Na Slovensku zatopilo ulice aj desiatky dvorov. Devastačných povodní sa ľudia obávajú vo viacerých okresoch
- Výstrahy dnes platia takmer na celom Slovensku
- Pozri sa, či povodne hrozia aj v tvojom okrese
- Výstrahy dnes platia takmer na celom Slovensku
- Pozri sa, či povodne hrozia aj v tvojom okrese
Ako uviedol portál iMeteo, problémom by nebol dážď, ktorý spadol na naše územie v uplynulých hodinách. Problém nastal ešte pred týmito zrážkami. Naše povodia boli presýtené a dážď je stále veľmi silny. Intenzita zrážok dosiahla v Bratislave až 10 mm za hodinu.
K obdobnej silnej intenzite došlo aj na severe Slovenska a v Bankobystrickom kraji. Za uplynulých 24 hodín spadlo na naše územie viac ako 50 litrov na meter2 pôdy. Najvýdatnejšie zrážky spadli na Morave a v oblasti Záhoria.
Zatiaľ stúpajú len menšie toky, no dosahujú povodňové stupne – sú to: Hnilec, Bodva, Štiavnica, Handlovka, Myjava. Podľa portálu iMeteo je taker isté, že na úroveň povodňového stupňa sa dostane aj Morava, pričom na našom území by mala vystúpiť na 2. povodňový stupeň.
Zvýšenú hladinu môžeme pozorovať aj na Dunaji. Ten by v noci a ráno mal kulminovať na našom území na 1. povodňovom stupni.
Aktuálne cez naše územie postupuje ďalšie zrážkové pole a to so sebou nesie najsilnejšie zrážky práve na sever krajiny. Intenzívnejší dážď by mali očakávať aj ľudia z východu Slovenska. Na tomto území by počas najbližších 24 hodín malo spadnúť od 20 do 44 mm zrážok.
S dažďom treba počítať aj na západe krajiny – Záhorie a oblasť Malých Karpát, tu môže spadnúť aj 20 mm zrážok.
Zrážková intenzita sa očakáva aj vo štvrtok. Na strednom a východnom Slovensku sa postupne opäť objavia aj búrky, ktoré môžu trvať aj niekoľko hodín, informuje iMeteo.sk. No od rána by sa mala situácia od juhu zlepšovať.
Dvíha sa aj Slatina
Koryto rieky Slatina vo Zvolenskej Slatine po výdatných dažďoch stúplo, situácia je však zatiaľ stabilizovaná. TASR to v stredu popoludní potvrdila starostka obce vo Zvolenskom okrese Mária Klimentová.
Ako ďalej uviedla, rieka je stále vo svojom koryte. „Dúfajme, že sa počasie zlepší a vybreženie nebude. Situáciu však monitorujeme,“ podotkla.
Obec je roky ohrozovaná povodňami. Spôsobuje ich vylievanie rieky Slatina a jej prítokov, ktorými sú Rybný potok a Slatinský potok. Všetky pretekajú stredom obce. Protipovodňové opatrenia však zatiaľ v obci nie sú. Samospráva ich ani robiť nemôže, pretože nie je správcom vodných tokov, investorom tak bude Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Stavebné práce na uskutočnenie protipovodňových opatrení sú však v nedohľadne.
Vodohospodári čakajú na zverejnenie výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. TASR to potvrdil hovorca SVP Marián Bocák. „Ak sa však ochranné protipovodňové opatrenia na rieke Slatina podarí uskutočniť, určite splnia účel,“ zdôraznila starostka v minulosti.
Tromba v Maďarsku
Keďže medzi Dunajom a Tisou úradujú aj búrky, stihli vyprodukovať už aj trombu, uviedol portál iMeteo s tým, že to, či sa jednalo o tornádo, sa zatiaľ nepotvrdilo.
Spozorovali ju obyvatelia pri Nagykőrösi. Búrky sa môžu objaviť aj na našom území.
Z Talianska hlásia osem obetí
Na najmenej osem stúpol v stredu (17. 5.) počet obetí dvojdňových výdatných zrážok a následných záplav na severe Talianska, informuje TASR na základe správ agentúr DPA a ANSA.
Všetky obete na životoch hlásili z najviac postihnutého regiónu Emilia-Romagna, čo potvrdila jeho viceprezidentka Irene Priolová. V dôsledku dažďov sa zo svojich korýt vylialo 21 z 23 tamojších riek. Povodne zasiahli 37 obcí a tamojšie úrady zaregistrovali najmenej 250 zosuvov pôdy, z toho 120 malo závažné následky.
Aj v provincii Ravenna a v okolí jej hlavného mesta Bologna museli svoje domovy opustiť tisícky ľudí a presunúť sa do bezpečia.
Talianska civilná ochrana informovala, že bez dodávok elektriny zostalo v dôsledku počasia 50 000 ľudí, kým 100 000 obyvateľov postihli výpadky mobilnej telefonickej siete a ďalších 10 000 ich zostalo bez pevnej linky.
V regióne Emilia-Romagna okrem toho úplne pozastavili železničnú dopravu. Voda tam zaplavila množstvo ciest a ulíc, pričom mnohé z nich vážne poškodila.
Za 36 hodín spadlo v postihnutej oblasti v priemere 200 litrov zrážok na meter štvorcový, niekde do bolo až 500 litrov. Taliansky minister pre civilnú ochranu Nello Musimeci uviedol, že za normálnych okolností spadne v týchto regiónoch tisíc litrov zrážok na meter štvorcový za celý rok.
Ako informuje portál tvnoviny.sk, v jednom zo zatopených miest je aj Slovenska Natália. Pre portál povedala, že vyjasnilo sa len v pondelok, no v tom čase prišlo aj varovanie, že obyvateľov čakajú výdatné búrky.
„V pondelok som mala ešte prednášky v Bologni. To nám už hovorili, že v utorok budeme mať vyučovanie online,“ povedala Natália pre portál.
„Z mesta sa dostať nedá. Sme odrezaní od sveta. Rýchlostné cesty sú celé zaliate a od utorka nepremávajú vlaky. Vo Forli sme jednoducho uviazli. Nariadenie je také, že máme byť doma. Vychádzať môžeme len v nevyhnutných prípadoch. V takom daždi ale človek aj tak nemá chuť nikam ísť,“ povedala.
Povodne hrozia aj v Chorvátsku
V Chorvátsku v najbližších dňoch predpovedajú daždivé počasie, pričom zrážky majú v niektorých častiach krajiny zosilnieť, oznámil v stredu Chorvátsky hydrometeorologický ústav (DHMZ). Niektoré oblasti stále čelia riziku záplav alebo ich následkom. TASR informuje podľa tlačovej agentúry HINA.
Husté lejaky a zosuvy pôdy poškodili niektoré miestne cesty v severozápadnom Chorvátsku. V meste Donja Stubica, asi 40 kilometrov severne od Záhrebu, voda poškodila most pre peších. V severozápadnej a centrálnej časti krajiny nastali aj výpadky elektriny.
V mestách Obrovac a Gračac v severnej Dalmácii zápasia s následkami záplav, pričom podzemná voda v utorok večer zatopila niektoré nehnuteľnosti v obci Kistanje.
Už v pondelok nasadili do postihnutých oblastí záchranné tímy a stovky vojakov, pretože voda zaplavila domy, cesty i verejné budovy. Obyvateľov v zaplavených domoch zásobovali jedlom a pitnou vodou. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vyhlásil, že vláda poskytne obyvateľom všetky nevyhnutné zdroje i pomoc.