Nad Slovenskom sa vznáša „omega blok“. Čoskoro však odíde aj s krásnym počasím

  • Otepľovanie bude pokračovať
  • Miest, kde padne tridsiatka, bude pribúdať
  • V polovici septembra ale nastane zlom
Mapka Slovenska s teplotami a ľudia na prechode s dáždnikmi
Ilustračné foto Reprofoto: FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), TASR/Jonhap
  • Otepľovanie bude pokračovať
  • Miest, kde padne tridsiatka, bude pribúdať
  • V polovici septembra ale nastane zlom

Už niekoľko dní prevláda na Slovensku teplé a takmer bezoblačné počasie, z ktorého sa mnohí tešia. Ako uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti, včera zaznamenal prvý tropický deň tohtoročnej jesene.

„Včera sme zaznamenali aj prvý tropický deň tejto jesene, keď v Skalici a Prievidzi teplota dosiahla 30 °C, pričom len málo chýbalo aj v neďalekom Ráztočne, prípadne na juhu v Gbelcoch,“ informuje SHMÚ vo svojom príspevku.

Otepľovanie bude podľa meteorológov aj naďalej pokračovať. Očakávajú, že miest, kde padne tridsiatka, bude pribúdať. Podľa predpovedí SHMÚ si ale Slováci užijú teplo už iba do polovice septembra.

Teploty nad 31 °C

Naše územie bude v týchto dňoch aj naďalej pod vplyvom tlakovej výše. Počas nasledujúcich dní sa preto teploty budú pohybovať medzi 24 až 30 °C. V nížinách vystúpia teploty aj na 31 °C. 

Pomerne vysoké teploty možno očakávať aj v severných okresoch. Toto teplé počasie si užiješ až do konca budúceho týždňa.

Podľa meteorológov zo SHMÚ nastane 14. septembra výrazné ochladenie, ktoré so sebou prinesie aj zrážky. 

Slnečné počasie

SHMÚ okrem toho upozornil na tzv. omega blok, ktorý možno v týchto dňoch pozorovať nad územím Slovenska. Ide o situáciu, keď sa v oblasti nevyskytuje žiadna oblačnosť.

„Od juhu až juhozápadu zasahuje nad Európu mohutný a rozsiahly hrebeň vysokého tlaku vzduchu, ktorý je na perifériách deformovaný tlakovými nížami, čím pripomína grécke písmeno omega. Z toho je odvodený aj názov – hovoríme o tzv. omega bloku,“ vysvetľuje SHMÚ.

Dôvodom neustále slnečného počasia je už spomínaná tlaková výš. 

„V takejto výši totiž prevládajú zostupné pohyby, ktoré nielenže zabraňujú vývoju stratiformnej oblačnosti, ale vzduch aj vysušujú a vznikajú inverzné vrstvy, čo znemožňuje tvorbu čo i len plytkej kopovitej oblačnosti. Výsledkom je tak úplne jasná obloha nad rozsiahlou oblasťou,“ uvádza ďalej SHMÚ.

Dôsledky sucha a vysokých teplôt

Ako sme ťa nedávno informovali, aj tento rok nám počasie znova dáva poriadne zabrať. Extrémne výkyvy trápia aj európskych poľnohospodárov, ktorí nie sú v otázke tohtoročnej úrody veľmi optimistickí. Suchom trpí takmer polovica pôdy v Európe a odborníci sa obávajú o plodiny. Poľnohospodári sa už teraz obávajú, že potraviny budú drahšie.

Ani nedávne zrážky v Španielsku a Portugalsku nestačili na to, aby napravili škody na produkcii potravín. Očakáva sa, že produkcia obilnín v južnej Európe klesne v porovnaní s minulým rokom až o 60 %. 

Ukrajina
zdroj: Unsplash/Polina Rytova

Úroda v roku 2023 bude najnižšia od roku 2007 – na úrovni 256 miliónov ton. Predstavuje to asi o 9,5 % menej ako päťročný priemer 283 miliónov ton. O znepokojivých faktoch informovala portál The Grocer poľnohospodárska organizácia Copa Cogeca.

EurActiv píše, že na juhu Európy klesne produkcia obilnín oproti minulému roku až o 60 %. Žatvu v Portugalsku, Španielsku či Taliansku ničia vysoké teploty, ktoré pravidelne prekračujú 40 stupňov Celzia. Sucho a vysoké teploty ohrozujú aj produkciu zeleniny, napríklad paradajok v Taliansku.

„Európska komisia plánuje mobilizovať ďalších 330 miliónov eur pre poľnohospodárov v EÚ, ktorí zápasia s náročným počasím, vysokými nákladmi a obchodnými problémami,“ uvádza Sky News. Južná Európa trpí dlhotrvajúcim suchom, no v súčasnosti sa vďaka nedávnym dažďom začína zotavovať.

Podľa vedcov zvyšovanie koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére v dôsledku ľudských aktivít už oteplilo planétu o 1,2 stupňa Celzia. Bezpečná hranica predstavuje 1,5 stupňa, za ňou výrazne narastá pravdepodobnosť a vplyv ničivých dôsledkov klimatickej zmeny. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), Archív SIU, The Grocer, EurActiv, Sky News

Najnovšie videá

Trendové videá