Na Ukrajine nebojujú len naše Zuzany. Rusov „drtia“ i ďalšie stroje vyrobené na Slovensku (FOTO)
- Ukrajinci dostali ďalšiu dodávku húfnic Zuzana 2
- Zuzany však nie sú jediné delostrelecké kúsky vyrobené na Slovensku, ktoré posilnili ukrajinskú armádu
- Ukrajinci dostali ďalšiu dodávku húfnic Zuzana 2
- Zuzany však nie sú jediné delostrelecké kúsky vyrobené na Slovensku, ktoré posilnili ukrajinskú armádu
Minulý týždeň na Ukrajinu dorazili ďalšie dve slovenské samohybné húfnice Zuzana 2. Slovenské húfnice však nie sú jediné delostrelecké systémy, ktoré boli vyrobené na Slovensku a bojujú na Ukrajine.
O dodávkach Zuzany 2 informoval minister obrany Jaroslav Naď na Twitteri.
„Pri príležitosti jeho 70. narodenín sme agresorovi Putinovi odovzdali ďalší darček. Ďalšie dve nové húfnice Zuzana 2 sú teraz na Ukrajine,“ uviedol minister.
To mark his 70th birthday, we delivered yet another gift to agressor Putin. Another two new #Zuzana2 howitzers are now in @Ukraine 🇺🇦(and much more to come 😉). #WeStandWithUkraine @DefenceU @oleksiireznikov @UKRinSR @Slovakia_NATO pic.twitter.com/myqiYniJxp
— Jaro Nad (@JaroNad) October 9, 2022
Dodávku potvrdilo aj ministerstvo obrany pre TASR.
„Naša podpora Ukrajiny je reálna, efektívna a adresná. Dodali sme jej kľúčový a naozaj kvalitný samohybný autonómny delostrelecký systém schopný zabezpečiť účinnú paľbu, ktorá v tomto prípade pomôže zachraňovať životy a existenciu nezávislej a suverénnej Ukrajiny,“ uviedol po bezpečnom dodaní húfnic minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že medzinárodné spoločenstvo vrátane Slovenska je odhodlané pomáhať aj naďalej.
Zuzana 2 dokáže strieľať všetky typy 155 mm munície NATO
Celkovo Ukrajina disponuje už šiestimi kusmi húfnic, ktoré boli vyrobené štátnou akciovou spoločnosťou Konštrukta Defence a boli dodané na základe kontraktu na komerčný predaj.
Okrem plnenia zákazky na dodanie ôsmich kusov samohybných húfnic Zuzana v rámci kontraktu na komerčný predaj vyrobí Konštrukta Defence pre Ukrajinu ďalších 16 kusov tohto druhu techniky, ktoré budú financovať spoločne Dánske kráľovstvo, Nemecká spolková republika a Nórske kráľovstvo.
Húfnice Zuzana sú vlajkovým produktom slovenského obranného priemyslu. Húfnica dokáže strieľať všetky typy 155 milimetrovej munície NATO. Vyvinutá bola ako náhrada húfnice Ondava, ktoré nespĺňali štandardy NATO, čo sa týka kalibru munície.
Zuzana má dostrel takmer 40 kilometrov. Za tri minúty dokáže vypáliť 13 rán. Využíva pritom presne navádzanú muníciu, pomocou GPS, keď dokáže zasiahnuť cieľ na 5 metrov. Možné je používať aj systém riadenia paľby s inercionálnym navigačným systémom, ktorý má presnosť na 20 metrov. Na blízke ciele je možné použiť aj termovízny aj laserový zameriavač, ktorý dokáže zasiahnuť ciele do 2,5 kilometra denne i noci.
Pri streľbe s raketovým prídavným pohonom zaznamenali, že dokáže zasiahnuť cieľ až na 51,5 kilometra. Mesačník Obrana uvádza, že húfnica má možnosť i salvovej paľby.
Húfnica je vysoko mobilná a je umiestnená na osemkolesovom podvozku Tatra 815, s pohonom všetkých kolies.
Na Ukrajine úraduje i Dana
Na Ukrajine bojuje aj Zuzanina predchodkyňa Dana (Delo automobilové nabíjané automaticky). Samohybná húfnica bola vyvinutá v podniku Konštrukta Trenčín a vyrábaná v Závodoch ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom.
#Ukraine:❗️ShKH vz. 77 DANA 152mm self-propelled howitzers are already in Ukraine – seems a batch of them was recently delivered from the Czech Republic. The amount of supplied howitzers is currently unknown, however as seen they are already deployed/tested by the Ukrainian army. pic.twitter.com/zGQPklmiwW
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) April 13, 2022
Dana je taktiež uložená na podvozku Tatry 815. Kadencia streľby je 4 rany za minútu. Maximálny dostrel je 18,7 kilometrov, pri modernizovaných verziách 30 kilometrov. Dana využíva muníciu 152 mm.
Ukrajina získala húfnice od Českej republiky.
Československá verzia sovietskeho raketometu
Na Ukrajine by sa mal tiež nachádzať salvový raketomet RM-70 GRAD. Ide o československú verziu sovietskeho raketometu BM-21 Grad.
V československej verzii boli raketomety, ktoré sa vyrábali v Dubnici nad Váhom, umiestnené na podvozky Tatry 813 prípadne 815.
Salvový raketomet, ako to už napovedá jeho názov, môže vypáliť celé salvy rakiet alebo jednotlivé rakety. Dostrel sa líši od typu munície, od 11 kilometrov po 20,75 kilometrov. Väčšinou sa však používa na nepriamu paľbu, pri použití vysoko explozívnymi fragmentačnými granátmi. Využíva pritom muníciu kalibru 122,4 mm.
Report on 🇺🇦#Ukrainian RM-70 #Vampir 4D MLRS on #Tatra 815-7T3RC1 8×8.1R Double Cab chassis delivered from the 🇨🇿#Czechia, firing propaganda leaflets at 🇷🇺#Russian positions. pic.twitter.com/85WUNrkvYl
— 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍 (@praisethesteph) October 8, 2022
Aj tento raketomet našiel pokračovanie v podobe modernej slovenskej verzie RM-70/85 Modular, ktorá využíva americký kontajner so šiestimi raketami kalibru 227 mm amerického systému MLRS.
Ukrajine salvové raketomety darovala Česká republika.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Obrana