Na Slovensku vyštuduje medicínu 4 000 ľudí, 28 % tu odmieta pracovať. Náš projekt to chce zmeniť, tvrdí mladý medik
- Slovenské zdravotníctvo sa už roky zmieta v kríze
- Jedným z jej najpálčivejších problémov je masový odliv mladých lekárov a zdravotníkov do zahraničia

- Slovenské zdravotníctvo sa už roky zmieta v kríze
- Jedným z jej najpálčivejších problémov je masový odliv mladých lekárov a zdravotníkov do zahraničia
Aj keď slovenské lekárske fakulty každoročne vyprodukujú tisíce absolventov, značná časť z nich sa rozhodne hľadať lepšie podmienky za hranicami.
Dôvody sú zrejmé – vyššie platy, lepšie pracovné prostredie a modernejšie vybavenie nemocníc, ktoré im domáce inštitúcie často nedokážu ponúknuť.
Podľa údajov Štatistického úradu takmer pätina lekárov s trvalým pobytom na Slovensku pracuje v zahraničí a medzi študentmi medicíny je trend podobne alarmujúci.
Medzinárodný prieskum Health Care Institute ukázal, že len 72 % budúcich lekárov plánuje zostať na Slovensku, pričom mnohí kritizujú zastarané vybavenie fakúlt a nedostatok praktickej výučby. Tento stav vytvára vážny problém – starnúca generácia lekárov odchádza do dôchodku, no mladí ich nemajú záujem nahradiť.
Aby sa tento trend zvrátil, vznikajú iniciatívy ako Veľtrh práce v zdravotníctve, ktorý sa snaží spojiť študentov s domácimi nemocnicami a ukázať im, že aj na Slovensku existujú pracovné miesta s perspektívou.
Mladí organizátori – medici veria, že ak sa začínajúcim lekárom podarí predstaviť kvalitné pracovné prostredie a možnosti rozvoja už počas štúdia, môže sa aspoň časť z nich rozhodnúť zostať doma.
Slovenské vysoké školy každý rok vyštuduje viac než 4000 absolventov medicíny a iných zdravotníckych odborov. Pomôcť im zorientovať sa na trhu práce a prepojiť ich s pracovnými pozíciami priamo v nemocniciach či iných zariadeniach im pomáhajú Veľtrhy práce v zdravotníctve.
Na Slovensku sa organizujú od roku 2022 a na stretnutia s potenciálnymi zamestnávateľmi pravidelne privádzajú stovky mladých medikov. Tento rok sa veľtrhy budú konať 25. februára v Martine a 7. októbra 2025 v Bratislave.
Traja iniciatívni medici
Podľa organizátorov Ondřeja Česáka, Vladimíra Váňu a Denisa Wojtylu veľtrhy ponúkajú odpovede na dlhodobý problém slovenského zdravotníctva, ktorý spočíva v odchode zdravotníkov do zahraničia:
„Prepojenie mladých študentov medicíny a zdravotníckych odborov s potenciálnymi zamestnávateľmi už v priebehu štúdia je kľúčom k tomu, aby títo absolventi zostávali pracovať doma. Na našom veľtrhu môžu spoznať nemocnice z tých lepších a kvalitnejších stránok a získať lepšiu predstavu o tom, čo ich po škole čaká,“ hovorí Vladimír Váňa.
V zahraničí je takmer pätina našich medikov, nepáči sa im slabá vybavenosť VŠ na výučbu odborných predmetov.
Dáta ukazujú jasný trend
Štatistický úrad na základe sčítania obyvateľov z roku 2021 zistil, že v zahraničí žije a pravdepodobne aj pracuje až 18 % z celkovo 24-tisíc lekárov, ktorí majú na Slovensku hlásený trvalý pobyt.
Znepokojivé môžu byť aj výsledky medzinárodného prieskumu Health Care Institute medzi študentmi posledných troch ročníkov slovenských lekárskych fakúlt – vyplýva z nich, že na Slovensku plánuje zostať pracovať len 72 % našich študentov medicíny.
Podľa rovnakého prieskumu sú študenti najmenej spokojní s kvalitou vybavenia svojich škôl na výučbu odborných predmetov, ktorú kladne hodnotí iba 36 % z nich.
V susednej Českej republike sú s vybavením svojej fakulty spokojné až tri štvrtiny študentov, budúci medici z oboch krajín sa však zhodli na tom, že ich školy by rozhodne mali klásť väčší dôraz na objem praktickej výučby a najmä ponúkať viac tematických seminárov. Tie by ocenilo až 90 % z nich.
Organizátori veľtrhu veria, že ich podujatia nielenže prepájajú študentov s nemocnicami, ale taktiež zdravotnícke zariadenia motivujú, aby zlepšovali podmienky pre mladé talenty, ktoré im inak za prácou môžu odísť do iných krajín.
Prvý Veľtrh práce v zdravotníctve organizátori usporiadali už počas štúdia v Olomouci v roku 2020. Postupne sa pridali aj univerzitné mestá na Slovensku – v roku 2022 Martin a o rok neskôr aj Bratislava.
Obidva slovenské veľtrhy patria k najnavštevovanejším akciám tohto typu u nás, na každý chodia stovky študentov. Ich úspech podčiarkuje aj medziročný rast počtu návštevníkov, v priemere o 13,3 %.
Bratislava dokonca zaznamenala takmer 20 % prírastok, Martin takmer 10 %. Veľtrhy od svojho vzniku prilákali takmer 7000 návštevníkov.
Jediná akcia svojho druhu na Slovensku
„Účasť na veľtrhoch je pre študentov úplne zadarmo vrátane praktických workshopov, ktoré sú vždy plne obsadené. Študenti tu majú možnosť zoznámiť sa s modernými technológiami, ako sú napríklad simulátory operácií, diagnostické metódy využívané v klinickej praxi, urgentné medicínske situácie, ale aj základné techniky. Táto interaktívna skúsenosť im pomáha získať praktické zručnosti aj nad rámec bežnej výučby, čo zlepší dôveru absolventov v ich schopnosti,“ dodáva Ondřej Česák.
Cieľom projektu s dnes už päťročnou tradíciou je aj poskytnúť príležitosť vyskúšať si činnosti, ktoré ich čakajú v praxi. Podľa prieskumu medzi účastníkmi veľtrhov si až 91 % z nich vyskúšalo praktickú činnosť, s ktorou sa počas štúdia vôbec nestretli.
Na workshopoch si môžu vyskúšať napríklad prácu s ultrazvukom, chirurgické a laparoskopické šitie, zaistenie dýchacích ciest, starostlivosť o stómie, ortopedické operácie a množstvo iných činností.
Prepojenie zdravotníkov s pracovným trhom
Zdravotnícke inštitúcie si stále častejšie uvedomujú, že kvalitná praktická výučba a možnosť zapojenia študentov do reálnej praxe sú nevyhnutné na to, aby mladí profesionáli v odbore zostali:
„Študenti sú v dnešnej dobe tí, kto si môže vyberať. Je tak na zamestnávateľoch, akým spôsobom si získajú mladých zdravotníkov. Cieľom veľtrhu je, aby boli uchádzači o prácu v lekárskych odboroch čo najlepšie informovaní o všetkých možnostiach, ktoré trh práce v zdravotníctve ponúka,“ dopĺňa Ondřej Česák.
„Či už ide o veľtrhy, alebo našu platformu, snažíme sa zdravotníkom poskytovať informácie o všetkých špecializáciách, ktoré ponúkajú zdravotnícke zariadenia na Slovensku a v Českej republike, a profilovať zamestnávateľov. Chceme z nich vytvoriť sebavedomých uchádzačov o prácu, ktorí budú motivovaní zostať v tomto odbore,“ uzatvára Vladimír Váňa.
Platforma Prehľadnejšie zdravotníctvo je informačná a networkingová platforma pre zdravotníkov a študentov zdravotníckych odborov, ktorí sa na nej dočítajú o aktualitách, kmeňoch, špecializáciách, kompetenciách, zákonoch, kariérnych možnostiach, štipendiách a stážach.
Platformu založili traja mladí lekári Ondřej Česák, Vladimír Váňa a Denis Wojtyla. Jej súčasťou je aj Veľtrh práce v zdravotníctve, ktorý sa koná v Olomouci, Brne, Bratislave a Martine. S celkovou návštevnosťou takmer 7000 ľudí je najúspešnejšou česko-slovenskou akciou svojho druhu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy