa len v niečom vyniká. Autori tohoročného indexu do hodnotenia zaradili aj počet úmrtí osôb v dôsledku koronavírusu. Naša krajina sa umiestnila na prvom mieste, čo znamená, že Slovensko bolo a je dostatočne pripravené na pandémiu.
S počtom absolventov medicíny za rok sme sa umiestnili na 6. mieste. Slovensko skončilo na poslednom mieste v miere hospitalizácie pacientov s vysokým krvným tlakom či diabetom. Okrem toho máme vyššiu mieru novorodeneckej či dojčenskej úmrtnosti. Nijakým prekvapením nie je ani fakt, že nám preukázateľne chýbajú zdravotnícki a sociálni pracovníci.
Mladá krv na Slovensku uplatnenie nemá
„Hoci na slová o zacielení na kvalitu sa na Slovensku preliali už litre atramentu, zdravotná politika sa na konci dňa v hmatateľných číslach zameriava takmer výhradne na kvantitu – počty lôžok, počty zdravotníkov či mzdy,“ uviedli autori indexu v závere správy.
Zároveň odporúčajú navrhnúť opatrenia, vďaka ktorým by sa dalo predísť novorodeneckej a dojčenskej úmrtnosti a obmedziť hospitalizáciu pacientov s diabetesom a vysokým krvným tlakom. Riešením by mohlo byť svedomitejšie predpisovanie liekov zo strany zdravotníkov a tiež snaha o zvýšenie prevencie.
Je evidentné, že slovenské zdravotníctvo sa neposunie bez toho, aby získalo kvalifikovaných zdravotníkov.
Preto by sa mala posilniť úloha výskumu na lekárskych fakultách. Ako ale v príspevku uvádza Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, mladí medici na Slovensku nájdu uplatnenie iba ťažko. Nová, čerstvá a mladá sila v oblasti zdravotníctva síce nevyrieši všetky problémy, no určite by pomohla.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: SME, INESS, SVLS