Na výstavbu Olympic Areny pôjde 20 miliónov eur. Rozhodla vláda
- Výstavba multifunkčnej Olympic Areny bude skutočnosťou
- Vláda schválila 20-miliónový budget
- Kabinet príspevok schválil na svojom stredajšom rokovaní
- Výstavba multifunkčnej Olympic Areny bude skutočnosťou
- Vláda schválila 20-miliónový budget
- Kabinet príspevok schválil na svojom stredajšom rokovaní
Na výstavbu multifunkčnej Olympic Areny, ktorá má rozšíriť súčasné Slovenské olympijské tréningové centrum v Šamoríne, poskytne štát až 20 miliónov eur.
Kabinet príspevok schválil na svojom stredajšom rokovaní. S informáciou prišla TASR.
Hala za 31 miliónov eur
Vláda Slovenskej republiky schválila poskytnutie 20 miliónov eur na výstavbu multifunkčnej Olympic Areny v Šamoríne. Nová hala rozšíri existujúce Slovenské olympijské tréningové centrum a má ambíciu stať sa športoviskom medzinárodného významu. Finančný príspevok bude poskytnutý do konca roka na základe zmluvy medzi Ministerstvom cestovného ruchu a športu SR a spoločnosťou Olympic Arena.
Projekt vznikol ako verejno-súkromné partnerstvo z iniciatívy Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). „Olympic Arena bude disponovať celkovou kapacitou divákov minimálne 5 000 miest,“ dodalo MCRŠ.
Hala umožní organizáciu vrcholových podujatí v basketbale, volejbale, hádzanej, tenise a florbale. Celková hodnota projektu sa odhaduje na 31 miliónov eur. Zvyšné financovanie zabezpečí majiteľ súčasného športového komplexu X-Bionic Sphere. Areál má slúžiť nielen pre potreby štátnych reprezentácií, ale aj športovým klubom a širokej verejnosti.
Dankov sen o olympiáde
Predseda SNS Andrej Danko, predseda SOŠV Anton Siekel a minister športu Dušan Keketi koncom októbra naznačili, že projekt súvisí aj s možnou kandidatúrou Maďarska na organizáciu letných olympijských hier v rokoch 2036 – 2040. „Investícia však má zmysel aj bez olympiády,“ zdôraznil Danko.
Olympic Arena má vzniknúť v blízkosti existujúceho multifunkčného športového a voľnočasového areálu X-Bionic Sphere. Podľa ministerstva predstavuje strategickú investíciu do rozvoja slovenskej športovej infraštruktúry s dlhodobým potenciálom využitia.
S týmto ambicióznym plánom sme ťa zoznámili ešte koncom októbra. Vtedy sme napísali, že moderná multifunkčná hala s kapacitou 5-tisíc divákov a rozlohou 4 480 metrov štvorcových má slúžiť až 15 druhom športu. Projekt je momentálne vo fáze stavebného povolenia, pričom čakal na svoje schválenie.
Danko sa ešte minulý mesiac nechal počuť, že štát „urobí všetko pre to, aby sme aj v časoch ťažkej konsolidácie prispeli na výsledky športovcov“. „Peniaze v športe sa nestratia,“ zdôraznil Danko.
Rokovanie s Maďarmi
Napriek prebiehajúcej konsolidácii verejných financií považuje Danko investíciu za opodstatnenú a prospešnú. Práve kvôli medzinárodnému prísunu.
„Slovenská republika sa prihlási k myšlienke, že pokiaľ by bola nádej na organizovanie olympijských hier v našich zemepisných šírkach, tak by to mala byť olympiáda, ktorá bude vychádzať z aktuálnych živých športovísk,“ vysvetlil šéf národniarov.
Okrem novej olympijskej arény sa počíta aj s využitím existujúcich športovísk ako X-bionic® v Šamoríne, Slovakia Ring či futbalové štadióny v Bratislave a Košiciach. Danko v budúcnosti plánuje o tejto téme rokovať s maďarskými predstaviteľmi vrátane ministra zahraničných vecí Petra Szijjártóa.
Súčasťou širšej športovej stratégie je aj navýšenie Fondu na podporu športu na 60 miliónov eur ročne. Z toho by mali profitovať najmä futbalový (9 miliónov) a hokejový zväz (6 miliónov). „Som presvedčený, že tieto financie pomôžu pri dobudovaní športovej infraštruktúry tak, aby aj v čase konsolidácie štát investoval,“ uzavrel Danko.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SIU