Na východe Slovenska horel sklad karavanov a skládka odpadu
- Okrem karavanov horí aj skládka odpadu
- Ide o čerstvé udalosti, ktoré boli nahlásené krátko po sebe
- Okrem karavanov horí aj skládka odpadu
- Ide o čerstvé udalosti, ktoré boli nahlásené krátko po sebe
Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari skladu karavanov v Staroľubovnianskom okrese aj pri požiari skládky odpadu v okrese Sabinov. Pre TASR to potvrdil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Prešove.
„Ide o čerstvé udalosti, ktoré boli nahlásené krátko po sebe. Medzi Starou Ľubovňou a Hniezdnym horí sklad karavanov aj kancelárie. Na mieste je päť kusov hasičskej techniky,“ uviedol s tým, že pri hasení pomáhajú aj dobrovoľní hasiči.
Ďalší požiar evidujú v Ražňanoch v okrese Sabinov na skládke odpadu, odkiaľ sa valí čierny dym. Na mieste sú zatiaľ štyria hasiči.
Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce zásahy zatiaľ nie sú známe.
Nebezpečné vlny horúčav trápia tri kontinenty
Spaľujúce horúčavy trápili v nedeľu tri kontinenty – vyvolávali prírodné požiare a hrozilo, že budú prekonané teplotné rekordy. Desivé následky globálneho otepľovania už naberajú obrysy, uviedla v správe tlačová agentúra AFP.
Predpovede nevídaných extrémnych horúčav „visia“ nad veľkými pásmami Ázie, Európy a Spojených štátov.
Vo Vatikáne sa zišlo 15 000 ľudí statočne odolávajúcich sparným horúčavám, aby si vypočuli kázeň pápeža Františka. Využívali slnečníky a vejáre, aby sa ochladili.
Kňazi v čiernych rúchach, ako napríklad Francois Mbemba, však povedali, že sa „potia ako v pekle“.
Jeden z nich, 29-ročný duchovný, vyhlásil, že na Námestí svätého Petra je horúcejšie než v jeho diecéze v Konžskej demokratickej republike (KDR).
Úrady v Japonsku vydali varovanie pred úpalom pre desiatky miliónov obyvateľov v 20 zo 47 japonských prefektúr, keďže takmer rekordné horúčavy trápili obrovské oblasti krajiny a prudký lejak zasa bičoval ďalšie regióny.
Japonská štátna televízia NHK upozornila, že horúčavy sú život ohrozujúce a v hlavnom meste Tokio aj na ďalších miestach zaznamenávajú teploty takmer 40 stupňov Celzia.
Vôbec najvyššiu teplotu 41,1 stupňa Celzia zaznamenali v Japonsku v roku 2018 v meste Kumagaja v prefektúre Saitama a teraz môže byť prekonaná, uviedla meteorologická služba.
Niektoré lokality zažili v nedeľu svoje najvyššie teploty za vyše 40 rokov, vrátane mesta Hirono v prefektúre Fukušima, kde namerali 37 stupňov Celzia.
Ďalej na severe kanadská vláda informovala, že prírodné požiare už tento rok spálili rekordných desať miliónov hektárov pôdy a očakávajú sa ďalšie škody.
V Európe je to podobné. Talianov varovali, aby sa pripravili na „najintenzívnejšiu vlnu horúčav leta a všetkých čias“. Predpovede historických horúčav v nasledujúcich dňoch viedli talianske ministerstvo zdravotníctva k tomu, že vydalo červený stupeň varovania pre 16 miest vrátane Ríma, Bologne a Florencie.
Teploty pravdepodobne dosiahnu v pondelok v Ríme 40 stupňov Celzia a v utorok 42 – 43 stupňov Celzia, takže by mali prekonať rekord 40,5 stupňa Celzia z augusta 2007.
Talianske ostrovy Sicília a Sardínia budú možno vädnúť pri teplotách až 48 stupňov Celzia, oznámila Európska vesmírna agentúra (ESA). „Možno nastanú vôbec najvyššie teploty, aké boli kedy zaznamenané v Európe,“ dodala ESA.
V Rumunsku sa očakáva v pondelok teplota 39 stupňov Celzia na väčšine územia krajiny. Aj v Španielsku meteorológovia predpovedajú, že príde nová vlna horúčav a bude trvať od pondelka do stredy. Teploty stúpnu na Kanárskych ostrovoch a v južnom regióne Andalúzia nad 40 stupňov Celzia.
Na ostrove Palma, ktorý patrí ku Kanárskym ostrovom a v roku 2021 ho postihol výbuch sopky, spálil požiar tento víkend 5 000 hektárov a vynútil si evakuáciu 4 000 ľudí.
Pracovník španielskeho Červeného kríža povedal: „Je ťažké vidieť evakuáciu dvoch celých dedín; vedieť, že sú ľudia, ktorí prišli vinou sopky o všetko a vybudovali si nové životy na severe, ale teraz sa musia znovu evakuovať a znovu riskovať stratu všetkého.“
Zdroj: TASR