Na Slovensku ti viac zničí život väzenie za drogy ako drogy samotné, píše Lucia Jesenská
- Mladík si vo väzení mal prejsť peklom
- Karol na Slovensku priniesol úspešný startup
- Vojna sa vraj dostáva do rozhodujúceho okamihu
- Mladík si vo väzení mal prejsť peklom
- Karol na Slovensku priniesol úspešný startup
- Vojna sa vraj dostáva do rozhodujúceho okamihu
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Mladého Slováka, ktorý si odpykáva trest za drogy, mali týrať a znásilňovať spoluväzni
- Z Ameriky sa nevrátil naprázdno. Karol priniesol na Slovensko koncept, ktorý vyhľadávajú aj známe tváre
- Vojna na Ukrajine sa blíži k zlomovému bodu, tvrdia USA. Opísali tri scenáre vývoja situácie
Peklo vo väzení
Hovorí sa, že drogy ničia životy. Vo väčšine prípadov to tak naozaj je. Už od detstva nám do hláv vštepovali, že zakázané látky môžu byť cestou k zničenému životu.
S drogami často kráča ruka v ruke aj pobyt vo väzení. Podobne to je aj v prípade, o ktorom sme napísali. Avšak, život chlapca, o ktorom je dnes reč, zničilo väzenie. Aj samotní aktivisti za dekriminalizáciu drog často argumentujú, že väzenie zničí človeku život viac ako samotné drogy.
I keď to, samozrejme, neplatí pre všetky prípady, tento mladík ich slová potvrdzuje. S marihuanou ho chytili dvakrát. Prvýkrát dostal podmienku, no neskôr obstál horšie. Našli mu totiž ďalších 10 gramov sušiny, dve dávky extázy a štyri dávky kokaínu.
Súd rozhodol, že vo väzení strávi 6 rokov a 8 mesiacov. Už tento čas vo väzení mal byť dostatočný trest. Avšak to, čo mladík mal podľa slov jeho matky, je omnoho horšie.
O zverstvách, ktoré odsúdený prežíval, nám porozprávala jeho matka. Ich mená sme na jej žiadosť nezverejnili, ale máme ich v redakcii. Pre Startitup povedala, že tušenie, že niečo nie je v poriadku, začala mať už dávnejšie. Vtedy však ešte nevedela, čím si jej syn prešiel.
Najprv sa jej syn zdôveril s tým, že mu začali miznúť veci. Ubezpečil ju však, že to vyrieši sám. V momente, keď ho vo väzení matka navštívila a všimla si, že má na rukách modriny, vedela, že sa niečo deje.
Jej syn ju upokojil s tým, že sa iba udrel a keďže bol konečne veselý, verila mu to. Všetko sa zhoršilo, keď odsúdeného premiestnili na iné oddelenie. Jeho matka sa postupne dozvedela, že je tam týraný, šikanovaný a sexuálne zneužívaný.
Je pochopiteľné, že matka sa túto situáciu rozhodla riešiť – nielen prostredníctvom médií, ale kontaktovala aj poslancov a písala prezidentke. Jej syn však spočiatku všetko poprel, pretože mal strach.
Tento prípad v mnohých vyvoláva otázky. My sme preto kontaktovali aj Zbor väzenskej a justičnej stráže. Ak sa chceš dozvedieť viac nielen o ich vyjadrení, ale aj o tom, ako situáciu zvláda odsúdený a jeho rodina, prečítaj si náš článok.
Prvá fotobúdka na Slovensku
Amerika láka mnohých. Podobne to mal aj Karol Malý, ktorý zo Slovenska odcestoval po ukončení vysokej školy, no napokon zakotvil práve za veľkou mlákou. Nevrátil sa len so skvelými zážitkami, ale aj s nápadom, ktorý pretavil do úspešného biznisu.
Karol sa v Amerike inšpiroval nápadom, ktorý postupne vylepšoval a z nápadu sa stal open-spaceový koncept zábavného fotenia. Startup sa nazýva FunFace a ľuďom dodáva štýlové formy vyhotovenia fotografií na akciách.
Šikovný Slovák však už na začiatku vedel, že viac hláv znamená viac rozumu. V čase, keď sa vrátil z Ameriky a začal premýšľať o tom, ako svoj nápad zrealizuje, kontaktoval šikovných ľudí, ktorí mu s tým pomohli.
„Keď som prišiel naspäť z Ameriky, spoznal som sa s jedným veľmi šikovným IT-čkarom a technikom, ktorý mi na zákazku pomohol vyhotoviť softvér presne podľa mojich predstáv a hardvérové riešenie pre náš fotobox,“ ozrejmil.
Vo svete plnom startupov a rôznych foriem podnikania je dôležité, aby si sa vedel odlíšiť a byť niečím výnimočný. Svoje o tom vie aj Karol. Ako nám vysvetlil, FunFace je na rozdiel od ostatných fotobúdok ich vlastný výrobok – „made in Slovakia“.
To znamená, že navrhli vlastný dizajn, naprogramovali software, nainštalovali profesionálnu tlačiareň, fotoaparát pre vysokú kvalitu fotografií a všetko, čo bolo dôležité k vzniku prvého fotoboxu na Slovensku.
V roku 2013, keď Karol spustil spoločne s niekoľkými šikovnými ľuďmi prevádzku prvého fotoboxu, na Slovensku ešte nikto netušil, o čo ide. Bolo preto náročné predstaviť a vysvetliť, ako vlastne ich novinka funguje a akú zábavu dokážu hosťom na akcii spraviť.
„Chodili sme na rôzne eventové výstavy, kde na nás ľudia pozerali doslova ako na prízrak. Netušili, kto sme a čo tam vlastne robíme. Ja som však bol presvedčený o tom, že ide o geniálnu vec. Museli sme však o tom presvedčiť aj ostatných,“ skonštatoval Karol.
Napokon sa im to aj podarilo. Dnes má Karolova spoločnosť celkom 7 fotoboxov, s ktorými chodia na akcie po celej západnej Európe, pričom majú aktuálne za sebou približne už 3 200 akcií za 8 rokov ich existencie. Viac o tomto startupe si prečítaš v našom článku.
Ukrajina potrebuje zbrane
Zdá sa, že vojna sa po viac ako 100 dňoch trvania dostáva do rozhodujúceho okamihu. Tvrdia to spravodajské služby nielen v Spojených štátoch, ale aj v iných západných krajinách. Tento okamih podľa nich rozhodne o budúcnosti Ukrajiny.
Analytici a americké spravodajské služby pracujú s tromi scenármi – od víťazstva Ukrajiny, cez zamrznutý konflikt, až po obnovenie útoku na Kyjev. „Myslím si, že sa čoskoro dostaneme do bodu, keď bude jedna alebo druhá strana úspešná,“ povedal vysoký predstaviteľ NATO pre CNN.
Ukrajinci potrebujú nové zbraňové systémy čoraz viac. A to hlavne čo sa týka delostrelectva, v ktorom má Rusko výraznú prevahu. Zdroje televízie tvrdia, že Ukrajincom dochádza munícia ešte z čias Sovietskeho zväzu, ktorú nie je možné nahradiť ani vyrobiť, pretože má iný kaliber ako munícia NATO.
Americký generál a predseda zboru náčelníkov štábov Mark Milley na tlačovej konferencii v Bruseli priznal, že čísla jednoznačne favorizujú Rusov. Avšak ani napriek tomu nie je víťazstvo Putinovej armády hotová vec.
Našim susedom by výrazne pomohli ďalšie zbrane od Západu. Pentagón tvrdí, že zatiaľ vyhovel všetkým požiadavkám, ktoré Ukrajina mala, a dodal nad rámec zbraní a zbraňových systémov.
Istý čas ale potrvá, kým sa západné zbrane dokážu dostať priamo k Ukrajincom. Náročná na čas je nielen ich produkcia, ale hlavne školenie Ukrajincov k ich použitiu.
Odborníčka Melinda Haringová, s ktorou sme sa rozprávali nedávno, tvrdí, že práve časový horizont, v ktorom sa západné zbrane na Ukrajinu dostanú, ovplyvní celkový výsledok vojny.
„Nemôžete len posielať tie správne veci. Musia sa poslať na správne miesto a prísť včas,“ uviedla expertka na Ukrajinu a východnú Európu.
Je jasné, že situácia vo vojna sa zvykne často meniť – o to viac s vedomím, že Rusi aj naďalej čelia pretrvávajúcim problémom. Viac o situácii na Ukrajine, v ruskej armáde a možných scenároch vojny si prečítaš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Český miliardár narazil. Musí zbúrať svoj provensálsky „palác“ za 20 miliónov eur
- V Bratislave dostaneš takmer 3-tisíc eur, stačí sa stať vodičom a odporučiť kamaráta
- Slovensko má 3 druhy PCR testov na opičie kiahne. „Dúfame, že ich nebudeme musieť využiť,“ vraví vedec
- Ukrajinci sú na drogách, preto nemajú strach, tvrdí Lavrov. Krajinu opisuje ako nacistickú liaheň