Na strednú Európu udrel cyklón Ventur. Boj s búrkami si vyžiadal u susedov tragickú daň
- Búrky a dážď zasiahli v sobotu okrem Slovenska aj Poľsko
- Na susednú krajinu sa však rúti cyklón Ventur, ktorý prinesie aj krupobitie
- Búrky a dážď zasiahli v sobotu okrem Slovenska aj Poľsko
- Na susednú krajinu sa však rúti cyklón Ventur, ktorý prinesie aj krupobitie
V sobotu došlo k búrkam a dažďu nielen na Slovensku, ale najmä v Poľsku. Cyklón Ventur, ktorý momentálne postupuje na juh susednej krajiny, spôsobí v nedeľu búrky a krupobitie.
Ako informuje portál RMF24.pl, meteorológovia v Poľsku vydali aj varovanie pre južné oblasti na hraniciach so Slovenskom. Počasie u našich susedov však so sebou zároveň prinieslo na oblohe „umelecké predstavenie“.
Búrlivé počasie dnes čaká aj väčšinu územia Slovenska. Najsilnejšie zrážky sa lokálne vyskytujú hlavne na strednom Slovensku, vo väčšej miere už aj na východe, ale aj na krajnom západe.
„Nebeské divadlo“
V sobotu večer a v noci prechádzali cez Poľsko búrky, ktoré so sebou priniesli intenzívny dážď, silný vietor a miestami aj krupobitie. Poľskí meteorológovia predpovedajú, že búrky nebudú slabšie ani v nedeľu.
„Lokálne budú sprevádzané intenzívnymi zrážkami do 20 mm a nárazmi vetra s rýchlosťou až 65 km/h, možné sú aj drobné krúpy. Búrky budú spojené s prechodom studeného frontu,“ píšu tamojší meteorológovia na Twitteri.
Cez Poľsko sa prehnal cyklón Ventur, ktorý priniesol na oblohu fascinujúci zážitok. Ľudia vo veľkom zdieľajú fotografie mrakov, ktoré sa občas podobajú na lievik, inokedy tvoria valy či zvislé múry.
Dzisiejszy #Wałcz, kolejny piękny arcus!
fot. Magdalena Marcinkowska @IMGW_CMM @IMGWmeteo @MeteoprognozaPL #obserwatorzburz #burza #pogoda #deszcz #polska #lato #burze pic.twitter.com/dJyjFZgEkX— Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info (@SOB_pl) July 29, 2023
Poľskí hasiči museli absolvovať niekoľko výjazdov, najmä pre popadané stromy. Boj s následkami búrok si vyžiadal aj tragickú daň, keďže jeden človek zahynul a ďalší traja utrpeli zranenia.
V nedeľu bude v Poľsku stále trvať výstraha pred krupobitím a búrkami pre celú krajinu. Obyvatelia južných častí krajiny budú čeliť najnebezpečnejším javom. Meteorológovia predpovedajú, že počasie sa výrazne nezlepší ani počas týždňa.
Búrky sa preženú aj Slovenskom
Na Slovensku je dnes prevažne oblačno až zamračené, miestami prechodne zmenšená oblačnosť, najmä popoludní na západe. Postupne na viacerých miestach prehánky, dážď, lokálne búrky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Najvyššia denná teplota bude 22 až 27 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami ojedinele chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 13 stupňov Celzia.
Fúkať bude slabý, na juhozápade prevažne západný vietor do 6 metrov za sekundu (20 km/h), pri búrkach prechodne zosilnie.
Meteorológovia informujú na sociálnej sieti o búrkach na strednom Slovensku, na východe, ale aj na krajnom západe.
„Zrážky máme skoro na celom území, primárne na strednom Slovensku, no už aj východ vo väčšej miere. Silnejšie zrážky sa lokálne vyskytujú aj na krajnom západe. Búrky máme v Bratislave a širšom okolí Prešova,“ informujú na sociálnej sieti.
K Prešovu má dokonca smerovať supercelárna búrka. Informuje o tom Meteo Východ na sociálnej sieti.
Dôsledky klimatickej krízy
Ako sme ťa informovali, na väčšine planéty sú neznesiteľné horúčavy, inde miestami záplavy. Kým v mnohých krajinách sú investície do adaptačných opatrení, zachytávania dažďovej vody či výsadby zelene samozrejmosťou, Slovensko je na dopady klimatickej krízy nepripravené.
Teplomery na Slovensku atakujú teploty 38 stupňov Celzia a v nemocniciach pribúdajú ľudia zasiahnutí teplotným šokom. V tom istom čase sa stupňuje výskyt prívalových dažďov a ulice pripomínajú viac tobogan než cestnú komunikáciu.
Zatiaľ čo na Slovensku vidíme len zárodky problému, iné krajiny to šťastie nemajú. Pred dvoma týždňami bola prvýkrát v histórii meraní nameraná globálna priemerná teplota viac ako 17 stupňov Celzia. Rekord sa dlho neudržal. Prekonaný bol hneď nasledujúci deň, keď priemerná globálna teplota bola na úrovni 17,18 stupňa Celzia.
Historický rekord sa takto prepisoval štyri dni po sebe. Nie je to prekvapenie. Vedecká obec predvídala, že tento rok bude poznačený rekordnými horúčavami v dôsledku klimatickej krízy. Do toho sa ešte ide pridať El Niño, fenomén, ktorý otepľuje oceánske vody.