Na Slovensku vyčíňa mor včiel: Okamžitý zákaz použitia medu a vosku na tento účel

  • Včelári v Žiline majú veľa starostí
  • Ich včely majú mor, museli prijať množstvo opatrení
včeela
Archív Canva
  • Včelári v Žiline majú veľa starostí
  • Ich včely majú mor, museli prijať množstvo opatrení

Včelári v meste Žilina majú plnú hlavu starostí. V obci Kotrčiná Lúčka potvrdili výskyt ochorenia lariev, ktorý je známy aj ako mor včelieho plodu. Informuje o tom portál Žilinak. Včelári museli vytvoriť ochranné pásmo a zaviesť viaceré opatrenia. 

Spomínané ochranné pásmo okrem obce Kotrčiná Lúčka zahŕňa aj obce Dolný Vadičov, Prostredný Vadičov, Horný Vadičov, Lopušné Pažite pri kameňolome. Patrí tam aj Zástranie od kostola Sedembolestnej Panny Márie smerom na Snežnicu.

„V ochrannom pásme boli nariadené opatrenia pre asistentov úradných veterinárnych lekárov. Vykonávať likvidáciu všetkých rojov neznámeho pôvodu v ochrannom pásme. Vykonať klinické vyšetrenie včelstiev vo všetkých včelniciach aj vo včelniciach, kde nie je známy majiteľ. Vykonať opakované klinické vyšetrenie včelstiev od 01. apríla 2025 vo všetkých včelniciach po uplynutí pozorovacej lehoty, v tomto prípade po 12 mesiacoch,“ priblížila Zuzana Ondrášová, hovorkyňa mesta Žilina pre Žiliňák. 

Prijali rôzne opatrenia

V ochrannom pásme je zakázané predávať a presúvať včelstvá, matky včiel a včelárske zariadenia. Taktiež sa nesmie používať med ani vosk na včelárske účely a nie je povolené zakladať nové chovy včiel, kým sa nákaza neeliminuje.

Na tomto území platí aj zákaz premiestňovania použitých prázdnych úľov a kočovných vozov bez riadnej dezinfekcie podľa veterinárnych predpisov. Včelár musí mať potvrdenie o vykonanej dezinfekcii od úradného veterinárneho lekára.

„Mor včelieho plodu je infekčné ochorenie plodu vyvolané grampozitívnou sporulujúcou tyčinkovitou baktériou – Paenibacillus larvae, subsp. larvae – postihujúce včely rodu včela medonosná (Apis mellifera), ktoré podlieha povinnému hláseniu O. I. E. a podľa zákona č.39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti patrí k chorobám, ktoré podliehajú hláseniu, prevencii a kontrole pri obchodoch,“ uvádza ŠVPS SR.

Dodávajú, že nákaza nie je prenosná na človeka. Kvalita medu nie je ochorením ovplyvnená. Na ľudskú konzumáciu je med nezávadný, nesmie sa však použiť na včelárske účely.

Invazívny druh včely 

Vedci objavili na západnom Slovensku nový invázny druh včely. Ide o čalúnnicu pochádzajúcu z Ázie. Do Európy sa dostala po prvýkrát v roku 2008, objavila sa vo Francúzsku a odvtedy sa pomerne rýchlo šíri. V posledných rokoch bola známa aj z Budapešti a Viedne, jej príchod na Slovensko očakávali. Pre TASR to uviedol Marek Semelbauer z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV).

Čalúnnica má 2 až 2,5 centimetra, čierne telo. Hruď má hnedo ochlpenú a krídla má zadymené. Pre ľudí by nemala byť podľa Semelbauera nebezpečnejšia ako domáce druhy včiel. Tvrdí, že tieto samotárske druhy včiel nemajú tendenciu útočiť na veľké stavovce.

„Môže predstavovať isté ohrozenie pre niektoré domáce druhy, ale zďaleka najvýznamnejším ohrozením pre naše včely je kombinácia ľudských aktivít, predovšetkým intenzívne poľnohospodárstvo, celoplošné kosenie, zánik druhovo bohatých lúk,“ poznamenal odborník.

Semelbauer objavil novú včelu spolu s Adriánom Purkartom z Katedry zoológie Prírodovedeckej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdroje: Žiliňák, TASR, ŠVPS SR

Najnovšie videá

Trendové videá