Na viceprezidentku vraj nie je dosť čierna. Sexistické a rasistické útoky na súperku Trumpa sa stupňujú
- Demokratický nominant na kreslo prezidenta USA si za svoju spolukandidátku na viceprezidentku zvolil kalifornskú senátorku Kamalu Harris
- Kritici vyčítajú senátorke, že nie je dosť čierna na prvú černošskú viceprezidentku
- Trump nazval Harris „extra protivnou“ a šíri konšpiračné teórie o jej pôvode
- Demokratický nominant na kreslo prezidenta USA si za svoju spolukandidátku na viceprezidentku zvolil kalifornskú senátorku Kamalu Harris
- Kritici vyčítajú senátorke, že nie je dosť čierna na prvú černošskú viceprezidentku
- Trump nazval Harris „extra protivnou“ a šíri konšpiračné teórie o jej pôvode
Rozhodnutie prezidentského kandidáta za demokratov Joea Bidena vybrať za viceprezidentku (VP) Kamalu Harris sa stretlo s nadšeným v tábore demokratov a menšín. Bill Clinton na Twitteri označil voľbu Harris za senzačnú.
Kalifornská senátorka a bývala prezidentská kandidátka patrila k popredným favoritkám na post viceprezidentky hneď potom, ako Biden oznámil, že si na post viceprezidenta vyberie ženu. Od začiatku sa ozývali hlasy, aby prípadná kandidátka bola černoška a jej rasa by pomohla získať hlasy menšín a zároveň ich reprezentovať. Tieto hlasy ešte zosilneli po zabití Georga Floyda a následných protestoch Black Lives Matter.
„Keď sa dnes ráno prebudili po celej krajine malé dievčatká – najmä čierne a hnedé dievčatá, ktoré sa často môžu v našej spoločnosti cítiť prehliadané a podceňované – môžu sa vidieť novým spôsobom: ako prezidentky a viceprezidentky,“ napísal Joe Biden na Twitteri po zverejnený výberu kandidátky na VP.
https://twitter.com/JoeBiden/status/1293654742820777984
Dosť čierny nebol ani Obama
Kamala Harris je čierna, podľa kritikov ale nie dosť, upozornil na to americký Forbes. Senátorka má jamajskoindický pôvod. Otec bol imigrant z Jamajky a mama z Indie. Televízie BlazeTV a Fox News, ktoré majú v obľube prevažne republikánski voliči, okamžite začali šíriť pochybnosti, či je Harris dosť čierna na viceprezidentku a vytýkali jej, že ani nie je Afroameričanka a jej pôvod nesiaha k otroctvu, keďže pochádza z Jamajky a Indie. Téma rozprúdila diskusiu aj no sociálnych sieťach.
https://twitter.com/NikkiMcR/status/1293377411250356224?s=20
Senátorka sa ani za Afroameričanku neoznačuje, uprednostňuje označenie čierna žena, ktoré používa vo svojej autobiografii The Truths We Hold.
Tvrdenia, že nie je dosť čierna, nie sú ničím novým. Začali už minulý rok ešte počas jej kandidatúry na prezidentku. Podobným výčitkám čelil aj bývalý prezident USA Barack Obama, ktorého mama je americká beloška a otec černoch pochádzal z Kene. „Keď som videla tweety vyhlasujúce, že Kamala nie je dosť čierna, pretože jej rodičia pochádzajú z Jamajky a Indie, mala som okamžite spomienky na kampaň v roku 2008,“ povedala členka Obamovej prezidentskej kampane v 2008 Shauna Daly pre BuzzFeed News.
Trump šíri konšpiračné teórie o jej pôvode
Trumpa podľa vlastných slov prekvapil Bidenov výber senátorky za viceprezidentku. Na tlačovej konferencii ju označil za „extra protivnú“. Slovo protivná je pritom obľúbené u prezidenta USA ako popis žien, v minulosti ho použil viackrát. Najznámejší prípad pochádza z obdobia počas volebnej kampane v 2016, keď označil svoju súperku Hillary Clinton za „veľmi protivnú ženu“.
Trumpa prekvapil výber hlavne preto, že Harris mala byť na Bidena počas demokratických primárok „pravdepodobne protivnejšia ako Pocahontas,“ povedal Trump. Pocahontas je prezývka pre ďalšiu demokratickú senátorku Elizabeth Warren, ktorá tvrdila, že má indiánskych predkov.
Harris označil za „najnepríjemnejšiu, najhoršiu a najneúctivejšiu“ členku senátu. Na Twitteri zdieľal video, ktoré Bidena a Harris označuje za členov extrémnej ľavice. Biden je pritom dlhodobo vnímaný ako stredový politik.
Trump najnovšie šíri konšpiračnú teóriu, podľa ktorej sa senátorka nemôže stať viceprezidentkou, lebo jej rodičia neboli americkými občanmi, keď sa narodila. Harrisovej právnici teóriu označili za nepravdu a rasistický útok. Trump v minulosti šíril podobné konšpiračné teórie aj o Obamovi, ktorý sa podľa neho nemal narodiť v USA, ale v Afrike.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Forbes, BuzzFeed News, White House, New York Times, TASR