Na Slovensku ti môže mastnú pokutu napariť tvoj sused. Existujú pravidlá, ktoré musíš poznať od A po Z

  • V domovom poriadku sa nachádzajú práva a povinnosti vlastníkov a nájomníkov bytov pri užívaní bytov
  • Venuje sa aj spoločným priestorom
sídlisko dlhé diely
Ilustračný obrázok TASR/Dano Veselský
  • V domovom poriadku sa nachádzajú práva a povinnosti vlastníkov a nájomníkov bytov pri užívaní bytov
  • Venuje sa aj spoločným priestorom

Ľudia bývajúci v bytovkách si raz za čas na vchodových dverách alebo výťahu nájdu oznam o blížiacej sa schôdzi vlastníkov bytov. Tento odkaz si prečítajú a často nad ním mávnu rukou s tým, že sa na schôdzi ani len neukážu. Okrem zmien a rôznych rekonštrukcií sa na schôdzach rieši aj domový poriadok a jeho porušovanie.

Ide o dokument, ktorý upravuje najmä práva a povinnosti vlastníka bytu, správcu bytového domu vlastníka, prenajímateľa a nájomníka bytu vyplývajúce z užívania bytu, ich vzájomné vzťahy a vzájomné vzťahy nájomcov bytov a vlastníkov bytov v dome, spôsob zabezpečenia poriadku a čistoty v dome a jeho okolí, spôsob užívania nebytových priestorov, spoločných priestorov a zariadení domu.

V domovom poriadku sa nachádzajú napríklad práva a povinnosti vlastníkov a nájomníkov bytov pri užívaní bytov. Okrem toho obsahuje aj článok týkajúci sa stavebných úprav bytu a nebytových priestorov.

V druhej časti domového poriadku sú spísané pravidlá, ktoré by mal poznať každý vlastník bytu alebo jeho nájomca. Týkajú sa napríklad nočného pokoja, uzamykania bytového domu, zabezpečenia prístupu do bytového domu, poriadku a čistoty v dome a jeho okolí, no aj prášenia a čistenia predmetov či chovu domácich zvierat.

Občas sa stane, že vlastník bytu alebo nájomca domový poriadok porušia. Často sa tak stáva nevedomky, pretože väčšina ľudí tento dokument nikdy nečítala. Pri opakovanom porušení však už ide o vážny problém, ktorý často vedie k narušeniu susedských vzťahov a nepríjemným sankciám.

Pravidlá v domovom poriadku sú záväzné, čo platí aj o sankciách.

Postihy za porušenie domového poriadku

Portál Bytový dom informuje o tom, že sankcie nie sú len finančné. V niektorých prípadoch sa totiž stačí ospravedlniť susedovi.

Čo sa týka finančných sankcií, kompetenciu o ich rozhodovaní môžu mať aj vlastníci bytov. Ak ju majú môžu rozhodovať tiež o určení dolnej a hornej hranice, no aj o zásadách ukladania sankcií a orgánoch, ktoré budú môcť o uložení sankcie rozhodovať

„V tomto smere nie je voľnosť vlastníkov prakticky obmedzená. Výšku sankcií si môžu určiť sami, avšak nemalo by ísť o neprimerané sankcie. Odporúčame prijať sankcie v nižších výškach, ktoré by boli porovnateľné so sankciami bežne udeľovanými napr. mestskou políciou,“ uvádza sa na webe Spoločenstva vlastníkov bytov.

Pri určovaní sankcií by mali vlastníci brať do úvahy skutočnosť, že ide o porušenie pravidiel platných len pre bytový dom, ale aj na to, že sankcia by mala plniť prevenčný charakter a v prípade jej udelenia musí motivovať jej adresáta k tomu, aby už domový poriadok neporušoval, čo v bytovom dome, v ktorom majú vlastníci určené zálohové platby vo výške približne 200 až 250 eur, nebude plniť svoj účinok.

O výške pokuty tiež rozhodujú vlastníci, v dôsledku čoho nie je zákonom určená, ale je určená len na základe zákona. Jej výšku teda môžu nastaviť tak, ako uznajú za vhodné.

Tieto porušenia stoja stovky eur

Aj napriek tomu, že v niektorých prípadoch si vlastníci bytov môžu určiť vlastnú pokutu, existujú situácie, kde sú sumy pevne stanovené. 

S pojmom nočný pokoj sa stretol určite každý. To platí aj v prípade jeho porušenia.

Na základe zákonných noriem, ktoré definujú pravidlá spoločenského spolunažívania, si nemôže človek v nočných hodinách robiť večierky, púšťať si hlasnú hudbu, ohňostroje či prípadne inak znepríjemňovať ostatným ľuďom život v obytnej zóne.

Tejto problematike sa venuje slovenská legislatíva v Zákone o priestupkoch, v Občianskom zákonníku a v Zákone o ochrane zdravia ľudí. Ako informuje portál peniaze.sk, zákon hovorí, že priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud. Ten určuje Zákon o ochrane zdravia ľudí, ktorý síce nedefinuje presne nočný kľud, ale hovorí o „nočnom čase“, ktorý trvá od 22:00 hod do 6:00 hod.

Občiansky zákonník jasne stanovuje, že všetci vlastníci či nájomníci nehnuteľností sú zaviazaní zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré by nadmerne obťažovali iných alebo ktoré by seriózne ohrozili výkon ich práv. Tieto zákony sú nekompromisné a nepripúšťajú výnimky.

Občania, ktorí narušujú verejný poriadok v stanovenom čase, napríklad hlučným hlasovým prejavom, hraním hudby s vysokou hlasitosťou, alebo vytváraním hluku prostredníctvom strojov, zariadení a vozidiel, sa dopustia priestupku.

Príslušníci mestskej alebo štátnej polície majú právo uložiť sankciu až do výšky 33 eur v rámci blokového konania. 

Ak pokuta nie je účinná a narušiteľ pokračuje v rušení nočného pokoja, podľa § 127 Občianskeho zákonníka je možné proti tejto osobe podať súdnu žalobu. Súdne konanie vyžaduje dôkaz o hluku. Súd môže danému jedincovi zakázať, aby rušil svojich susedov hlukom.

Problémy robí aj „zaprataná“ chodba

Ako totiž informuje Združenie pre lepšiu správu bytových domov, obyvatelia bytového domu môžu za nepriechodné chodby dostať pokutu vo výške až 16 330 eur.

„Je nutné, aby si obyvatelia bytových domov uvedomili, že spoločné priestory neslúžia na odkladanie nepotrebných vecí a navyše väčšina z nich (napr. chodby) slúžia ako únikové cesty,“ uvádza ZLSBD s tým, že v prípade požiaru sú predmety na chodbách nebezpečné nielen pre vlastníkov bytov, ale aj pre záchranné zložky.

Ľudia sa totiž môžu v prípade zníženej viditeľnosti kvôli dymu zraniť a predmety tiež môžu prispieť k rýchlejšiemu šíreniu požiaru.

V prípade, že únikové cesty nie sú trvalo voľné a nachádza sa na nich horľavý materiál, dohra sa bude týkať všetkých vlastníkov bytov. Je jedno, či na chodbe nechávaš kvety, detské kočíky, skrine alebo iné veci. 

Azda v každej bytovke sa nájde niekto, kto sa svojho „odkladacieho priestoru“ vzdať nechce. V tomto prípade je túto osobu potrebné upozorniť na § 51 ods. 1 vyhlášky Ministerstva vnútra SR č. 94/2004 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb „úniková cesta je trvalo voľná komunikácia alebo priestor v stavbe alebo na nej, ktorá umožňuje bezpečnú evakuáciu osôb zo stavby alebo z požiarneho úseku ohrozeného požiarom na voľné priestranstvo alebo do priestoru, ktorý nie je ohrozený požiarom“.

Za bezpečnosť spoločných priestorov zodpovedá správca, ktorý má v prípade neodpratania vecí nárok urobiť tam sám. V zmysle § 9 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov to môže urobiť aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ak ide o záležitosť bezprostredne ohrozujúcu život, zdravie alebo majetok.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Domový poriadok, Spoločenstvo vlastníkov bytov, Bytový dom, Peniaze.sk, Lepšiaspráva.sk

Najnovšie videá

Trendové videá