Na vybavenie hlasovacieho lístka do 1. kola volieb sa Slovákom kráti čas. Ostáva už iba pár hodín
- Voľby prezidenta Slovenskej republiky sa uskutočnia v sobotu 23. marca
- Hlasovať sa môže od 7:00 do 22:00
- Voľby prezidenta Slovenskej republiky sa uskutočnia v sobotu 23. marca
- Hlasovať sa môže od 7:00 do 22:00
Slováci si o hlasovací preukaz do prvého kola volieb prezidenta SR môžu požiadať už iba osobne alebo prostredníctvom splnomocnenej osoby. Urobiť tak môžu najneskôr do piatka 22. marca počas úradných hodín miest a obcí.
Ministerstvo vnútra SR informovalo na sociálnej sieti, že obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Zároveň upozornilo, že na základe hlasovacieho preukazu môže volič s trvalým pobytom na Slovensku hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti. Požiadanie oň je potrebné podať v obci, kde má volič trvalý pobyt.
Ministerstvo zdôraznilo, že hlasovací preukaz je platný iba v deň konania volieb, ktorého dátum je na ňom uvedený, a len v spojení s občianskym preukazom. Zároveň upozornilo, že hlasovací preukaz sa vydáva len raz a volič by s ním mal narábať opatrne. V prípade jeho straty alebo odcudzenia obec nový hlasovací preukaz nevydá.
Voľby prezidenta Slovenskej republiky sa uskutočnia v sobotu 23. marca a prípadné druhé kolo v sobotu 6. apríla, pričom hlasovať bude možné od 07:00 do 22:00.
Volebná kampaň už skončila
Volebná kampaň pred prvým kolom volieb prezidenta skončila v stredu 20. marca. Od štvrtka 21. marca až do skončenia hlasovania platí volebné moratórium, uvádza rezort vnútra.
Počas tohto obdobia platí niekoľko obmedzení:
- Kandidáti na prezidenta nemôžu aktívne viesť volebnú kampaň.
- Zverejňovanie výsledkov prieskumov verejnej mienky a volebných ankiet je zakázané.
- Kandidáti nesmú používať nepoužité finančné prostriedky na osobitnom transparentnom účte, avšak neuhradené faktúry za volebnú kampaň môžu byť hradené z tohto účtu aj počas moratória.
- Zverejňovanie informácií o kandidátoch na prezidenta v ich prospech alebo neprospech v rozhlasovom a televíznom vysielaní, v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, v periodických a neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve je zakázané.
- RTVS a vysielatelia s licenciou majú počas moratória zakázané vysielanie politickej propagácie.
Pozor na deepfake
V týchto dňoch je podľa ministerstva vnútra dôležité zvýšiť opatrnosť pri manipulácii s informáciami týkajúcimi sa volieb. Pre zabezpečenie férových a spravodlivých volieb je nevyhnutné, aby občania mali prístup k spoľahlivým informačným zdrojom.
Rezort varuje pred podvodnými a falošnými informáciami vrátane tzv. deepfake nahrávok, ktoré sa stávajú súčasťou snáh o manipuláciu pred voľbami. Deepfake je neautentický audiovizuálny obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie, ktorý je často ťažko rozlíšiteľný od reality. Tento falošný obsah môže vytvoriť dojem, že je skutočný, a tak spôsobiť zavádzanie.
Kvalitné deepfake nahrávky dokážu presne imitovať tváre, hlasy a činy jednotlivcov, čo môže viesť k manipulácii s verejným názorom. Deepfake môže byť zneužitý napríklad na diskreditáciu osôb a subjektov, ako sú kandidáti, politické strany, osoby a inštitúcie zodpovedné za organizáciu volieb.
Problémy však môže spôsobiť aj zneužitím cudzej identity na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku alebo spochybnením výsledkov volieb.
Čítajte viac z kategórie: Prezidentské voľby 2024
Zdroj: FB/Ministerstvo vnútra SR