Delta variant na Slovensku naberá na sile. V Anglicku sa ho už vláda nebojí, toto je náš problém

  • Nová mutácia predstavuje obrovské riziko, v mnohých krajinách dominuje
  • Máme nástroj, vďaka ktorému sa môžeme lepšie chrániť
delta koronavírus
Unsplash/Fusion Medical Animation, ismail mohamed
  • Nová mutácia predstavuje obrovské riziko, v mnohých krajinách dominuje
  • Máme nástroj, vďaka ktorému sa môžeme lepšie chrániť

Mutácia delta sa na Slovensku už šíri aj medzi tými, ktorí neboli v zahraničí. Od júna, kedy sa potvrdil prvý prípad, pribudlo vyše 30 nakazených s týmto variantom. Ide najmä o ľudí, ktorí boli za hranicami a tých, ktorých neskôr nakazili. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. 

Na Slovensku však stále výrazne dominuje alfa

Alfa variant laboratórne potvrdili v 1 120 prípadoch, čo je takmer 98 % zo sekvenovaných vzoriek. Beta variant identifikovali laboratóriá v štyroch prípadoch. Delta variant, ktorý ešte v máji 2021 nebol na Slovensku laboratórne potvrdený, sa v júni 2021 identifikoval v 1,3 % zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek.

V deviatich prípadoch boli identifikované ostatné varianty, pričom v troch pozitívnych vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii, v štyroch o variant, ktorý prvýkrát zachytili v Egypte a v jednom prípade išlo o variant prvýkrát zaznamenaný v Rusku.

V júni tohto roka sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1 793 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie bolo postúpených 1 247, čo predstavuje 69,5 % zo všetkých pozitívnych vzoriek. Pri počte 1 148 úspešne sekvenovaných vzoriek je ich podiel 64 % zo všetkých pozitívne testovaných. Na žiadosť hlavného hygienika SR Jána Mikasa vykonávajú laboratóriá sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s hodnotou vírusovej nálože (Ct) 25 a nižšou, nakoľko Ct hodnoty vyššie ako 25 výrazne znižujú úspešnosť sekvenácie.

Zaočkovaní sa báť nemusia

Aj napriek tomu, že nová mutácia pre Slovensko ešte nepredstavuje problém, pravdepodobne sa tak v blízkej dobe stane. Delta sa šíri niekoľkokrát rýchlejšie ako alfa a v mnohých krajinách už dnes dominuje.

Trápi napríklad Spojené kráľovstvo, kde kvôli delte denne stúpajú prípady nakazených a v krátkej budúcnosti očakávajú až 50 tisíc pozitívnych denne. Krajina sa napriek tomu rozhodla uvoľňovať opatrenia a to vďaka vysokej miere zaočkovanosti. Vďaka protilátkam z vakcíny alebo predošlej nákazy tam vírus totiž nespôsobuje toľko problémov, ako by tomu mohlo byť na menej preočkovanom Slovensku.

Ľudia sa môžu nakaziť, no nemajú vážne príznaky, nedostanú sa tak do nemocnice a hlavne nezomierajú. V Anglicku budú onedlho minulosťou rúška, aj povinné rozostupy medzi ľuďmi.

„Chrípôčku“ robí z delty jedine vakcinácia. S Britániou sa môžeme porovnávať, keď budeme mať rovnaký počet zaočkovaných

Koronavírus na steroidoch

V Spojených štátoch amerických tvorí delta takmer 52 % nových infekcií za posledné dva týždne. „Na variant Delta by sme sa mali pozerať ako na verziu COVID-u z roku 2020, ale na steroidoch,“ povedal pre CNN Andy Slavitt, bývalý člen COVID tímu Joea Bidena. „Je dvakrát infekčnejší. Ale našťastie, na rozdiel od roku 2020, máme nástroj, ktorým ho vyvedieme z miery. Volá sa to očkovanie,“ hovorí. Podľa Slavitta predstavuje variant delta pre očkovaného človeka veľmi malú hrozbu: „Je nepravdepodobné, že ochoriete.“

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

Variant však predstavuje obrovské riziko pre tých, ktorí zaočkovaní nie sú – tak ako väčšina Slovákov. Delta sa nešíri len v Anglicku, ale aj v krajinách, kde sa očkovalo výrazne menej. Napríklad Juhoafrická republika minulý týždeň ohlásila, že idú sprísňovať opatrenia.

Počet prípadov a úmrtí sa im v posledných mesiacoch zvýšil štvornásobne. Očakávajú, že o chvíľu prekonajú rekordný počet úmrtí za jeden deň. Aj tam sa šíri práve mutácia delta, no zaočkovaných je tam menej ako 1 %. Situácia preto vyzerá výrazne inak, ako vo Veľkej Británii.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Startitup, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá