Na streľbu reagujú európske autority: Vraždy ako tá v Bratislave ohrozujú spoločnosť
- Predsedníčka Európskej komisie odsúdila tragédiu v Bratislave
- Bezprecedentná nenávisť ohrozuje spoločnosť
- EÚ je vraj odhodlaná bojovať
- Predsedníčka Európskej komisie odsúdila tragédiu v Bratislave
- Bezprecedentná nenávisť ohrozuje spoločnosť
- EÚ je vraj odhodlaná bojovať
Ohavné vraždy, k akým došlo v stredu v Bratislave, sú hrozbou pre spoločnosť založenú na rešpekte a tolerancii. V reakcii na streľbu v slovenskom hlavnom meste to uviedla predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, informuje TASR.
Odhodlaná bojovať
„V myšlienkach som s rodinami obetí streľby v Bratislave,“ uviedla von der Leyenová v tweete. EÚ je podľa nej odhodlaná pomáhať v boji proti nenávistným trestným činom a prejavom vo všetkým ich formách. „Musíme chrániť komunitu LGBTI,“ doplnila šéfka EK.
My thoughts are with the families of the victims of the shooting in Bratislava.
These abhorrent murders are a threat to our societies built on respect and tolerance.
The EU is committed to helping fight hate crime and speech in all form.
We must protect the LGBTIQ community.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 13, 2022
Obdobné vyjadrenie poskytlo aj zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku. „Nikto by sa nemal stať obeťou nenávisti, inakosť nie je dôvodom na perzekúciu,“ vyhlásilo zastúpenie v reakcii na streľbu na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorej zomreli dvaja ľudia. Zastúpenie komisie vyjadrilo sústrasť rodinám a blízkym obetí streľby.
„Všetci sme iní, odlišujeme sa rôzne: vekom, pohlavím, orientáciou, názormi, a našou úlohou je sa navzájom tolerovať a správať sa k sebe s úctou a rešpektom. Žiaľ, musím konštatovať, že nenávisť k inakosti je v našej spoločnosti často živená aj politickým diskurzom. To sa musí zmeniť, aby sme spolu vytvorili spoločnosť pevne stojacu na demokratických hodnotách a princípoch,“ uviedol vedúci zastúpenia Vladimír Šucha.
Ak sa po vyšetrovaní udalosti preukáže ako motív streľby nenávisť voči LGBTI komunite, ide podľa zastúpenia o jasné porušenie základných práv a hodnôt Európskej únie.
„Akákoľvek forma diskriminácie, či už na základe pohlavia, rasového alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie, je na základe Zmluvy o fungovaní Európskej únie zakázaná,“ pripomenulo s tým, že nenávisť a neznášanlivosť sú jasnými protikladmi úcty k ľudskej dôstojnosti a rešpektu voči základným ľudským právam.
Bratislava mala byť bezpečným mestom
Voči bezprecedentnému násiliu sa vyjadrilo aj samotné mesto Bratislava prostredníctvom sociálnej siete. „Nenávisť tu nemôže mať miesto. Odmietnutie nenávisti a citlivosť na jej prejavy má byť preto úlohou každého jedného z nás,“ vyzvalo hlavné mesto.
Nenávisť sa podľa magistrátu začína pri slovách, no ak má priestor rásť, ľahko sa mení na agresívne správanie a útoky vo fyzickom priestore.
„LGBTI, židovská komunita aj ďalšie sú prirodzenou súčasťou Bratislavy a musia sa tu cítiť rovnako bezpečne, ako všetci ostatní. Vyjadrujeme podporu komunite, ktorá sa stala terčom útoku a každému, kto sa pre svoju odlišnosť cíti zraniteľný,“ vyhlásilo mesto. Rodinám a blízkym obetí vyjadrilo úprimnú sústrasť.
Bratislavský samosprávny kraj vyjadril úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí vraždy na Zámockej ulici. „Bratislava je a musí zostať mestom tolerancie, a to bez ohľadu na vieru, presvedčenie, pôvod či sexuálnu orientáciu,“ vyhlásil kraj na sociálnej sieti.
V centre Bratislavy na Zámockej ulici došlo v stredu (12. 10.) večer pred podnikom, ktorý navštevuje LGBTI komunita, k streľbe. Na mieste zomreli dvaja muži, zranená bola jedna žena a páchateľ z miesta činu ušiel, no polícia ho našla ráno mŕtveho.
Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uviedol, že pravdepodobným motívom streľby bola nenávisť k osobám inej rasy či inej sexuálnej orientácie.
Zdroj: TASR