Na Slovensku udrie skutočná zima: Mráz a sneh prídu aj do nížin (PREDPOVEĎ)

  • Po oteplení sa počasie na Slovensku opäť rapídne zmení
  • Zisti, kedy a kde bude mrznúť a snežiť
Muži odhŕňajú zasnežený chodník a zamznuté bočné zrkadlo na aute.
Ilustračné foto TASR/František Iván, Freepik/@kaboompics
  • Po oteplení sa počasie na Slovensku opäť rapídne zmení
  • Zisti, kedy a kde bude mrznúť a snežiť

Cez víkend zažilo Slovensku konečne pravú zimu, keď takmer celé naše územie „potrápili“ prvé vločky snehu, poľadovica či nízke teploty na dlhšiu dobu. V pondelok (20. novembra) sa však výrazne oteplilo. Teploty vzrástli a po zimnom počasí neostalo ani stopy. 

Ako uvádza portál iMeteo.sk, počasie sa na Slovensku však čoskoro opäť zmení. Na naše územie mieri zmena, ktorá so sebou prinesie závan skutočnej zimy. 

Po snehu prišlo oteplenie

Ako sme ťa informovali, prvé snehové vločky v nedeľu (19. novembra) spadli aj v nížinách. Lokálne sa vytvorila aj snehová pokrývka, no po snežení rýchlo mizne. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Jedna vlna zrážok frontálneho systému prešla v ranných hodinách cez západné, čiastočne aj stredné Slovensko na juhovýchod,“ uviedli meteorológovia. Dodali, že sa začína otepľovať a zrážky v nižších polohách opäť prechádzajú do dažďa.

Na Orave padal sneh počas soboty a nedele takmer stále, s väčšími či menšími prestávkami. No tak rýchlo ako sneh prišiel, tak aj odišiel. V pondelok (20. novembra) vtrhol na naše územie mimoriadne teplý vzduch, ktorý so sebou priniesol nezvyčajne vysoké teploty na toto ročné obdobie.

Ani toto teplé počasie však dlho nevydrží. Slovensko sa môže už v strede týždňa pripraviť na prudké ochladenie. Čakajú náš mrazy a v niektorých oblastiach dokonca aj sneženie.

Vlna chladného vzduchu

V pondelok (20. novembra) sa nad Poľskom nachádzala tlaková níž, ktorá spôsobila, že sa v severných a vo východných regiónoch Slovenska vyskytovali zrážky.

Táto tlaková níž má za následok, že z oblasti severu a severovýchodu sa nad Poľsko a Nemecko začína posúvať ďalšia vlna veľmi chladného vzduchu. Počas nasledujúcich dní tento chladný vzduch postupne dorazí aj na územie Slovenska.

Na snímke sú zasnežené hory
zdroj: Unsplash/Luc van Loon

Chladný vzduch by mal začať postupovať nad územie Slovenska v noci z utorka na stredu. Najchladnejšia vzduchová hmota sa očakáva nad Slovenskom počas stredy.

Dlhodobé ochladenie

Ranné teploty v stredu budú na Slovensku kolísať medzi -3 a +3 stupňami Celzia. Ani počas dňa naše územie nečaká žiadne výrazné zvýšenie teplôt.

Na severe Slovenska sa očakávajú veľmi nízke teploty, ktoré by počas celého dňa mali zostať pod bodom mrazu. Na juhu krajiny bude o niečo teplejšie. Teploty by tam mali dosiahnuť až +6 stupňov Celzia.

Noc zo stredy na štvrtok bude ešte chladnejšia, pričom teploty by mohli klesať až k -10 stupňom Celzia.

Okrem poklesu teplôt sa tiež očakáva, že sa vrátia snehové zrážky. Tieto zrážky by sa mali v stredu objaviť hlavne na severnom Slovensku, ale nebudú príliš silné.

Vo štvrtok začne opäť postupne otepľovať od západu a teploty sa budú postupne zvyšovať. Koncom pracovného týždňa sa očakáva návrat počasia, ktoré bolo typické pre začiatok týždňa. 

Príchod skutočnej zimy

K najvýraznejšej zmene príde na našom území už v piatok. Podľa portálu iMeteo.sk budeme pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže so stredom nad Ruskom. Okolo nej k nám začne postupne zo severu prenikať opäť chladný vzduch, ktorý prinesie so sebou zimné počasie.

Od piatka do soboty začne na území Slovenska klesať hranica sneženia, čo znamená, že sneh začne padať aj vo výškach okolo 300 metrov nad morom. V sobotu sa môžeme na Slovensku tešiť na pravé zimné počasie, pričom ráno sa očakáva, že teploty budú pod bodom mrazu na celom území. V priebehu dňa sa na severe udrží mrazivé počasie, zatiaľ čo na juhu môžu teploty stúpnuť až na +4 stupne Celzia.

V sobotu tiež dorazí front, ktorý prinesie viac zrážok. Pod hranicou 300 metrov nad morom sa očakáva dážď, vrátane nižších oblastí. Nad touto hranicou však bude snežiť. Hoci sa snehová pokrývka najprv vytvorí len vo vyšších polohách, v nedeľu nás čaká ďalší pokles teplôt, čo prinesie sneženie aj v nižších oblastiach.

Žena sa prechádza v parku počas mrazu.
zdroj: TASR/Bernd Weißbrod/dpa

Príliv arktického vzduchu sa v nedeľu zosilní. V tejto dobe sa na takmer celom Slovensku očakáva mrazivé počasie po celý deň. Výnimkou môže byť juh a západ krajiny, kde by teploty mohli dosiahnuť +1 stupeň Celzia. Sneženie sa predpokladá na celom území, pričom na severe by mohlo byť sneženie obzvlášť intenzívne.

Tento víkend by mal znamenať príchod skutočnej zimy, ktorá by sa na rozdiel od obvyklého počasia mala udržať dlhšie. Podľa numerických predpovedných modelov sa predpokladá, že zimné podmienky by mali pretrvať aj počas nasledujúceho týždňa.

Meteorologický fenomén El Niño

Počasie aj na našom území ovplyvňuje meteorologický fenomén El Niño. Najnovšie dáta však ukazujú, že sa správa neobvykle, upozorňuje web Severe Weather. Chýba mu silná atmosférická prítomnosť v cirkulácii.

Stále platia predpovede, že si svoju silu udrží aj počas zimného obdobia a ovplyvní počasie na celej severnej pologuli. Okrem toho tento fenomén podľa vedcov veľa vypovedá o súčasnom stave atmosféry.

teplomer, zima, Slovensko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

El Niño je teplou fázou ENSO, čo znamená El Niño južnej oscilácie. V tejto oblasti rovníkového Tichého oceánu sa striedajú teplé a studené fázy. Obvykle dochádza k zmene fáz zhruba každé tri roky, no môže to byť aj menej.

V súčasnej dobe sa planéta nachádza v teplej fáze nazývanej El Niño. Studená fáza ENSO sa nazýva La Niña. Tá bola aktívna v priebehu posledných troch zím. Každá z fáz sa obvykle rozvíja od neskorého leta do skorej jesene. Potom trvá zvyčajne až do jari.

Ako sme ťa informovali, každá fáza ENSO ovplyvňuje tlak a počasie v tropických oblastiach odlišne. Má rozličnú sprievodnú cirkuláciu, a tým produkuje rozdielnu atmosférickú reakciu. To ovplyvňuje celkovú globálnu cirkuláciu, čo znamená, že mení sezónne vzory počasia po celom svete.

Avšak účinok tejto meteorologickej anomálie je zvyčajne výraznejší počas vrcholu svojej fázy, teda na jeseň a v zime.

Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, Archív SIU, iMeteo.sk, Severe Weather

Najnovšie videá

Trendové videá