Na Ukrajine sa objavili záhadné belgické tanky, prezývané „beštie“. Nikto nevie, ako sa tam dostali
- Viaceré videá zachytávajú výskyt belgických tankov – Leopardov 1A5BE na Ukrajine
- Belgická vláda nepotvrdila, že by tanky darovala
- Viaceré videá zachytávajú výskyt belgických tankov – Leopardov 1A5BE na Ukrajine
- Belgická vláda nepotvrdila, že by tanky darovala
Skutočnou záhadou, ktorá trápi analytikov, je výskyt unikátnych belgických Leopardov 1A5BE na Ukrajine. Viaceré videá zverejnené na sociálnych sieťach naznačujú, že ich v rukách môžu mať ukrajinskí obrancovia. Jedno z nich ukazuje dokonca tank v zimnej kamufláži. Otázkou ale ostáva, ako sa dostali do rúk Kyjeva. Belgicko ich oficiálne Ukrajine nedarovalo.
Defense Express uvádza, že vďaka vylepšeniam sa dá táto verzia, pôvodne nemeckého tanku, ľahko identifikovať. Leopard 1A5BE (BE – označuje Belgicko) sa vyznačuje liatou vežou, absenciou dodatočnej pancierovej ochrany, a čo je hlavné, charakteristickým zameriavačom. S tým súvisí odlišný systém riadenia paľby, Belgičania si do tankov namontovali vlastný systém od výrobcu SABCA. Ten v mnohom prevyšuje štandardnú nemeckú verziu EMES 18.
Belgický systém poskytuje lepšiu presnosť a tiež rýchlejší reakčný čas ako pri ostatných verziách Leoparda 1. Okrem toho obsahuje aj termovíziu, čo uľahčuje identifikáciu a eliminovanie cieľov za nepriaznivých podmienok, akými je hmla či noc.
Veža taktiež poskytuje viac úložného miesta, čo znamená viac výbavy a zásob. Belgická verzia disponuje aj dymovou clonou, ktorá má výrazne zvýšiť schopnosť prežitia na bojisku.
Defense Express si myslí, že po Ukrajine sa môže pohybovať viac takýchto strojov. Začlenenie jedného jediného netypického kusu by bolo iracionálne. Nie je preto vylúčené, že časom sa objaví viac dôkazov, ktoré budú zachytávať pôsobenie belgických tankov.
Leopard1A5BE w towarzystwie kilku Humvee. #UkrainianArmy pic.twitter.com/ZZcIKPmI2Y
— TOGA (@TOGAjano21) January 14, 2024
Leopardy
Nemecké tanky Leopard sú najpoužívanejšie bojové tanky v Európe. Leopard 1 vstúpil do služby v nemeckej armáde v roku 1965. Vďaka svojej popularite sa stal hlavným bojovým tankom aj v armádach iných európskych krajín, ako je napríklad Belgicko, Dánsko, Grécko, Taliansko a Nórsko. Disponovali ním aj armády mimo Európy, ako je Turecko, Kanada či Austrália.
Leopard 1 dokázal konkurovať sovietskym tankom T-62 či T-72. Postupne pribúdali modernizácie tanku, ako je nočné videnie, vylepšené pancierovanie, vylepšený systém riadenia paľby. Posledná modernizácia známa pod verziou Leopard 1A5, ktorá prebehla v 90. rokoch minulého storočia.
Leopard 2 nadviazal na svojho predchodcu a do služby v nemeckej armáde vstúpil v roku 1979. Stal sa najrozšírenejším tankom neamerického pôvodu v armádach NATO. Od svojho predchodcu sa líšil novým pancierovaním, a hlavne novým 120 mm hlavným kanónom s hladkým vývrtom, ktorý nahradil 105 mm.
Hladký vývrt zvýšil rýchlosť strely, znížil opotrebovanie a taktiež predĺžil dostrel, ktorý sa pohybuje na úrovni 5 000 metrov.
Existuje viacero verzií Leopardov 2, pričom najrozšírenejšia je verzia A4, ktorá priniesla digitálny systém riadenia paľby.
V súčasnosti sa pracuje na verzii A8, ktorá má priniesť integrovaný systém aktívnej obrany Trophy APS, zvýšenú odolnosť pancieru, lepšie senzory či motor.
Moderné Leopardy 2 významne prevyšujú Ruskom používané tanky. Problém ale nastáva v počte tankov, ktoré boli Ukrajine poskytnuté. Rusi stále držia kvantitatívnu výhodu.
Leopardy sú ale najlepšou voľbou pre Kyjev, pretože ich bolo vyrobených tisícky, a tak existuje aj logistická infraštruktúra naprieč Európu.
Tanky mohli nasledovať osud húfnic
Belgicko ale zatiaľ dodanie tankov oficiálne nepotvrdilo. Nie je to však jediný inventár zo skladov belgickej armády, ktorý skončil na Ukrajine. V minulosti bol zaznamenaný prípad 20 kusov samohybných húfnic M109A4BE, ktoré taktiež skončili v rukách ukrajinských obrancov.
Neskôr sa ukázalo, že húfnice zakúpila Veľká Británia, ktorá ich zrekonštruovala a darovala Kyjevu. Vylúčené preto nie je, že Leopardy nasledovali podobnú cestu a od Belgicka ich odkúpila nejaká iná mocnosť, ako napríklad už zmienená Veľká Británia alebo Nemecko.
Práve nemecký zbrojársky gigant Rheinmetall v minulosti avizoval, že od belgickej spoločnosti OIP Land Systems odkúpil 50 tankov Leopard 1. Tieto tanky mal kúpiť na popud neuvedenej vlády, pričom majú mieriť na Ukrajinu.
Ukrainian winter suits this German Leopard ❄️ pic.twitter.com/OOGVrjS8hI
— Defense of Ukraine (@DefenceU) January 13, 2024
Rheinmetall tiež kúpil desiatky kusov Leopardov 1A5 od Holandska a Belgicka, pričom túto zákazku financovala nemecká vláda.
Okrem toho Ukrajinci disponujú aj viacerými novšími variantmi legendárneho tanku. Ide o tanky Leopard 2A4 a Leopard 2A6. Týchto tankov ale bolo dodaných len okolo 100 kusov, no Ukrajina už stratila 14 tankov Leopard 2A4 a 12 tankov Leopard 2A6, ukazuje portál Oryx, ktorý zaznamenáva straty oboch strán bojujúcich na Ukrajine.
German-supplied Leopard 1A5BE in service with the Ukrainian 59th Motorized Brigade, flanked by two US-supplied HMMWVs. pic.twitter.com/QJCg5qUxla
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) January 14, 2024
Vo veľkej miere sa tak Ukrajina musí spoliehať na svoje staršie sovietske tanky, z ktorých mnohé prešli modernizáciou, ako je tank T-72. Pomôcť môžu aj staršie Leopardy, práve také, akými sú belgické varianty.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Defense Express, Oryx