Krutý príbeh objaviteľa: Krištof Kolumbus vraždil, na povrch vyplávala jeho temná stránka

  • „S päťdesiatimi mužmi by sme ich prinútili, aby robili, čo chceme“
  • Toto si zapísal Kolumbus po stretnutí s domorodými obyvateľmi
Krištof Kolumbus objaviteľ Ameriky a vrah
Wikimedia.org/ Sebastiano del Piombo a John Vanderlyn
  • „S päťdesiatimi mužmi by sme ich prinútili, aby robili, čo chceme“
  • Toto si zapísal Kolumbus po stretnutí s domorodými obyvateľmi

Slávny moreplavec Krištof Kolumbus objavil v roku 1492 Ameriku – jedna z najväčších udalostí histórie, ktorá zmenila svet a o ktorej sme sa všetci učili v škole. Niektorí možno ešte dokážeme vymenovať tri lode, s ktorými to dokázal – Nina, Pinta, Santa Maria –, no len veľmi málo ľudí pozná podrobnejšie tento príbeh a jeho krutú realitu.

O jednotlivých udalostiach, rozhodnutiach i myšlienkach vieme napríklad aj vďaka zápiskom samotného Kolumba či ďalších členov posádky a zrejme ti túto veľkú historickú udalosť poriadne očiernia. Na objavenie Ameriky a slávneho objaviteľa sa už nikdy nebudeš pozerať tak ako doteraz.

Temná strana tohto úspechu sa v posledných rokoch čoraz viac dostáva na povrch a stáva predmetom diskusií. Napríklad, či majú Američania naďalej oslavovať Kolumbov deň, čo je federálny sviatok USA.

Mnohým sa jednoducho nepáči pripomínať a oslavovať človeka, pod ktorého vedením sa kruto vraždilo, mučilo, zn*silňovalo a zotročovalo. Slávnosti postupne začali sprevádzať protesty i strhávanie a ničenie sôch. Niektoré mestá a štáty už aj nahradili tento sviatok „Dňom domorodých obyvateľov“.

Prečo je Kolumbov deň kontroverzný, sa snaží vysvetliť aj portál History, ktorý napríklad pripomína jeho nariadenie rozštvrtiť telá domácich Indiánov a ukázať ich ostatným ako výstrahu, zastrašenie. O tom, že Kolumbus nebol hrdina, ako sa o ňom učíme a vlastne ho nepoznáme, písala aj CNN.

Vox ho nazval „vražedným tyranom, ktorý inicioval najväčšie zločiny v histórii západnej pologule“ a pripisuje mu genocídu na miestnom obyvateľstve.

Aj my v Startitup sa bližšie pozrieme na tohto slávneho moreplavca, ktorý sa do Ameriky vydal 4-krát a aj tak nikdy nezistil, že objavil nový kontinent. Nazrieme do jeho zápiskov, ktoré nám o jeho myšlienkach prezradia asi najviac a osobne zavítame na Kubu i do krásnej katedrály v Seville, kde je táto kontroverzná osoba slávnostne pochovaná a nesená 4 kráľmi Španielska. Alebo si to davy ľudí iba myslia?

Krutý k domorodému obyvateľstvu, ale aj k európskym osadníkom

Nenosia a nepoznajú zbrane. Ukázal som im meč, ktorý skúmali, a nevedeli, čo s ním majú robiť. Chytili ho za ostrie a porezali sa kvôli nevedomosti. Nemajú železo. Ich oštepy sú z trstiny. Boli by z nich skvelí sluhovia. S päťdesiatimi mužmi by sme si ich ľahko podrobili a prinútili, aby robili, čo chceme,“ zapísal si samotný Kolumbus po stretnutí s domorodým obyvateľstvom v Karibiku.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Columbus: The Four Voyages (Laurenc Bergreen), History, CNN, Vox, Historická revue

Najnovšie videá

Trendové videá