Na získanie ruského bojového dronu toho netreba veľa. Ukrajinský vojak ho spacifikoval holými rukami
- Dron, ktorý po častiach demontovali Ukrajinci, je nevšedným úkazom
- Hovorí veľa aj o úrovni ruského technického myslenia
- Dron, ktorý po častiach demontovali Ukrajinci, je nevšedným úkazom
- Hovorí veľa aj o úrovni ruského technického myslenia
Ukazuje sa, že postaviť vojenský dron dokáže aj bežný talentovaný modelár. Komponenty potrebné v pozorovacom drone sa nedajú vyrobiť v domácej garáži svojpomocne, ale môžeš si ich kúpiť v obchode so spotrebnou elektronikou. Dokazuje to aj video Ukrajincov, ktorí na záberoch ukázali „pitvu“ ruského bezpilotného lietadla.
Z videa je jasné, že technologicky najvyspelejší komponent ruského dronu je modul slúžiaci na záznam obrazu. Týmto modulom je obyčajný fotoaparát – celkom bežná „civilná“ zrkadlovka Canon. Tá bola pripevnená k puzdru pevnými popruhmi na suchý zips.
Aby niekto počas prevádzky bezpilotného lietadla náhodou niečo nepokazil, ovládacie prvky kamery sa po nastavení do žiadanej polohy jednoducho zafixovali lepidlom.
Zaujímavosťou je aj palivová nádrž nájdená v zhabanom zariadení. Tá je vyrobená z tej najobyčajnejšej plastovej fľaše. Rusi aj o takéto kúsky prichádzajú nielen zostrelením, lietadlá tohto typu možno jednoducho nájsť v teréne.
https://twitter.com/IndiandefenceNS/status/1513406908253626370
Navyše sa ukázalo, že na prevzatie ruského dronu s názvom Orlan-10 netreba veľa. Človek sa dokonca zaobíde aj bez sofistikovaných zbraní či špeciálnych rakiet. Potrebujete len kúsok šťastia a šikovné ruky. Na videu to dokazuje jeden z ukrajinských vojakov, ktorý 14-kilogramový dron spacifikoval holými rukami.
Ukrajincom sa podarilo dron zachytiť počas pristávacej fázy. Preto môžeš na videu vidieť nad dronom aj otvorený padák. Rusi mali zrejme veľkú smolu, pretože padák uviazol na elektrickom vedení a samotný dron visel tesne nad zemou.
https://twitter.com/UAWeapons/status/1517230714458148864
Štruktúra profilu krídla sa ukázala byť taká jemná, že vojak pri zaobchádzaní zlomil krídlo drona. O tom, čo sa ruskému stroju prihodilo, možno na teraz len špekulovať. Jednou z pravdepodobných možností je, že stroju došlo palivo.
Získali raketomet
Ukrajinské sily sa pochválili aj zaisteným plne vyzbrojeného vozidla po ustupujúcich Rusoch. Tentoraz ide o TOS-1A Solncepiok, ťažký samohybný termobarický raketomet. Vozidlo je mierne poškodené, ale je možné ho opraviť a znova použiť, tentoraz proti útočníkovi.
https://twitter.com/UkrWarReport/status/1518176929815400448
TOS-1A je raketový delostrelecký systém postavený na podvozku T-72 alebo T-90. Najdôležitejším prvkom tohto systému je samohybný raketomet BM-1 s 24 vedeniami pre náboje ráže 220 mm.
https://twitter.com/Osinttechnical/status/1515028628249223178
Odpaľovač má dosah až 6 kilometrov a presnosť zásahu je do 10 metrov. Doplnenie munície trvá 24 minút. Vozidlo pripravené na prevádzku váži 46 ton a poháňa ho dieselový motor s výkonom 840 koní.
Používa sa na ničenie živej sily, opevnení a ľahko obrnených jednotiek. Jeho úlohou je aj podpora pechoty a ľahkých bojových vozidiel. Celý systém TOS-1A tvoria ďalšie dve vozidlá TZM-T, ktoré nesú zásoby rakiet na odpaľovanie, každé po 12 kusov. Hodnota súpravy je približne 7 miliónov dolárov. Za zmienku tiež stojí, že Rusko malo takýchto vozidiel asi 50.
https://twitter.com/DefenceHQ/status/1501621370614173701
Termobarické zbrane fungujú pomocou zmesi horľavých materiálov, ktoré horia v priebehu mikrosekúnd. Zabíjajú v dôsledku náhlych tlakových a teplotných skokov. Jeho použitie je prísne regulované – nemožno ich použiť na útoky proti vojenským objektom, ak hrozí ohrozenie civilného obyvateľstva.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Defence View, Ukraine Weapons Tracker, Ukraine War Report, airforce-technology.com