Na sneh zabudni. Zima sa so Slovenskom rozlúči „tropickými“ teplotami (PREDPOVEĎ)

  • Ako bude vyzerať počasie v nedeľu?
  • Do konca zimy ostáva ešte zopár týždňov, tie však prinesú každú chvíľku niečo iné
  • Slováci sa môžu „tešiť“ na dážď
dážď počasie
Počasie bude aj naďalej premenlivé Pixabay/N-region
  • Ako bude vyzerať počasie v nedeľu?
  • Do konca zimy ostáva ešte zopár týždňov, tie však prinesú každú chvíľku niečo iné
  • Slováci sa môžu „tešiť“ na dážď

Napriek teplejšiemu počasiu, ktoré Slováci pocítili v priebehu uplynulého týždňa, ku koncu týždňa udrie opäť na mnohých územiach nula. Treba sa pripraviť na dážď a slabé sneženie.

Počasie na nedeľu (21. januára) značne ovplyvní tlaková výš, ktorej stred sa bude presúvať z oblasti Chorvátska na východ až severovýchod. 

Očakávame jasné alebo iba miernu oblačnosť. V nižších polohách sa môže ráno občas objaviť nízka oblačnosť, najmä na severe a východe. Podvečer sa na západnej strane očakáva postupné zväčšovanie vysokej oblačnosti. Na východe občasné slabé sneženie.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí od 2 do 7 stupňov Celzia, pri nízkej oblačnosti môže klesnúť na okolo 0 stupňov.

Na horách vo výške 1500 metrov nad morom očakávame teplotu okolo -3 stupňov Celzia.

Veterné podmienky budú prevažne bezveterné alebo s miernym vetrom. Popoludní sa na západe a v Zemplíne očakáva postupné zosilňovanie juhovýchodného vetra so rýchlosťou 2 až 6 metrov za sekundu (5 až 20 kilometrov za hodinu).

Množstvo zrážok bude minimálne, s očakávaným úhrnom do 0,5 mm, čo zodpovedá len poprašku.

Lavínové nebezpečenstvo

V slovenských pohoriach v nadmorskej výške nad 1800 metrov platí v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

Hlavným lavínovým nebezpečenstvom vo vysokých polohách je vetrom previaty sneh uložený na záveterných stranách vo forme snehových dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavíny je tu možné pri väčšom dodatočnom zaťažení. V polohách pod 1800 metrov nad morom platí malé lavínové nebezpečenstvo.

„Nebezpečné miesta v teréne sú pre skúsených skialpinistov a horolezcov pomerne ľahko viditeľné, nachádzajú sa pod sedlami, hrebeňmi, skalnými stenami a na miestach, kde sa mení sklon svahu. V nižších a stredných polohách a na miestach kde chýba novší sneh, je snehová pokrývka po predchádzajúcich zmenách teplôt tvrdá až zľadovatená,“ doplnil Kyzek.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá