Na záchode nájdeš starú Kámasútru, v chodbe parožie či tranzistor. Tento byt má však jedno boľavé špecifikum
- Na Povrazníckej ulici v Bratislave sa nachádza byt s rozlohou 66 štvorcových metrov
- Jeho interiér jednoznačne prekvapí, vyzerá ako múzeum z čias dávno minulých
- Aktuálne je v ponuke Airbnb
- Na Povrazníckej ulici v Bratislave sa nachádza byt s rozlohou 66 štvorcových metrov
- Jeho interiér jednoznačne prekvapí, vyzerá ako múzeum z čias dávno minulých
- Aktuálne je v ponuke Airbnb
Tomáš Griač je mladý chalan, ktorý stojí za zaujímavým bytom v Starom meste. Na plochu 66 štvorcových metrov totiž sústredil retro atmosféru z konca 20.storočia. Mnohé bytové doplnky si budeš určite pamätať aj ty. Či už z detstva doma alebo u babky. Ako to celé vzniklo? Premyslenou rekonštrukciou!
Airbnb za prerábku
Tomáš k veľkému množstvu retro kúskov neprišiel len tak náhodou. Založil totiž známy eshop Designoza, v ktorom nájdeš jedinečné kúsky z mnohých odvetví československého dizajnu. Ten prežíval svoj boom v 50-tych a 60-tych rokoch. A práve taký nájdeš v byte, v ktorom sa môžeš ubytovať do polovice apríla.
Za celým bytovým konceptom sa ukrýva zaujímavý príbeh. Tomáš si totiž celý interiér zrekonštruoval sám. Paradoxom je, že majiteľom bytu je niekto úplne iný.
Samotná rekonštrukcia nestála podľa Tomáša veľa peňazí, zato však kopu času. „Napríklad rekonštrukcia kúpeľne ma vyšla do dvesto eur aj s ‚novým’ umývadlom, vinylovou podlahou, obkladom, náterom pôvodne šedých kachličiek a batériou. Bezchybná práčka z druhej ruky cca 50 eur,“ prezrádza pre Startitup Tomáš a dodáva, že najdrahšou položkou boli dva rozkladacie gauče v obývačke, ďalej posteľ a ešte jedna pohovka. Tie sú kvôli pohodliu hostí úplne nové.
Cieľom bolo preniesť ľudí, ktorí byt navštívia cez Airbnb, do doby pred rokom 1970. Práve tomu Tomáš prispôsoboval aj zariadenie. Takmer všetko je z druhej ruky a vyrobené za „komáčov“.
Napríklad pre kuchynskú linku Carmen cestoval až do Nových zámkov, chladnička z roku 1968 je z Nitry a rovnako stará dvojplatnička je z Modry.
„Keby som mal pokračovať, tak v tom byte nájdete v podstate celé Slovensko,“ hovorí mladý zberateľ.
Vizuálny šok
Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa z pochmúrneho bytu v starom dome stal presvetlený priestor na bývanie, relax a uchvátenie na prvý, druhý aj tretí pohľad.
„V byte nájdete aj to, čo nechcete,“ píše Tomáš Griač pod inzerátom na sociálnej sieti, kam ho pred niekoľkými hodinami umiestnil. Hneď zožal obrovský úspech. Takú ponuku na Airbnb totiž len tak hocikde nenájdeš. Všetko je premyslené do posledného detailu a z farebnej explózie a podnetných doplnkov sa ti môže miestami začal točiť hlava.
Dizajnové kúsky z bývalého Československa pochádzajú od známych výrobcov, dizajnérov a z fabrík, ktorých meno má tradíciu. Dnes ich však už nikde nekúpiš, preto ich hodnota, prirodzene, rastie.
Typická červená lesklá kuchynská linka, krištáľové misy, lustre, obrazy či kreslá, ktoré poznajú svojich dávnych dizajnérov. Dotyk funkcionalizmu vo vizuálnom boji s vidieckymi úložnými priestormi môže pôsobiť gýčovo, no práve v tom je tajomstvo tohto jedinečného interiéru. Niekedy nevieš, či si v múzeu, alebo len v byte, kde sa za každým jedným kúskom ukrýva príbeh. A ten predáva.
Nostalgia za minulosťou vs. boľavá budúcnosť
Byt nájdeš na Airbnb pod názvom Vintage art flat a má jedno úžasné a trochu boľavé špecifikum.
„Keď sa pôvodní majitelia rozhodnú vrátiť naspäť v horizonte cca 1-3 rokov, všetko zrovnajú so zemou. Bude sa meniť dispozícia, vytrhávať podlahy, búrať priečky…všetko pôjde preč. To mi dalo obrovskú slobodu vyšantiť sa a ukázať, čo všetko sa dá spraviť so starým bytom,“ odkrýva budúcnosť zaujímavého bytu Tomáš. Išlo mu o to, aby ukázal, že na vytvorenie zaujímavého domova nepotrebuješ obrovské peniaze.
„Chcel som ukázať, že starý nábytok, doplnky, svietidlá, všetko to, čo niekto pokladá za odpad, dokáže ešte zažiariť, len to potrebuje správne miesto a trochu starostlivosti. Myslím si, že to rovnako platí aj na ľudí,“ dodáva.
Byt v historickom centre Bratislavy si už užívali turisti počas majstrovstiev sveta v hokeji, no tých, ktorých je v ňom ochotný ubytovať, si starostlivo vyberá.
Vlastný byt by sa takto zariadiť bál
Byt je plný bizarností, od starej kámasútry na toalete, cez uletené nápisy, rôzne plagáty a obrazy. Napríklad aj vybavenie kuchyne je samo o sebe trochu „crazy“. Sú tam veci ako remoska, či samovar ktoré 30-ročný človek ako Tomáš, dokáže obsluhovať len s ťažkosťami.
V kúpeľni zase nájdeš mechanickú práčku a pivko si vychladíš v chladničke. V obývačkovej komode zase nájdeš náradie na cvičenie zo sedemdesiatych rokov a jedna zásuvka je plná kaziet do rádia a VHS-iek. Samozrejme, je tu aj video a čiernobiely televízor.
Dať dokopy celý byt mu trvalo vyše roka, no podľa jeho slov to absolútne stálo za to.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra