Na Slovensku ti môže štát zhabať auto, ak jazdíš pod vplyvom. Mnohí na prísne pravidlo zabúdajú

  • Stále viac slovenských vodičov jazdí po cestách pod vplyvom alkoholu
  • Trpezlivosť s nimi začala strácať polícia, ale aj okresné súdy
Na snímke je dopravný policajt v zelenej bunde.
TASR/Martin Baumann
  • Stále viac slovenských vodičov jazdí po cestách pod vplyvom alkoholu
  • Trpezlivosť s nimi začala strácať polícia, ale aj okresné súdy

Na Slovensku momentálne platí, že ak polícia pri kontrole u vodiča zistí požitie alkoholu a pri dychovej skúške, bude hodnota alkoholu v dychu do 1 promile, ide o závažný priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

V tomto prípade bude vodičovi zadržaný vodičský preukaz a uložená pokuta pričom mu hrozí trest zákazu viesť motorové vozidlá až na 3 roky.

Ak nameraná hodnota alkoholu v dychu pri dychovej skúške je nad 1 promile, ide o trestný čin. Pri tomto skutku je vodič obmedzený na osobnej slobode, je mu zadržaný vodičský preukaz a o jeho vine a treste rozhodne súd. Vodičovi hrozí aj trest odňatia slobody alebo trest prepadnutia veci (motorového vozidla).

Na to, kedy môže vodič na Slovensku v praxi prísť o motorové vozidlo, sme sa pýtali aj Ministerstva spravodlivosti SR:

„Trest prepadnutia veci podľa § 60 Trestného zákona môže súd uložiť aj vo vzťahu k veci, ktorá bola použitá na spáchanie trestného činu, pričom musí ísť o vec patriacu páchateľovi. Súd trest prepadnutia veci neuloží, ak poškodenému vznikol z činu nárok na náhradu škody, ktorého uspokojenie by bolo znemožnené prepadnutím veci.“

Platí to aj vtedy, ak je hodnota veci v zjavnom nepomere k miere závažnosti prečinu, alebo ak súd upustil od potrestania páchateľa.

„Zákonná úprava teda vo všeobecnosti umožňuje uloženie trestu prepadnutia veci – motorového vozidla pri spáchaní trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona. Ukladanie takéhoto trestu je zákonné a s ohľadom na okolnosti danej veci a osobu páchateľa môže byť aj dôvodné,” uviedol rezort vnútra.

Za deväť uplynulých mesiacov od začiatku roka 2022, polícia prostredníctvom kontrol odhalila 8 068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov motorových vozidiel. Je to najviac za rovnaké obdobie od roku 2015. Informuje rezort vnútra.

„Realita na našich cestách, čo sa požitia alkoholu týka, je smutná. Za deväť mesiacov tohto roka evidujeme 9 073 dopravných nehôd, z toho v 1 069 prípadoch bol vinníkom alkohol u vodiča, čo je 12 % z celkového počtu dopravných nehôd,“ hovorí riaditeľ odboru dopravnej polície PPZ Tomáš Vrábel.

Z prieskumu AKO pre TV JOJ navyše vyplynulo, že až 6,2 percenta opýtaných priznalo fakt, že už viackrát šoférovali pod vplyvom alkoholu. Po prepočte je to alarmujúcich viac ako 274 000 ľudí. Ďalších 7,6 percenta priznalo, že tak urobili, ale len v kritickej situácii. Po prepočte na obyvateľa je to až cez 336 000 ľudí.

Veľkým problémom u šoférov býva často aj zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť a pôsobenie sa často podceňuje. To, koľko alkoholu a ako dlho koluje človeku v žilách, závisí od viacerých faktorov.

„Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kg asi osem hodín. Zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín potom, čo sme pili alkohol,“ dodal Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: slo-lex.sk, TV JOJ/AKO, BECEP

Najnovšie videá

Trendové videá