Na východ mieri tisícka nabíjačiek na autá či kolobežky. Môžeš na nich dokonca zarobiť
- Tento rok elektrické nabíjačky pribudnú v Košiciach, postupne sa dostanú aj do ostatných miest Slovenska
- Spoločnosť Antik nechce, aby slúžili len pre ich zdieľané služby
- Nabíjať si na nich môžeš vlastnú elektrokolobežku, elektrický automobil či elektrický skúter
- Umiestniť ju môžeš na vlastnom pozemku alebo budove za finančnú odmenu
- Tento rok elektrické nabíjačky pribudnú v Košiciach, postupne sa dostanú aj do ostatných miest Slovenska
- Spoločnosť Antik nechce, aby slúžili len pre ich zdieľané služby
- Nabíjať si na nich môžeš vlastnú elektrokolobežku, elektrický automobil či elektrický skúter
- Umiestniť ju môžeš na vlastnom pozemku alebo budove za finančnú odmenu
Počet inteligentných miest na Slovensku postupne rastie. Uchopiteľný a reálny príklad, ako sa riešenia Smart City prenášajú vďaka technológiám do služieb bežnej verejnosti, miest i samospráv, je aj koncept zdieľaných služieb.
V roku 2019 košická spoločnosť Antik Telecom v metropole východu zaviedla pohodlný a zároveň ekologický spôsob dopravy prostredníctvom bikesharingu. Zdieľané bicykle Antiku sa za krátky čas dostali do Bratislavy a dnes sú v ďalších šiestich mestách.
Koncept zdieľaných služieb sa neskôr rozšíril o verejné batérie tzv. powerbanky, elektrické skútre, športové motorky, tento rok sa chcú preniesť aj na vodu v podobe zdieľaných kajakov. „Takisto chceme začať aj so zdieľanými elektrickými bicyklami, horskými bicyklami a s kolobežkami,“ povedal pre Startitup Adrián Sciranka, vedúci marketingového oddelenia.
Elektrické nabíjačky pre každého
Šéfom Antiku je Igor Kolla, ktorý väčšiu časť z roka trávi v Číne. Jeho prácou je sledovať, aké sú trendy v technológiách, v čom sú silné a či ich vie doniesť k nám. „Dôležité je zvážiť, či dokážeme vytvoriť úspešný produkt na základe našich kapacít odborníkov, finančných možností a dostupnosti na trhu. Práve v Ázii čerpám väčšinu inšpirácie a snažím sa to najlepšie priniesť domov.“
Antik si uvedomuje, že na to, aby sa zo slovenských miest stali reálne Smart Cities, a to v pravom slova zmysle, potrebujú väčšie množstvo verejných elektronabíjačiek. Minulý rok ich bolo napríklad v Košiciach len 30.
Tento rok ich do metropoly východu smeruje tisíc, pričom by sa následne mali rozšíriť do ostatných miest Slovenska. „Pozitívom je najmä to, že všetko zgrupuje jedna aplikácia Antik SmartWay, kde si už dnes môžeš vybrať či už bicykel, e-skúter alebo powerbanku. Najväčšou výhodou je však to, že v aplikácii bude možné dobíjať nie len naše zdieľané prostriedky, ale aj súkromné akékoľvek prostriedky, napr. e-kolobežky, e-bicykle, e-automobily atď.,“ dodáva.
Na jednom mieste bude možné nabíjať trikrát e-bicykel alebo e-kolobežku, alebo e-motorku zo spodnej časti 36V/4A, jeden elektrický automobil, dvakrát socket na powerbanku a bude tam trikrát elektrická zásuvka 230V.
Môžeš si na nej zarobiť
Hardvér a softvér sa vyvíja priamo v Košiciach, pričom sa budú vyrábať v Číne. „Momentálne máme u nás prototyp. So zdieľaním súvisí aj pripravovaný program Antik Business Partner.“
Ľudia môžu sami pomôcť budovať infraštruktúru pre e-mobilitu. Každý, kto bude mať záujem o elektronabíjačku, ju môže mať. „Mal by však vlastniť pozemok, miesto, stenu budov, kde je možné umiestniť nabíjaciu stanicu. V ponuke máme aj iné nabíjacie stanice, napr. vo forme lišty na stenu alebo veľkej nabíjacej stanice aj s displejom HD na výšku v exteriérovom prevedení. ANTIK dodá nabíjačku, postará sa o montáž a náklady s tým spojené.“
Dokonca po umiestnení a po sfunkčnení Antik vyplatí finančnú odmenu podľa dohody. „Okrem toho, ak niekto nemá možnosť umiestniť si nabíjačku, ale má vo svojom okolí niekoho, koho pozná a vie ho osloviť, dohodne základný zámer, odprezentuje, ako to funguje (Antik mu dodá všetky potrebné materiály a informácie), môže na tom získať. Technik od Antiku toto miesto preverí a potvrdí, alebo navrhne optimalizáciu. Po zriadení získa človek, ktorý takéto miesto dohodol, finančnú odmenu podľa dohody.“
Ak je niekto zas elektrikár, vie si poradiť po zaškolení s inštaláciou takejto nabíjačky, napojením na elektrickú energiu získava taktiež finančnú odmenu za každú úspešnú realizáciu. „Výhodou bude aj to, že sa takéto miesta a prevádzky či už s nabíjacími stanicami, alebo powerbakovými boxami automaticky zobrazia v aplikácii ANTIK SmartWay na očiach tisícov používateľov. Napríklad nejaká kaviareň tak môže získať mnoho nových návštevníkov aj vďaka tejto službe zdieľaných prostriedkov.“
Zdroj: Antik Telecom