Na Slovensku vznikne nová „supernemocnica“. Má sa špecializovať na mimoriadne incidenty
- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce výstavbu novej nemocnice
- Mala by poskytovať špičkové zdravotné služby
- Bude sa využívať pre mimoriadne prípady
- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok chce výstavbu novej nemocnice
- Mala by poskytovať špičkové zdravotné služby
- Bude sa využívať pre mimoriadne prípady
Slovensko sa pripravuje na výstavbu novej nemocnice, ktorá má poskytovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť a zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti pre pacientov.
Tento projekt je inšpirovaný podobnými zdravotníckymi zariadeniami v USA, Izraeli a Českej republike. Hovoril o nej minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusnej relácii RTVS, o detailoch informuje denník SME.
Úvahy o novej nemocnici prichádzajú po nedávnom atentáte na premiéra, ktorý utrpel ťažké zranenia. Po hospitalizácii v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici sa premiér aktuálne doliečuje v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.
Minister vnútra zdôraznil potrebu špecializovaného zdravotníckeho zariadenia, ktoré by mohlo poskytovať plnohodnotnú starostlivosť v prípade vážnych incidentov, ako bol nedávny atentát. Nová nemocnica by mala disponovať špičkovým urgentným príjmom, traumatológiou a chirurgiou.
Vzorom má byť Praha
Nie je zatiaľ jasné, kde by mala nová nemocnica stáť. Možnosti zahŕňajú buď úpravu existujúcej nemocnice, alebo výstavbu úplne nového zariadenia.
Jednou z možností je prestavba a modernizácia Nemocnice sv. Michala v Bratislave, aby splnila najvyššie štandardy a poskytovala špičkovú zdravotnú starostlivosť v kombinácii s prísnou ochranou pacientov.
Za vzor pre novú nemocnicu sa považuje Ústredná vojenská nemocnica v Prahe, ktorá má špičkový urgentný príjem. Na Slovensku existuje podobné zariadenie v Ružomberku, ale ministerstvo vnútra zatiaľ nešpecifikovalo, prečo je potrebná výstavba nového zariadenia, keďže Ružomberok už takúto nemocnicu má.
Ďalšia vojenská nemocnica sa plánuje v Prešove, mala by mať kapacitu 900 lôžok a jej výstavba je plánovaná do roku 2027 s odhadovanými nákladmi v stovkách miliónov eur.
Aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť premiérovi nemocnica sv. Michala, ktorý tam prichádza na vyšetrenia zo svojho bytu v rezidencii Sokolská. Po atentáte boli v nemocnici sprísnené bezpečnostné opatrenia.
Nie je jasné, či bude nová nemocnica určená len pre ústavných činiteľov alebo aj pre bežných pacientov.
Lex atentát
O zvyšných opatreniach v rámci tzv. Lex atentát na pondelňajšej koaličnej rade. Na tlačovej besede po rokovaní vlády to uviedol minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).
Poznamenal, že iniciatívni sú aj poslanci parlamentu, no chcú, aby boli opatrenia konzistentné. Diskusia by sa mala týkať toho, ako chcú jednotlivé opatrenia rozvrhnúť.
Kaliňák uviedol, že by malo ísť o niekoľko vĺn. Prvá by sa mala týkať najmä bezpečnostných opatrení, ktoré sa dotknú nielen ústavných činiteľov, ale aj ľudí, ktorí môžu čeliť problémom pre výkon svojho povolania. To by sa malo týkať napríklad aj novinárov.
Dodal, že sa budú zaoberať aj návrhom ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), ktorý sa týka toho, že traja najvyšší ústavní činitelia by mali mať nejaké pevné sídlo.
Samotný šéf rezortu vnútra dodal, že momentálne nemajú k dispozícii sídlo, ktoré by bezprostredne po inaugurácii zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho (15. júna) mohlo slúžiť ako jeho rezidencia. Podotkol ale, že diskutujú s rôznymi ďalšími inštitúciami.
„Je tu potom otázka, akým spôsobom budú nastavené pravidlá prideľovania ochrany pre jednotlivých predstaviteľov, či už opozície, alebo koalície, či štátnych funkcionárov,“ dodal Kaliňák.
Ide napríklad o to, aké budú podmienky na to, aby niekto o takúto ochranu mohol požiadať. Minister obrany dodal, že zrejme budú diskutovať aj o zákaze zhromažďovania sa v niektorých častiach miest. Týkať by sa to mohlo napríklad rezidenčných zón, cieľom je predísť útokom na majetok či životy a zdravie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SME, SITA