Na Slovensku vzlietne až 20 000 dronov za mesiac. Drvivá väčšina lieta bez pravidiel, zmení sa to
- Ministerstvo dopravy pripravuje novú legislatívu
- Tá umožní kontrolu bezpečnosti vo vzduchu
- Tieto prístroje môže po registrácii riadiť ktokoľvek
- Ministerstvo dopravy pripravuje novú legislatívu
- Tá umožní kontrolu bezpečnosti vo vzduchu
- Tieto prístroje môže po registrácii riadiť ktokoľvek
Dron má dnes už naozaj veľa ľudí. Každý mesiac ich vzlietnu doslova desaťtisíce. Hoci pre väčšinu týchto lietadiel bez posádky môžeš riadiť len s príslušným preukazom, regulácia je podľa štátu aj tak slabá. Nebo je čoraz plnšie, a tak drony dostanú nové pravidlá leteckej premávky.
Drony by sa v budúcnosti mohli na Slovensku využívať pri doručovaní pošty, donáške jedla, pri postrekovaní polí, ale aj v zdravotníctve pri transporte krvi či ľudských orgánov. Umožniť to má nová legislatíva, ktorá bude regulovať prevádzku dronov. Pripravuje ju ministerstvo dopravy.
Zákon o civilnom letectve, ktorý vstúpil do platnosti ešte v roku 1998, navrhujú od základov zmeniť. Dôležitá je podľa štátu bezpečnosť vo vzduchu, špeciálne sa zameral na drony. Materiál už prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním a v parlamente by o ňom mali poslanci hlasovať v najbližších mesiacoch.
Regulovaných je iba šesť percent preletov
Rezort dopravy upozorňuje, že mesačne na Slovensku vzlietne 20 000 dronov, no ich pohyb nie je nijakým spôsobom legislatívne upravovaný. „Tak ako autá na cestách potrebujú usmerniť dopravnými značkami a predpismi, aby nevznikali nehody a premávka bola bezpečná, podobné pravidlá by mali vzniknúť aj pre nebo,“ uviedol minister dopravy a nominant strany Sme rodina Andrej Doležal.
Od členských štátov Európskej únie sa vyžaduje register užívateľov dronov. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá ho ešte nemá. Nový zákon by mal upravovať aj prehľad o vlastníkoch dronov. „Len nad Bratislavou máme mesačne asi 3 000 preletov dronu, regulovaných je však iba šesť percent. Je teda jasné, že potrebujeme novú legislatívu, nové nástroje pre reguláciu,“ vysvetlil predseda Dopravného úradu Pavol Hudák.
V Tatrách lietať nesmieš
V tomto článku sme ťa minulý rok informovali o pokutách, ktoré môžu dronistov postihnúť v Tatrách. Za takúto aktivitu im hrozí pokuta na úrovni 3 300 eur, prepadnutie veci alebo pokarhanie a v prípade právnických osôb môže ísť až o sumu vo výške 10-tisíc eur.
Na použitie dronu potrebuješ špeciálne povolenie, ktoré vyplýva zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Tieto lietajúce technologické zariadenia pre tamojšie zvieratá evokujú prítomnosť predátora, pričom v prípade väčšiny vtákov to vyvolá reakciu v podobe opustenia hniezda. Dravé vtáky už v minulosti na dron priamo zaútočili, ide pre nich však o veľké riziko, táto konfrontácia im môže spôsobiť vážne alebo dokonca až smrteľné poranenia.
Registráciu musia mať takmer všetci
Asociácia Mám Dron upozorňuje na to, že nezodpovedné riadenie dronu môže mať za následok kolíziu s inými lietajúcimi objektmi, poškodenie osôb, ich súkromia, majetku, kultúrnych pamiatok či narušenie rovnováhy chránených prírodných území.
Na svojej stránke tiež uvádzajú, že takmer všetci piloti dronov musia byť registrovaní a absolvovať online pilotný výcvik zakončený testom. Ide o zoznámenie sa s platnými pravidlami, pričom kurz je zakončený skúškou. Po úspešnom skončení získa žiadateľ registračné číslo pilota a oprávnenie na používanie dronov z konkrétnej kategórie.
Je tu však aj výnimka. V prípade dronov, ktoré vážia menej ako 250 gramov, sa registrácia nevyžaduje. To však len v prípade, pokiaľ dron nemá kameru a ide o hračku. Na jeho pilotovanie nie je potrebný tréning a určená nie je ani spodná veková hranica pilota. Spolu s riadením tohto prístroja je však spojené aj obmedzenie – lietanie nad nezúčastnenými osobami a nad zhromaždeniami ľudí je zakázané.
Podľa Mareka Košudu z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach sa drony v zahraničí začínajú využívať v rôznych oblastiach pri každodenných činnostiach. „Môžu poslúžiť v zdravotníctve, v priemysle alebo poľnohospodárstve,“ uviedol. Regulácia ich prevádzky podľa neho zvýši bezpečnosť a výrazne prispeje k širokej implementácii dronov pre potreby spoločnosti.
Zdroje: Mám Dron, SIU, TASR, Pixabay