Na Ukrajine sa črtá stret storočia: Súboj špičkových technológií Západu a Ruska. Kremeľ oznámil debut S-500

  • Ruský minister Sergej Šojgu uviedol, že systém protivzdušnej obrany S-500 má zažiť svoj ostrý debut
  • Jeho vlastnosti sú pozoruhodné, otázkou je, či neostanú len na papieri
S-500
Ilustračné foto Tlačová služba Ministerstva obrany Ruskej federácie
  • Ruský minister Sergej Šojgu uviedol, že systém protivzdušnej obrany S-500 má zažiť svoj ostrý debut
  • Jeho vlastnosti sú pozoruhodné, otázkou je, či neostanú len na papieri

Minister obrany Ruskej federácie Sergej Šojgu podľa tamojších médií oznámil, že sa ruskí vojaci onedlho dočkajú novej posily. Má ňou byť systém protivzdušnej obrany S-500 Prometheus, ktorý sa má dočkať debutu v podobe ostrého nasadenia.

Nie je vylúčené, že najmodernejší systém protivzdušnej obrany poputuje práve na Ukrajinu. Odkedy Rusko napadlo nášho východného suseda, prišli sily Kremľa o viacero systémov, vrátane Tor, S-300 či S-400.

Ukrajina navyše dostala od Bieleho domu balistické rakety ATACMS s doletom až 300 kilometrov. Dodávku tejto munície potvrdil na tlačovej konferencii poradca Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Prezidentov poradca špecifikoval, že rozhodnutie zaslať Kyjevu ATACMS s dlhším doletom padlo po tom, ako Severná Kórea zásobovala Rusko balistickými raketami. Sullivan tiež uviedol, že Ukrajina dostane na tento rok „všetko, čo potrebuje“ vďaka schváleniu vojenskej pomoci pre Kyjev.

Reálnou možnosťou ostáva, že Rusi nasadia na Ukrajinu práve S-500, pričom jedným z možných miest, kde by systém mohol byť nasadený, je Krym. Okupovaný polostrov sa stáva častým terčom ukrajinských rakiet dlhého doletu ako Storm Shadow. Práve tu boli zničené aj systémy S-400.

Ruské médiá opisujú S-500, systém zem-vzduch ako zariadenie, ktoré dokáže ochrániť pred balistickými raketami, hypersonickými strelami. Chýbať nemá ani schopnosť likvidácie na hranici vesmíru. Dolet má mať až 500 – 600 kilometrov. Doplniť má kapacity S-300 a S-400. Cena jedného systému sa má pohybuje na úrovni 2,5 milióna dolárov.

Výrobcovi S-500 chýbajú komponenty 

Napriek tomu, že tieto údaje vyzerajú impozantne S-500 sa môže zaradiť na zoznam zbraní a systémov, ktoré na prvý pohľad vyzerajú pôsobivo, no v realite zlyhávajú. Príkladom sú napríklad hypersonické strely KinžalZirkon či tank T-90.

Rusko má v inventári iba pár kusov S-500 a šanca, že sa začnú masovo vyrábať, nie je veľká.

Ako informuje Defense News, výroba S-500 čelí viacerým vážnym problémom. Výzvy predstavuje nedostatok komponentov na výrobu systémov, pretože obsahujú špičkové technológie, na ktoré sú uvalené sankcie.

„Čo sa týka výroby samotných protilietadlových komplexov a radarov, ich výroba má dlhý cyklus a závisí od dodávok zahraničných elektronických komponentov, čo, samozrejme, neumožňuje ich nepretržitú výrobu,“ uviedol ruský vojenský expert Michael Jerdev.

Výroba rakiet zo série 48N6, ktorá zahrňuje rakety kompatibilné s S-400 či S-500, pokračuje bez väčších problémov, pretože nie je taká závislá od elektroniky zo zahraničia. Výrobca S-500 Antej Corporation mal produkciu týchto systémov v minulom roku ešte znížiť.

Práve výrazné meškanie sprevádza program už od začiatku vývoja, ktorý sa začal v roku 2010. Prvé kusy mali byť vyrobené už v roku 2014, no nakoniec ich ruské jednotky dostali až v roku 2021. Aj to však neboli kompletné, chýbať im mali konfigurácie, ktoré by zaručovali vlastnosti opisované ruskými médiami. Problémom bol tiež nedostatok exoatmosférických rakiet.

Otázne sú aj jeho vlastnosti 

S-500 nemal mať podľa Rusov konkurenciu vo svete, a prekonať mal aj americký systém THAAD, ktorý je tiež určený na zničenie balistický striel.

Pavel Luzin z think tanku Centrum pre analýzu európskej politiky (CEPA) ale pochybuje, že by bol ruský stroj o mnoho lepší ako americký THAAD. Podľa neho nie výrazne kompaktnejší ako S-400.

„Podľa svojich charakteristík sa zdá, že S-500 je lepší ako S-400, ale slušne zaostáva za THAAD – pretože tu nedochádza k zachyteniu v exoatmosfére,“ uviedol expert.

„Rozmery jeho protibalistických a protisatelitných striel 77N6-N sú menšie ako rakety PRS-1M/53T6 (protisatelitného) systému Nudol, a preto je výška zásahu nižšia,“ povedal Luzin.

Zdroj portálu ruský podplukovník Defense News prezradil, že stupeň proti balistických striel 77N6-N je identický s druhým stupňom rakety 9M82MV používanej variantom V4 S-300. Nejde teda o žiadnu novinku a účinný má byť iba v hornej stratosfére a nižších vrstvách mezosféry.

Defense Express tiež uvádza, že ak by mal byť S-500 účinný nad 380 kilometrov s muníciou proti lietadlám, potreboval by vo vzduchu „oči“ ruskej armády – lietadlo Beriev A-50, ktoré slúži ako lietadlo včasnej výstrahy a riadenia. Práve to by muselo slúžiť ako radar, pre S-500, ak by chcel likvidovať pohyblivé ciele vo väčšej vzdialenosti.

Aj dosah protibalistickej munície považujú experti za „papierovú vlastnosť“.

Experti z Defense Express konštatujú, že Rusko sa pokúsilo vyvinúť systém, ktorý by mal podobné vlastnosti ako THAAD, no podarilo sa im to až o 30 rokov neskôr ako Američanom.

Zdroje: Defense News, Defense Express

Najnovšie videá

Trendové videá