Na Slovensku vznikla prvá oficiálna zóna bez pesticídov. Chemický postrek nebudú používať vôbec

  • Bratislavské mestské lesy sa zaviazali, že nebudú používať chemický postrek
  • Ten ohrozuje hlavne včely a ďalšie opeľovce
Cvičná lúka (Wikimedia, Wizzard)
Cvičná lúka (Wikimedia, Wizzard)
  • Bratislavské mestské lesy sa zaviazali, že nebudú používať chemický postrek
  • Ten ohrozuje hlavne včely a ďalšie opeľovce

Negatíva chemického postreku a riziká s ním spojené si ekológovia aj lesníci uvedomujú už dlhšie, no doposiaľ v našej krajine nevznikla ani jediná prírodná zóna, ktorá by sa proti pesticídom vyhradila.

Ako však informovala TASR, Bratislavské mestské lesy sa túto štatistiku rozhodli zmeniť a verejne sa vyjadrili, že na svojom území nepoužívajú a ani nikdy nebudú používať chemické postreky. Riaditeľ organizácie Mestské lesy v Bratislave Matej Dobšovič to vysvetľuje najmä zachovaním priestoru pre nerušený a zdravý oddych obyvateľov mesta.

Zákaz chemických postrekov zároveň prispeje ku kvalite medu, ktorý sa v mestských lesoch vyrába. „Máme až dve včelnice, ktoré okrem produkcie medu slúžia aj na ekologickú výchovu pre deti. Používanie pesticídov má negatívny vplyv nielen na včely, ale aj na ostatný užitočný hmyz, ako sú čmeliaky či motýle,“ uviedla pre TASR Jana Znášiková, ktorá má v organizácii na starosti lesnú pedagogiku a včelárstvo.

zdroj: Železná studienka (Wikimedia, Lure)

Pesticídy ohrozujú živočíchy

Chemický postrek môže byť pre včely a iné opeľovce devastačný. Ako uvádza Greenpeace Slovensko, najnebezpečnejší je pre ne neonikotínoid a podľa štúdií dokáže táto látka ohroziť nielen včely medonosné, ale tiež široké spektrum iných živočíchov, akými sú napríklad čmeliaky, motýle, vtáky či dokonca vodný hmyz.

zdroj: Horský park (Wikimedia, Bratislavcan85)

Niektoré druhy čmeliakov sú už v úbytku a pomaly hynú. Neonikotínoidy môžeme nájsť v rastlinách susediacich s poľnohospodárskymi poľami a vo veľkom množstve rôznych vodných zdrojov zahŕňajúc priekopy, kaluže, jazierka, horské pramene, rieky, dočasné mokrade, sneh, podzemné vody a výpuste zo zavlažovacích systémov pre rastliny.

Rozhodnutie mestských lesov privítalo aj občianske združenie Zóny bez pesticídov. „Negatívny dopad pesticídov na ľudské zdravie a ekosystém je dosiaľ málo preskúmaný, preto pokladáme za nesmierne dôležité upúšťať od ich používania. Veríme, že zapojenie mestských lesov v Bratislave do projektu Zóny bez pesticídov poskytne množstvo inšpirácií, ako bojovať proti ‚škodcom’ prírode šetrným a nechemickým spôsobom, a motivuje ďalších správcov alebo majiteľov lesov, aby sa pridali,“ konštatoval Ivan Iľko zo združenia.

Zdroj: TASR, Greenpeace Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá