Na východe Slovenska sa šíri nákazlivá choroba. Hlásia 10 aktívnych ohnísk nákazy

  • Vranov nad Topľou hlási problémy so žltačkou
  • V okrese pribúdajú prípady aj ohniská
  • Deje sa tak po tom, ako problémom čelili ďalšie okresy v oblasti
Umývanie rúk tekutým mydlom, žltačka
TASR/Jaroslav Novák
  • Vranov nad Topľou hlási problémy so žltačkou
  • V okrese pribúdajú prípady aj ohniská
  • Deje sa tak po tom, ako problémom čelili ďalšie okresy v oblasti

Okres Vranov nad Topľou zaznamenáva nárast počtu prípadov žltačky, respektíve vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Deje sa tak od 4. septembra. Do štvrtka (9. 11.) evidujú 129 prípadov.

Pre TASR to z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom vo Vranove nad Topľou potvrdila regionálna hygienička a generálna tajomníčka služobného úradu Monika Kurucová.

„V okrese zaznamenávame stúpajúci trend ochorenia. Momentálne máme desať aktívnych ohnísk v obciach Vechec, Hencovce, Zámutov, Poša, Sedliská, Banské, Soľ, Kamenná Poruba, Vranov nad Topľou a Sačurov,“ uviedla s tým, že postupne dochádza k nárastu ochorenia v obciach Poša, Sedliská, Zámutov, Sačurov a Kamenná Poruba.

V obci Vechec, kde prvý prípad VHA zaznamenali 4. septembra, sa podľa nej situácia začína zlepšovať. Posledný prípad ochorenia tam nahlásili 27. októbra.

V súvislosti s výskytom žltačky v okrese prijal tamojší RÚVZ viaceré opatrenia.

„Osobám, ktoré boli v kontakte s chorým, bol nariadený lekársky dohľad pozostávajúci zo sledovania zdravotného stavu a aktívnej imunizácie. Dosiaľ bolo zaočkovaných viac ako 1000 detí,“ spresnila Kurucová.

RÚVZ zároveň vydal rozhodnutím obciam Vechec, Poša, Zámutov, Sedliská, Kamenná Poruba a Sačurov zákaz organizovať hromadné podujatia. Okrem iného informoval a poučil o dezinfekcii výchovno-vzdelávacie inštitúcie, ako aj miestne samosprávy, predajne potravín či autobusových dopravcov.

Ťažká situácia v Košiciach

Ako sme ťa informovali v októbri, náročná situácia so žltačkou sa vyskytla aj v Košiciach, kde deti trpiace touto chorobou obsadili všetkých 25 lôžok v Detskej fakultnej nemocnici (DFN).

„S hepatitídou bojujeme v našej nemocnici od konca minulého roku. V decembri 2022 sa toto ochorenie masívnejšie rozšírilo v dôsledku nízkeho hygienického štandardu v oblasti Luníku IX v Košiciach. Neskôr sa v Moldave nad Bodvou vytvorilo nové ohnisko hepatitídy typu A v dôsledku kontaminácie jediného zdroja pitnej vody,“ uviedol riaditeľ nemocnice Andrej Koman.

V Košiciach sa ochorenie šírilo zo spoločného zdroja pitnej vody. V dôsledku toho došlo k preťaženiu nemocnice v období jarných prázdnin.

DFN podala pomocnú ruku pri riešení tejto situácie priamo v teréne. V spolupráci s očkovaním obyvateľov sa podarilo eliminovať šírenie hepatitídy typu A v Moldave nad Bodvou.

„Avšak už začiatkom leta sme začali zaznamenávať nové ohniská ochorenia v iných oblastiach. Od začiatku roka do dnešného dňa sme evidovali viac ako štyristo detských pacientov s hepatitídou typu A, a naša kapacita je aktuálne naplnená,“ dodal MUDr. Koman.

Problémy hlásil aj Prešov

V septembri sa situácia vyskytovala aj v okolí mesta Prešov, kde Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenal ďalších päť laboratórne potvrdených prípadov ochorení hepatitídy typu A. Tri nové prípady pochádzajú z obce Červenica, dva zaznamenali v obci Lesíček. 

Žltačku typu A (VHA) evidujú aj v obci Tuhrina. Vzhľadom na potenciálne šírenie ochorenia do ďalších lokalít, RÚVZ nariadil opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení. Od 6. júla evidovali k 9. septembru 45 ochorení.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá