Na Slovensku „úraduje“ falošná inšpektorka. SOI pred ňou varuje podnikateľov
- SOI upozorňuje na osobu, ktorá sa vydáva za inšpektorku
- Inšpekcia ukazuje, ako vyzerá pravý preukaz
- V súčasnosti cirkuluje viacero podvodov
- SOI upozorňuje na osobu, ktorá sa vydáva za inšpektorku
- Inšpekcia ukazuje, ako vyzerá pravý preukaz
- V súčasnosti cirkuluje viacero podvodov
Nejde pritom o jediný podvod, ktorý v súčasnosti zneužíva meno štátneho úradu. Polícia upozorňuje verejnosť na takzvanú „phishingovú kampaň“ zneužívajúcu meno Finančnej správy, v ktorej sa podvodníci snažia presvedčiť obeť, že má nárok na refundáciu daňového preplatku.
Ako ďalej policajti upozornili na sociálnej sieti, podvodná doména vyžaduje dočasné heslo, ktoré poskytujú útočníci v texte mailu. Toto pravdepodobne slúži na identifikáciu obete.
„V ďalšom kroku si má obeť vybrať banku, do ktorej chce preplatok prijať. Zadané prihlasovacie údaje však získajú útočníci,“ zdôraznila polícia. V tejto súvislosti vyzýva občanov na obozretnosť. „Ak si nie ste istí, kontaktujte priamo Finančnú správu SR a informujte sa,“ radí Policajný zbor.
V prípade, ak sa niekto stal obeťou podvodníkov, bezodkladne má kontaktovať políciu so všetkými dôkazmi, ktorými v uvedenej veci disponuje.
Zneužili meno ministra
Podvodníci sa neštítia využiť ani mená verejných funkcionárov. O pomerne bizarnom prípade sme ťa nedávno informovali. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši upozornil na svoj falošný profil na sociálnej sieti Facebook.
Neznámy páchateľ prostredníctvom neho žiada za sprostredkovanie finančnej pomoci poplatok vo výške 470 eur. Podľa ministra ide o nepravdivé a zavádzajúce údaje. Rašiho na túto skutočnosť upozornil jeden z fanúšikov, profil už nahlásil ako falošný.
Minister sa zároveň rozhodol podať trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre. „Mám za to, že týmto spôsobom dochádzalo k zasahovaniu do mojich práv na súkromie, zachovanie cti a dobrej povesti. Osoby, ktorým je umožnené pristúpiť k uvedenému falošnému profilu, boli uvádzané do omylu v otázke majiteľa profilu. Zároveň pomocou tohto falošného profilu mne neznáma osoba vystupovala neoprávnene verejne v mojom mene,“ priblížil Raši.
V prípade vytvorenia falošného profilu mohlo podľa ministra prísť k naplneniu skutkovej podstaty niektorého z trestných činov v zmysle trestného zákona, najmä trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality