Na tejto chodbe nájdeš úžasne kúsky. Jedna chodba spája veľké mená lokálnej tvorby
- Jedna chodba na Račianskej 22/a spája kreatívnych ľudí
- Tvoria tu dizajnéri, architekti, šperkári, brašniari, ale nádješ tu aj firmu, ktorá zastrešuje slovenských youtuberov
- Veľa z nich tu našlo útočisko potom, čo museli pred troma rokmi opustiť priestory Starej Cvernovky
- Jedna chodba na Račianskej 22/a spája kreatívnych ľudí
- Tvoria tu dizajnéri, architekti, šperkári, brašniari, ale nádješ tu aj firmu, ktorá zastrešuje slovenských youtuberov
- Veľa z nich tu našlo útočisko potom, čo museli pred troma rokmi opustiť priestory Starej Cvernovky
Brašniarstvo VERBUA a kabelky pre prezidentkuzdroj: StartitUp/Natália Jabůrková
Ich kabelky sú klasické, chic, napadité a vyrábané ručne. Ateliér VERBUA založil mladý manželský pár na jeseň v roku 2013 a od vtedy mal už niekoľko významných klientov.
Okrem bývalej prvej dámy pani Kiskovej, vyrobili dve kabelky aj pre úradujúcu pani prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá oba modely využila pri príležitosti svojej inaugurácie.
VERBUA nie je len značkou, ale aj pokračujúcou tradíciou. Brašnárske remeslo sa pár učil od otca Bastiena Boisanfray, ktorý pochádza z francúzskej Normandie. Sú tak už druhou generáciou brašnárov a stavajú na dlhej tradícii.
Prezidentka po modeli z ich dielne siahla znova a využila ho na oficiálnej návšteve Francúzska. „Urobilo nám to veľkú radosť a to aj preto, že sme francúzsko-slovenský pár. Tešíme sa tej symbolike,“ vyjadril sa Bastien, ktorý priznal, že aj termín dodania tejto kabelky bol mierne šibeničný a s výrobou sa musel poponáhľať. Kabelku, ktorú mala prezidentka na oficiálnej návšteve Francúzska samozrejme nemá, ale ukázal nám aspoň jej maketu.
Páru sa v lete narodilo dieťa a tak je značka VERBUA momentálne v jeho rukách. Objednávky od prezidentky Čaputovej podporili ich tvorbu a na nedostatok práce sa ateliér sťažovať nemôže. Ďalším úspechom je nový model kabelky Manon, ktorý slávi zatiaľ najväčší úspech.
„Ľudia o tento model, ktorý je našou originálnou tvorbou, prejavili okamžitý záujem z čoho máme samozrejme veľkú radosť a veľa to pre nás znamená. Tento model je pre nás špeciálny nakoľko všetko na ňom šijeme ručne, čo ovplvyvňuje aj jeho cenu. Aj napriek tomu, že je vyššia, z kabelky sa stal nový hit,“ vysvetlil Bastien.
Žiarivý svet Lenky Sršňovej
Lenka Sršňová patrí k mladým a originálnym módnym dizajnérom, ktorý sa na Slovensku dlhodobo snažia dokázať, že originálne kúsky v šatníku nie sú len výsadou pre bohatých.
Odevnému dizajnu sa venuje od roku 2009 a každou novou kolekciou sa snaží vyrásť o kúsok vyššie. Jej veci sú žiarivé, plné farieb a života. Pre ľudí, ktorí vo svojom vnútri dokázali zostať deťmi, sú určené aj jej kúsky. Tento rok získala tretie miesto na súťaži Národná cena za dizajn za kolekciu Fullove, ktorú vytvorila spolu s grafickým dizajnérom Ondrejom Jóbom.
V každej kolekcii, či projekte sa snaží rozvíjať a uchopiť tému inak, hoci jej tvorba má svoje charakteristiky. Lenkin pohľad na súčasný odev je špecifický a rukopis mimoriadne odvážny a hravý. Na ulici sú jej modely neprehliadnuteľné. Charakteristické sú pre ne intenzívne farby a vzory, ale aj veľká dávka humoru. Jej modely vyčaria úsmev na tvári nielen tebe, ale aj okoloidúcim.
„Každého tvorcu ovplyvňujú skúsenosti a fázy dozrievania. V každej kolekcii sa snažim spracovať inú tému. V poslednej kolekcii Koktejl som sa rozhodla pre kombináciu volánu a 3D aplikácie. Cieľom je pre mňa rôznorodosť, ktorá je zárukou rozmanitejšej klientely,“ vysvetlila pre Startitup.
Aktuálne ju čaká fotenie lookbooku novej kolekcie Cockteil, ktorá je hravým odkazom k okrúhlym narodeninám ateliéru LS. Ponúka, ako už názov napovedá, koktejl namiešaný z lahodných ingrediencií a materiálov, originálne modely na nezvyčajné príležitosti, ale aj obyčajnú každodennosť. Jej modely sú pritom kombináciou klasiky, jedmnej extravagancie a hravosti.
Je absolventkou Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a má za sebou študijné stáže vo Fínsku aj v Paríži. Významným bodom vo formovaní jej hravého rukopisu bola pracovná stáž v ateliéri Jean Charles de Castelbajac.
Vo svojej práci priznáva umelecké vplyvy a módu s ľahkosťou prepája s inými odvetviami dizajnu a umenia. Ako sama tvrdí: „Móda nie je iba odev. Móda je kultúra, zrkadlo doby a spoločnosti. Je všade okolo nás. Odev identifikuje, kto sme a kým chceme byť. Tvorí našu osobnosť a je našou druhou kožou.” Preto sa rozhodla venovať móde a jej tvorba ponúka veselú a originálnu alternatívu v obliekaní.
Každý kto má záujem si u Lenky môže prejsť nielen fittingom, ale aj konzultáciou, ktorej výsledkom bude unikátne oblečenia na mieru. V momente, keď sme sa v jej kreatívnej dielni zastavili my, vytvárala unikátny komplet na stužkovú. Zákazníčky má z celého Slovenska a jej modely oslovujú aj Slovákov žijúcich v zahraničí.
Stále sa venuje aj spoluprácam s novými dizajnérmi, umelcami a výrobcami. K takým patrí aj značka obuvy TiKoki. S teniskami s príbehom sa spojila aj pri tvorbe poslednej kolekcie, ktorú predstavila na Fashion Live. Lenka si zakladá nielen na kvalitnej materiáloch a prevedení, ale aj zákazníckom prístupe. Sústredí sa na zážitok, ktorý svojim zákazníčkam dokáže ponúknuť. „Som rada ak si zákazníčky k oblečeniu vytvoria vzťah. Preto ich oboznamujem s procesom tvorby a dôležitosťou fittingov. Ak ľudia majú možnosť vidieť, koľko je za jedným precízne urobeným kusom práce, vnímajú ho inak,“ vyjadrila sa pre redakciu Startitup.
Atraktívny Puojd
zdroj: StartitUp/Natália Jabůrková
Za značkou Puojd stojí Michaela Bednárová. Michaela riadi chod značky z estetického i ideového hľadiska a na spoluprácu si prizýva kolegov, ktorí sú špičkou vo svojom odbore.
„Som textilná dizajnérka a našou prácou je najmä práca s látkami, vzormi a štruktúrami. Od začiatku môjho pôsobenia som prešla od ručných tlačiarenských techník, cez digitálnu tlač k pleteniu a tkaniu. Rada využívam to, čo v našom česko- slovenskom priemysle ostalo a aké možnosti nám ponúka. Technológia tkania, ktorá využíva žakárové stroje je jedna z najvzácnejších a vie ponúknuť široké spektrum vlastností materiálu. V najnovšej kolekcii som využívala najmä ľan a bavlnu. Vďaka týmto dvom materiálom a početným farbám vo vzore tak vznikli pevné textílie, ktoré po ušití odevu pekne držia tvar,“ povedala pre redakciu.
Jej štúdio ponúka široké spektrum služieb – od komplexných ideí, cez návrhy až po finálnu realizáciu. Vďaka dobrej znalosti technológií a materiálov garantuje kvalitu, ale aj pestré a funkčné riešenia. Originálny dizajn v podobe darčekov s goralskými motívmi vytvorila Michaela aj pre kanceláriu bývalého prezidenta Slovenskej republiky, ale spolupracovala aj so slovenským olympijskym výborom. Veľkou časťou jej práce je tvorba dizajnu na mieru.
„Funguje to tak, že na základe mojej práce a referencií z predošlých zákazok dostanem zadanie a potom spolu s klientom na ňom pracujeme, je to spoločný proces, pretože napríklad v prípade darčekových predmetov pre Kanceláriu prezidenta SR bolo potrebné dodržať protokolové obmedzenia,“ povedala.
Takto vznikli aj darčeky pre prezidentskú kanceláriu. „Vtedajší pán prezident Andrej Kiska je pôvodom z Popradu a jedno zo zadaní hovorilo o tom, že by bolo dobré spracovať tatranskú tematiku. Ja, ako dievča z vedľajšieho mestečka Kežmarok, vyrastajúca pod Tatrami a obklopená rázovitosťou našich dediniek, som navrhla vzor, ktorý sa objavuje v Ždiarskom kroji a je veľmi typický pre goralskú oblasť. Tento vzor som upravila do tlmenej farebnosti a prizvaný dizajnér Ondrej Jób mi pomohol s návrhom darčekovej krabičky. Z tohto produktu mam doteraz naozaj veľkú radosť a teším sa každému novému zadaniu od inštitúcií či firiem, ktoré chcú v rámci darov myslieť progresívne s dôrazom na lokálnu výrobu,“ potvrdila.
„Od návrhu až po realizáciu dbáme na etický priebeh a ekologický dopad. Netvoríme nadbytky. Podporujeme lokálnu výrobu. Naše výrobky sú vytvárané priamo v dielni Puojdu i v profesionálnych firmách na Slovensku a v Čechách. V záujme zachovania jedinečnosti si potrpíme na rozmanitosť technológií a neustále hľadáme nové a nové riešenia pre naše nápady. Tvoríme v nadväznosti na tradíciu slovenského priemyslu, snažíme sa rozvíjať to, čo ešte z textilného priemyslu na Slovensku ostalo a podporujeme projekty, ktoré zmýšľajú rovnako,“vyjadrila sa pre redakciu Startitup.
Jej posledná kolekcia zožala veľký úspech na Fashion Live. „Kolekcia sa volá Agónia a ideovo bola rozdelená na dve časti. Prvá časť sa venuje vymieraniu vecí živých i neživých, naráža na naše ekologické problémy, s ktorými súvisí ohrozenie života na Zemi, ako ho doteraz poznáme. V tejto časti vizuálne pracujem so vzorom Prasklina, ktorý napovedá rozpad a vysúšanie pôdy a do protikladu inak temnej farebnosti som zaradila graficky výrazný a veselší vzor vlniek,“ vysvetlila
„Druhá časť kolekcie je akousi mojou osobnou výpoveďou, projekt Mŕtve kvety reflektuje emočnú pestrosť a útrapy ženského sveta. Je metaforou rozpadania sa vzťahov a umierania istých povahových čŕt v nás. Na prehliadke sme túto časť zahalili do červeného svetla s cieľom sústrediť diváka na emóciu, aj prostredníctvom precítenia krásneho nového singlu od Kataríny Málikovej – De Profundis. Hudbu k prvej časti vytvoril Samo Štefanec z Bulp a tanečne prehliadku dotváral Tomáš Danielis,“ potvrdila pre redakciu Startitup.
Jej tvorba je určená pre ľudí, ktorí sú pozitívni, ale zároveň dokážu byť kritickí a záleží im na tolerancii. „Náš človek zbiera odpadky z lesa, lebo mu záleží na budúcnosti prírody a rád sa motá po horách. Pozná dôležitosť kultúry a umenia a nemá krčmové reči. Pravý Puojďák hovorí ‚ľ’ v slove veľmi a uznáva pravidlo píš ako počuješ,“ dodala.
Čarovný priestor Artichoke
Artichoke založil v roku 2010 scenárista, režisér a producent Juraj Krasnohorsky a výkonná producentka Henrieta Cvangová. Spoločnosť produkuje animované, hrané aj dokumentárne filmy. V roku 2016 Artichoke koprodukovala maďarsko-česko-slovenský animovaný film Superbia, uvedený v súťaži Semaine de la Critique v Cannes a v kinách na Slovensku v prehliadke PROJEKT 100 – ASFK.
Producenti Artichoke sú absolventmi workshopov MAIA, EAVE, Midpoint, Erich Pommer Institute, Emerging producers programme a Torino Film Lab. Okrem vlastnej filmovej a televíznej produkcie sa venuje aj množstvu projektov spojených s filmom, reklamou, výkonnou produkciou alebo distribúciou.
Horúcou novinkou bude animovaný bábkový film pre deti O nepotrebných veciach a ľuďoch na motívy príbehov od českého dramatika a autora Arnošta Goldflama.
Film rozpráva príbeh troch detí prespávajú u starého otca, po prvýkrát odkedy umrela babička. Nedokážu zaspať a preto si rozpomínajú príbehy, ktoré im zvykla vyprávať babička, skvelá rozprávačka. Starý otec sa tiež pridá a pomáha spomenúť si, ako to v tých príbehoch bolo. Príbeh je oslavou rozprávačstva, ktoré pomáha nájsť zmierenie so zložitými životnými situáciami.
„Momentálne sa príbeh volá O nepotrebných veciach a ľuďoch, ale je možné, že názov sa ešte zmení. Dôležité bude ako naň budú reagovať deti,“ vysvetlil Krasnohorský pre redakciu Startitup. O filme vieme prezradiť, že technologicky vznikne podobne ako Mŕtva nevesta Tima Burtona.
Jednoduchosť a ženská krása u Richarda Rozboru
Richard Rozbora tvorí dámske oblečenie, ktoré je predovšetkým elegantné a nadčasové. Rukopisom dizajnéra je štýl, ktorý nevtieravo podčiarkuje a zvýrazňuje ženskú krásu a jemný vkus.
„Ide o jemnú, kultivovanú eleganciu s nádychom luxusu. Mojou snahou je podporiť prirodzený ženský pôvab a krásu. Vytváram oblečenie vo filozofii Slow Fashion, v ktorom sa žena cíti dobre a veľmi žensky. Sofistikované ženy oceňujú dokonalú kvalitu modelov a svieži šarm vhodný na každodenné nosenie,“ povedal pre redakciu Startitup.
Móda z ateliéru Richarda Rozboru je elegantnou mestskou, biznis módou na každý deň vytvorená pre ženy, ktoré chcú zvýrazniť svoj šarm.
Pri svojej tvorbe používa materiály ako hodváb, kašmír, merino vlna, ale aj ďalšie vlnené materiály. U tohto dizajnéra nájdeš zaujímavé a kvalitné kúsky, ktorým nechýba nápad a zmysel pre detail. Zaujala nás plejáda nádherných svetrov z merino vlny, ale aj kostým, ktorý je podľa vyjadrenia návrhára variáciou na slečnu Marplovú. Tá sa v jeho prevedení stáva sexi a chic.
„Tragédiou je, že dnes sa na materiál hľadí málo. Obliekame sa do plastov, ktoré škodia pokožke a v dôsledku toho sa objavujú alergie. Prírodný materiál so štipkou elastanu by mal byť samozrejmosť. Bežná ženská móda tým trpí oveľa viac než pánska,“ vysvetlil návrhár pritom dodal, že práve prírodné materiály ako vlna, bavlna, ale aj hodváb sú pre nás prirodzené, menej sa v nich potíme a pritom pri správnej starostlivosti vydržia dlhý čas.
V tomto ateliéri nájdeš jednoducho kombinovateľné modely, ktoré sú ako stvorené pre tvorbu kapsulového šatníka. „Kvalitné oblečenie by malo byť základom a rozhodujúca by mala byť variabilita a nie kvantita. Takéto oblečenie vydrží roky a môže sa aj dediť. Tak tomu bolo v minulosti a ak siahneme po kvalitných materiáloch a prevedení, tak to tak môže byť aj dnes,“ vyjadril sa.
Richard Rozbora je medzinárodne úspešný a uznávaný profesionál. Absolvoval University of the Arts London Central St.Martin, ktorá je považovaná za Harvard módnych škôl. Jeho modely boli prezentované na mólach v Paríži, Londýne, Prahe, či Viedni. Aktuálnou poctou je jeho členstvo v britskej Kráľovskej spoločnosti umení – RSA.
„Do módy, ktorá je nositeľná a na každý deň som musel dorásť. Aj ja som kedysi experimentoval, ale dnes je pre mňa výzvou zaujať pomocou čistých línií a nadčasového štýlu,“ dodal na záver.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy