Na Slovensku ti môže mastnú pokutu napariť tvoj sused. Existujú pravidlá, ktoré musíš poznať od A po Z
- V domovom poriadku sa nachádzajú práva a povinnosti vlastníkov a nájomníkov bytov pri užívaní bytov
- Venuje sa aj spoločným priestorom
- V domovom poriadku sa nachádzajú práva a povinnosti vlastníkov a nájomníkov bytov pri užívaní bytov
- Venuje sa aj spoločným priestorom
Portál Bytový dom informuje o tom, že sankcie nie sú len finančné. V niektorých prípadoch sa totiž stačí ospravedlniť susedovi.
Čo sa týka finančných sankcií, kompetenciu o ich rozhodovaní môžu mať aj vlastníci bytov. Ak ju majú môžu rozhodovať tiež o určení dolnej a hornej hranice, no aj o zásadách ukladania sankcií a orgánoch, ktoré budú môcť o uložení sankcie rozhodovať
„V tomto smere nie je voľnosť vlastníkov prakticky obmedzená. Výšku sankcií si môžu určiť sami, avšak nemalo by ísť o neprimerané sankcie. Odporúčame prijať sankcie v nižších výškach, ktoré by boli porovnateľné so sankciami bežne udeľovanými napr. mestskou políciou,“ uvádza sa na webe Spoločenstva vlastníkov bytov.
Pri určovaní sankcií by mali vlastníci brať do úvahy skutočnosť, že ide o porušenie pravidiel platných len pre bytový dom, ale aj na to, že sankcia by mala plniť prevenčný charakter a v prípade jej udelenia musí motivovať jej adresáta k tomu, aby už domový poriadok neporušoval, čo v bytovom dome, v ktorom majú vlastníci určené zálohové platby vo výške približne 200 až 250 eur, nebude plniť svoj účinok.
O výške pokuty tiež rozhodujú vlastníci, v dôsledku čoho nie je zákonom určená, ale je určená len na základe zákona. Jej výšku teda môžu nastaviť tak, ako uznajú za vhodné.
Tieto porušenia stoja stovky eur
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.