Na východe Slovenska sú zatopené pivnice, garáže a domy: Desiatky ľudí musia ubytovať v telocvični

  • Búrky na Slovensku ani zďaleka nekončia
  • Dnes to bude dokonca o čosi horšie
Zatopené Sebechleby, búrka a povodeň na Slovensku
Ilustračné foto, obec Sebechleby Reprofoto: Facebook/Polícia SR – Banskobystrický kraj
  • Búrky na Slovensku ani zďaleka nekončia
  • Dnes to bude dokonca o čosi horšie

Na Slovensku to bude dnes v poradí štvrtý búrkový deň. Podľa dostupných údajov je možné, že dnes to bude ešte horšie ako v uplynulých dňoch. Ako uvádza portál iMeteo.sk, pripraviť sa treba na silné búrky, ktoré začínajú na mnohých miestach už v týchto chvíľach.

Dnes to bude ešte horšie

Počasie na našom území je aj naďalej pod vplyvom rozsiahlej brázdy nízkeho tlaku vzduchu, pumpujúceho do našej oblasti veľmi vlhký vzduch, ktorý môžeš pociťovať na dusnom počasí. 

Počas včerajšieho dňa nabrali búrky na intenzite. Vyskytlo sa dokonca aj niekoľko trómb a prívalových zrážok, ktoré narobili obrovské problémy vo viacerých mestách. Zaplavené cesty hlásili napríklad z Čadce, Kežmarku a aj z Bratislavy, kde spadlo takmer 100 mm zrážok.

Ľudia ostali bez domova

Ako informuje TASR, v obci Brzotín musia riešiť žalostnú situáciu. Dedina ležiaca v okrese Rožňava sa musí po dnešnej búrke vysporiadať s otázkou bývania približne pre 40 ľudí, ktorým zatopilo ich domovy.

Potvrdil starosta obce Róbert Dókus. Na mieste zasahujú aj hasiči.

„Situácia je najvážnejšia na Rudianskej ulici, na ktorej žije najmä marginalizovaná rómska komunita. Vo svojich obydliach mali niektorí vodu až po kolená. Riešime, či teraz majú kde bývať. Útočisko im poskytneme buď v telocvični alebo v klube dôchodcov,“ povedal s tým, že spisujú zoznam, kto každý potrebuje ubytovanie.

Zabezpečujú pitný režim a stravu, evidujú zatopené pivnice či garáže aj v rodinných domoch na Gemerskej ulici.

„Zaznamenali sme asi 20 oznámení ľudí z Brzotína, ktorí hlásili, že im voda vytápa domy,“ uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach. Na mieste zasahuje jedna jednotka HaZZ a niekoľko dobrovoľných hasičských zborov.

Výstraha druhého stupňa na celom Slovensku

Ako naznačujú viaceré parametre, situácia bude dnes ešte horšia ako v uplynulých dňoch. Zatiaľ čo včera sa maximálne hodnoty CAPE, teda instability vzduchu, dostávali na hodnotu okolo 1 300 J/Kg, dnes to bude až okolo 1 500 J/Kg. To znamená, že vzduch sa bude ešte viac labilizovať než včera.

Na celom Slovensku platí výstraha druhého stupňa pred búrkami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Meteorológovia upozorňujú, že sa môžu vyskytnúť búrky, intenzívne prehánky i výdatnejší dážď. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 70 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov, ako sú stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kameňmi, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov či podmytie cestnej komunikácie.

Viaceré obce hlásia mimoriadnu situáciu. Voda narobila obrovské problémy, dočítaš sa na ďalšej strane>>>

Mimoriadna situácia v obci Beluj

V obci Beluj vyhlásili pre nepriaznivé počasie tretí povodňový stupeň a mimoriadnu situáciu. Miestnym obyvateľom zaplavila voda záhrady, cestu, lúky a niekoľko domov.

Ako uvádza portál iMeteo.sk, v týchto chvíľach smerujú do obce profesionálni a dobrovoľní hasiči. Z fotografií na sociálnych sieťach je jasné, že voda narobila veľké problémy.

Starostka obce Monika Zlesíková sa poďakovala všetkým, ktorí pomáhajú odstraňovať následky tejto záplavy.

Lokálne záplavy

Riziko búrok platí dnes opäť na celom území Slovenska. Je ale nemožné predpovedať, ktoré mestá či obce zaplaví dnes voda. Jedno je však isté, búrky so sebou prinesú opäť desiatky milimetrov zrážok.

Keďže takéto zrážky nie je možné rýchlo odviesť, opäť hrozí riziko lokálnych záplav. Najhoršie by to malo byť v popoludní, teda od 12:00 do 18:00.

U našich maďarských susedov začína byť búrlivo už teraz. 

Neďaleko Nitry bola spozorovaná tzv. tromba
zdroj: Facebook/iMeteo.sk

Zaplavené komunikácie a dvory niekoľkých rodinných domov po sebe nechali štvrtkové (8. 6.) intenzívne zrážky v obci Zemianske Podhradie v okrese Nové Mesto nad Váhom. TASR o tom informoval starosta Miroslav Zámečník.

„Potôčiky, ktoré za normálnych okolností prekročí malé dieťa, sa zmenili na rieky. Štátna cesta od miestnej časti Zbehová po Novú Bošácu bola komplet zaplavená 20-centimetrovou vrstvou vody. Bola to prívalová vlna, ktorá brala všetko. Poškodila komunikácie, do dvorov naplavila niekoľkocentimetrovú vrstvu blata,“ uviedol starosta.

Záchranné práce s dobrovoľnými a profesionálnymi hasičmi podľa neho pokračovali do neskorých nočných hodín. Škody dokážu vyčísliť až po opadnutí vody a dôkladnej prehliadke obce.

Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Mariána Petríka okolo 20.00 h vyslali do Zemianskeho Podhradia šiestich hasičov z Nového Mesta nad Váhom s dvomi kusmi techniky.

„Dažďová voda stekala z okolitých kopcov a polí a postupne zaplavila miestnu komunikáciu, ako aj niekoľko dvorov rodinných domov. Profesionálni hasiči v súčinnosti s dobrovoľnými hasičmi zo Zemianskeho Podhradia prečisťovali odvodňovací kanál a po opadnutí vody sa spolu s miestnymi obyvateľmi podieľali pri odstraňovaní následkov počasia,“ doplnil Petrík s tým, že nikto neutrpel zranenie a nebola potrebná ani evakuácia obyvateľov.

Voda jednoducho nestíhala odtekať

K včerajšej alarmujúcej situácii v Bratislave sa vyjadril aj Martin Chren, starosta Ružinova. V Bratislave boli na viacerých miestach zaplavené ulice, tvorili sa tam aj kolóny. Na sociálnych sieťach o tom informovali obyvatelia hlavného mesta a Zelená vlna RTVS. Ľudia zdieľali zo zatopených častí aj zábery, niektoré ulice voda zmenila na nepoznanie.

„Situácia v uliciach sa už upokojila. Električky jazdia, voda z Ružinovskej odčerpaná, vodná nádrž Nevädzová je vypustená a nebyť trochy blata na ceste (ráno upraceme), nie sú stopy po tom, že tam ešte pred dvoma hodinami bola záplava.“

„Zatopené zostáva parkovisko pri Štrkovci, tam priznávam, že sme od jeho nedávnej kúpy vpuste čistili, ale investíciu do opráv podzemnej kanalizácie ešte nestíhali robiť a zjavne sa na ňu treba pozrieť komplexne,“ píše Chren na sociálnej sieti.

Chren ďalej upozorňuje na „odborníkov“, ktorí sa podľa jeho slov k situácii určite nezabudnú vyjadriť. Starosta Ružinova sa však rozprával s ozajstnými odborníkmi. 

„My aj mesto sa o kanalizácie snažíme starať, vpuste pravidelne čistíme, doplnili sme do nich záchytné koše na nečistoty – ale na takmer meter vody za hodinu nie je stavaná kanalizácia azda ani v New Yorku a voda jednoducho nestíhala odtekať. Po tom, čo dážď ustal, z väčšiny miest pozvoľna sama odtiekla,“ píše Chren ďalej.

Najvyššia výstraha aj v Levickom okrese

V okrese Levice platí od piatku (9. 6.) 13.30 h najvyšší stupeň výstrahy pred prívalovou povodňou. V aktualizácii hydrologickej situácie o tom informoval na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výstraha 3. stupňa pre územie Levice-západ zatiaľ platí do 18.30 h. „Vzhľadom na opakované prívalové zrážky pri búrkach a nasýtenosť povodí predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín s možnosťou prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity, najmä na ľavostranných prítokoch dolného Hrona,“ spresnil SHMÚ.

Hydrologické výstrahy vydal pre veľkú časť územia Slovenska, zvýšený stupeň platí na severozapáde SR, v oblasti Šariša i na území Banskobystrického kraja.

Riziko povodní súvisí s intenzívnou zrážkovou a búrkovou činnosťou. Na celom Slovensku platí do 18.00 h výstraha 2. stupňa pred silnými búrkami spojenými s prudkým lejakom, krúpami i nárazmi vetra.

Čítajte viac z kategórie: Počasie

Zdroje: iMeteo.sk, FB/Martin Chen - starosta Ružinova, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá